CYGANERIA (La bohème)

CYGANERIA (La bohème)

Cyganeria:
opera w czterech aktach
Kompozytor:
Giacomo Puccini
Libretto:
Giuseppe Giacosa i Luigi Illica na podstawie powieści Henri Murgera "Scènes de la vie de bohème". Oryginalna wersja językowa z tłumaczeniem na język polski
Data premiery:
30.04.2011
Czas trwania:
2 godziny 10 minut, w tym jedna przerwa
Wykonawcy:
Soliści, Chór, Orkiestra Opery Nova w Bydgoszczy, Dziecięca Grupa Wokalna z Pałacu Młodzieży pod kierownictwem Patrycji Cywińskiej-Gacki oraz dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska pod kierownictwem Izabeli Cywińskiej-Łomżyńskiej, statyści

Realizatorzy

Inscenizacja i reżyseria:
Maciej Prus
Kierownictwo muzyczne:
Andrzej Knap
Scenografia:
Paweł Wodziński
Kostiumy:
Jagna Janicka
Współpraca muzyczna:
Jerzy Wołosiuk
Przygotowanie chóru:
Henryk Wierzchoń
Autor plakatu:
Michał Batory

OBSADA

Colline:
Parpignol:
Alcindoro:
Dyrygent:

Opis

Od ponad 120 lat Cyganerii wystawianej na scenach całego świata towarzyszą żywe emocje słuchaczy. Utożsamiają oni swe doświadczenia życiowe z nadziejami, uczuciami, entuzjazmem i dramatami młodych bohaterów werystycznej opery Pucciniego. Zawsze młodzi: Rudolf i Mimi pozostają jedną z najbardziej rozpoznawalnych par operowych bohaterów. 

Liryzm i dramat historii rozgrywającej się pod dachem paryskiej mansardy oraz codzienne obrazy z życia grupy przyjaciół szukających swego miejsca w świecie sztuki unieśmiertelnione w muzyce Pucciniego bliskie są wrażliwości widzów każdego pokolenia. 

Streszczenie libretta

AKT I

W ubogiej paryskiej mansardzie mieszkają po­eta Rudolf, malarz Marcel, muzyk Schaunard i filo­zof Colline. Nie mają ani pie­niędzy, ani opału. Jest tak zimno, że Marcel nie może utrzymać pędzla w dłoni. Do rozniecenia ognia Rudolf ofiarowuje rękopis swojego dramatu. Colline chciał za­stawić kilka swoich książek, ale lombard był już zamknięty. Wtem pojawia się Schaunard z pie­niędzmi, opałem, jedzeniem i winem - zapłatą otrzymaną od angielskiego lorda. 

Przyjaciele postanawiają spędzić Boże Narodzenie w swojej ulubionej ka­wiarni Momus. Właściciel domu puka do drzwi i żąda zaległego czynszu. Z trudem udaje sięim go wreszcie pozbyć. Przyjaciele wyruszają do kawiar­ni, jedynie Rudolf pozostaje jeszcze przez kilka minut. Rozlega się nieśmiałe pukanie do drzwi. To są­siadka Mimi przyszła prosić o ogień, bo chce zapalić świecę. Atak kaszlu zmusza ją do dłuższego zatrzymania się. Ponieważ zapomniała klucza do pokoju, po­wraca jeszcze raz. Przeciąg gasi obie świece. Kie­dy szukają klucza w ciemności, Rudolf natrafia w ciemności na delikatną rękę dziewczyny. Rodzi się między nimi zaufanie i sympatia.

AKT II

W Dzielnicy Łacińskiej panuje radosny ruch przed­świąteczny. Rudolf kupuje Mimi różową chustkę. Przedstawia ją przyjaciołom i dochodzi do rozmowy o miłości. Nagle pojawia się elegancka, wyzywająca dama w towarzystwie zamożnego mężczyzny. To Musetta, była kochanka Marcela. Znudziła się już starszym panem Alcindoro i stara się ponownie przyciągnąć uwagę Marcela. Zlecając Alcindoro, by kupił jej nowe buty, Musetta pozbywa się swojego towarzy­sza. Dawna para kochanków znowu się odnajduje. Mimi i Rudolf również cieszą się swym uczuciem. Przyjaciele biesiadują radośnie. 

AKT III

Mimi odwiedza Marcela i opowiada zrozpaczona, że Rudolf opuścił ją z zazdrości. Kiedy pojawia się Rudolf, dziewczyna ukrywa się za drzewem i poznaje praw­dziwy powód jego postępowania. To troska o zdrowie chorej na gruźlicę Mimi skłoniła go do opuszczenia jej. W mansardzie na pod­daszu jej stan pogarszał się coraz bar­dziej. Mimi pada Rudolfowi w ramiona. Potem rozstają się.  Między Marcelem i Musettą do­chodzi do sceny zazdrości i oboje również się roz­stają.

