Tadeusz Szlenkier

Tadeusz Szlenkier

Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia wokalno-aktorskie na Yale University. Jest laureatem pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Klassik-Mania w Wiedniu. Od roku 2010 do 2017 był solistą bydgoskiej Opery Nova, gdzie występował we pierwszoplanowych rolach.

W marcu 2008 r. Tadeusz Szlenkier został zaproszony przez Elżbietę Penderecką do koncertowego wykonania opery Lodoïska Cherubiniego podczas 12. Festiwalu Wielkanocnego im. Ludwiga van Beethovena w Warszawie. W 2008 roku Tadeusz Szlenkier zaśpiewał partię Pasterza w Królu Rogerze Szymanowskiego podczas Bard Summer Festival w Annandale-on-Hudson. Wykonał także partię tenorową w pierwszej amerykańskiej prezentacji scenicznej baletu „Harnasie”.

W 2010 roku reprezentował Polskę na koncertach organizowanych w ramach targów EXPO w Szanghaju. W roku 2012 wystąpił w roli tytułowej w Idomeneo Mozarta w Teatro Municipal w Limie w Peru. W 2015 roku zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w partii Pinkertona w „Madame Butterfly” Pucciniego. Na scenę tego teatru artysta powrócił jeszcze wielokrotnie w roli Stefana w Strasznym dworze Moniuszki. W dorobku artysty znajdują się również nagrania, m.in.: opery Lodoïska Cherubiniego, pieśni O. Kolberga, a także solowa płyta Parlami d’amore z najpiękniejszymi pieśniami neapolitańskimi. 

Repertuar

Od sezonu artystycznego 2010/2011 dołączył do grona solistów Opery Nova w Bydgoszczy. Na scenie pojawia się jako: