Andrzej Knap

Andrzej Knap

Absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalnym (klasa waltorni – 1975) i na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w klasie wybitnego dyrygenta - prof. Bohdana Wodiczki (1978). Swoje umiejętności doskonalił także w Weimarze na Mistrzowskim Kursie Dla Młodych Dyrygentów w klasie prof. Kurta Masura. 

Jako dyrygent debiutował w 1978 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi prowadząc Traviatę G. Verdiego. Dyrygował również takie przedstawienia, jak: Cyganeria G. Pucciniego, Don Carlos, Otello G. Verdiego, Wolny strzelec C. M. Webera, Straszny dwór Moniuszki. W latach 1979-1981 pracował jako dyrygent w Operetce Warszawskiej. W 1982 roku podpisał kontrakt jako dyrektor artystyczny Orkiestry Symfonicznej w Bogocie (Kolumbia). Po powrocie do kraju pełnił funkcję dyrektora artystycznego Opery w Bydgoszczy, gdzie przygotował i prowadził takie premiery, jak: Halka Moniuszki, Bal maskowy G. Verdiego, Kopciuszek G. Rossiniego. 

W 1985 roku wyjechał na kontrakt do Turcji, gdzie był I dyrygentem Opery w Izmirze i zrealizował takie premierowe przedstawienia, jak: Madama Butterfly G. Pucciniego, Napój miłosny G. Donizettiego oraz balet Copelia L. Delibesa. W sezonie artystycznym 1987-1988 był kierownikiem artystycznym Opery i Operetki w Szczecinie, a w latach 1989-1993 - Operetki Warszawskiej. Z dwoma ostatnimi zespołami wielokrotnie występował w teatrach Niemiec i Holandii. W 1995 objął stanowisko dyrektora artystycznego Opery Bałtyckiej, gdzie zrealizował wiele znaczących premier. Gościnnie dyrygował też w Operze Poznańskiej i Operze Śląskiej, z której zespołem w ostatnich latach wyjeżdżał na tournee z operami G. Verdiego: Nabucco (Niemcy) i Rigoletto (Francja). Od roku 1999 był dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Łodzi.

Pod jego kierownictwem zespół łódzkiego Teatru Muzycznego wielokrotnie występował podczas tournee po Niemczech i Belgii. Brał również udział w festiwalach w Polsce (Krynica, Sanok, Wrocław) i Niemczech (Klingenberg i Balve-¬Hoehle). W 2004 roku dyrygował w Królewskim Teatrze de la Monnaie w Brukseli podczas galowego koncertu pod auspicjami Ministra Spraw Zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza, w którym wzięli udział Małgorzata Walewska, Dariusz Stachura i orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi. Współpracuje z większością filharmonii w Polsce. W 2011 r. przygotował w Operze Nova Cyganerię G. Pucciniego ( premiera-inauguracja XVIII Bydgoskiego Festiwalu Operowego 30.04.2011 r.). W sezonie artystycznym (2016/2017) prowadził wspólnie z Maciejem Figasem i Piotrem Wajrakiem Koncerty Jubileuszowe upamiętniające 60 lat działalności bydgoskiej sceny operowej.