AKT IV

Rudolf i Marcel znowu zamieszkują w swojej mansardzie. Próbują na próżno zapomnieć o kochankach. Colline i Schaunard przynoszą chleb i śledzie. Przyjaciele rozkoszują się obfitym je­dzeniem i tańczą z radości. Schaunard i Colline pojedynkują się szuflą do węgla i pogrzebaczem. 

Nagle pojawia się Musetta ze śmiertelnie chorą Mimi, która chce jeszcze raz zobaczyć swojego kochanka. Musetta wy­chodzi, aby kupić wymarzoną przez Mimi mufkę, a Marcel chce wezwać lekarza. Colline postanawia zanieść swój płaszcz do lombardu. 

Rudolf i Mi­mi zostają sami i wspominają swój pierwszy wie­czór. Reszta osób powraca. Mimi cieszy się z mufki, którą uważa za prezent od Rudolfa i zasypia. Mu­setta przygotowuje lekarstwo, które przyniósł Marcel. Na próżno: Mimi umarła.

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Data: 01-04-2023 (Sobota),Godzina: 19:00

Rudolf, poeta:
Marcello, malarz:
Schaunard, muzyk:
Colline, filozof:
Parpignol, sprzedawca:
Benoit, kamienicznik:
Alcindoro, radca stanu:
Dyrygent:

Data: 02-04-2023 (Niedziela),Godzina: 18:00

Rudolf, poeta:
Marcello, malarz:
Schaunard, muzyk:
Colline, filozof:
Parpignol, sprzedawca:
Benoit, kamienicznik:
Alcindoro, radca stanu:
Dyrygent:

Data: 04-04-2023 (Wtorek),Godzina: 19:00

Rudolf, poeta:
Marcello, malarz:
Schaunard, muzyk:
Colline, filozof:
Parpignol, sprzedawca:
Benoit, kamienicznik:
Alcindoro, radca stanu:
Dyrygent:

Recenzje

Proponujemy również

{title}
29-03-2023

Konkurs

Postać Mikołaja Kopernika od wielu lat pozostaje inspiracją zarówno dla badaczy nauk ścisłych czy historyków, jak i artystów. Rok 2023 ogłoszono Rokiem Mikołaja Kopernika, co wiąże się z 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci słynnego astronoma.Zachęcamy uczniów bydgoskich szkół podstawowych, w wieku od 6 do 15 lat, do udziału w konkursie plastycznym. Zadanie polega na przygotowaniu dowolną techniką pracy przedstawiającej postać astronoma jako człowieka o wielu talentach, nie tylko wybitn...

{title}
21-03-2023

Od 27.03 - sprzedaż biletów na spektakle czerwcowe

W poniedziałek, 27 marca rozpoczynamy sprzedaż biletów na spektakle czerwcowe. To ostatnia szansa, aby zobaczyć ulubione tytuły lub odkryć zupełnie nowe przed nadchodzącą przerwą między sezonami artystycznymi.Czerwiec rozpocznie Baron Cygański - na tę lubianą operetkę zapraszamy 3 i 4 czerwca. Strauss ten właśnie tytuł uważał za swe największe kompozytorskie osiągnięcie, a bilety na spektakl sprzedają się błyskawicznie.10 i 11 czerwca czeka na widzów Falstaff Verdiego. Jak pisał Wiesław Kowalski...

{title}
15-03-2023

Zapraszamy na spektakle 29. BFO

TransParada to pierwsza z gościnnych prezentacji w ramach 29. Bydgoskiego Festiwalu Operowego, w wykonaniu Rijeka Ballet Company (Chorwacja).Spektakl stworzyły znane nazwiska współczesnej choreografii: Maša Kolar, Filipe Portugal, Mauro Bigonzetti, Andonis Foniadakis, Marco Goecke, Nadav Zelne. Ich niepokojące, zabawne i zaskakujące choreografie to intensywne i drapieżne „dialogi” tancerzy z muzyką Debussy’ego, Ravela, Rossiniego, Strawińskiego. Spektakl rekomendowany dla widzów dorosłych.

{title}
15-03-2023

Wesoła wdówka - 29. Bydgoski Festiwal Operowy

29. Bydgoski Festiwal Operowy zainauguruje Wesoła wdówka Franza Lehára z librettem Victora Léona i Leo Steina w polskiej wersji językowej.