TOSCA

TOSCA

Tosca:
opera w trzech aktach
Kompozytor:
Giacomo Puccini
Libretto:
Luigi Illica i Giuseppe Giacosa. Oryginalna wersja językowa z tłumaczeniem na język polski
Data premiery:
24.04.2004
Czas:
2 godziny 40 minut, w tym dwie przerwy. Uwaga, w czasie spektaklu strzały z siedmiu karabinów naraz, dym.
Wykonawcy:
Orkiestra i Chór Opery Nova w Bydgoszczy, statyści

Realizatorzy

Reżyseria:
Laco Adamik
Kierownictwo muzyczne:
Maciej Figas
Scenografia:
Barbara Kędzierska
Współpraca muzyczna:
Vadim Perevoznikov
Asystent reżysera:
Edward Stasiński
Przygotowanie chóru:
Henryk Wierzchoń
Przygotowanie chóru dziecięcego:
Izabela Cywińska

OPIS

Toskę oparł Puccini na sztuce Victoriena Sardou napisanej w 1887 r. dla Sary Bernhardt. Dramat, który stał się wielkim przebojem Europy, łączył elementy historii (Włochy w dobie Bonapartego, bitwa wojsk napoleońskich z Austriakami pod Marengo) z tragedią miłosną i erotyzmem, dając wielkiej aktorce możliwość ukazania pełni talentu. Świetnie nadawał się też do adaptacji na libretto operowe.

Po Manon Lescaut i Cyganerii do sukcesów kompozytorskich Pucciniego dołącza w 1900 roku werystyczna Tosca. Pełna napięcia muzyka w mistrzowski sposób podkreśla kontrasty libretta: radość życia i posępny cień śmierci, siłę miłości i okrucieństwo tortur. Jeśli dziś mówi się o „Tosce” – ma się na myśli operę Pucciniego, a nie dramat Sardou, niemal zapomniany.

Bydgoska Opera przedstawiała już ten tytuł.

W 1966 r. kierownictwo muzyczne sprawował Zbigniew Chwedczuk, reżyserował Włodzimierz Gołobow, a autorem scenografii był Zenobiusz Strzelecki. 

W 1984 r. za kierownictwo muzyczne odpowiadał Mieczysław Dondajewski, reyserował Sławomir Żerdzicki, a scenografię tworzyli Xymena Zaniewska, Mariusz Chwedczuk).

W 2004 r. Tosca trafiła po raz pierwszy na nową scenę bydgoskiej Opery w gmachu przy ul. Focha. Scenografia poszczególnych aktów należy do najbardziej monumentalnych: dość powiedzieć, że filary wzorowane na tych w kościele Sant Adrea della Valle mają 2 metry szerokości, góra 9-metrowych elementów ginie pod scenicznym paldamentem, wysokość złotej kraty w kaplicy Attavanti to prawie 3,5 metra, zaś rozpiętość skrzydeł Michała Archanioła na Mauzoleum Hadriana wynosi 8 metrów.

To tu rozgrywa się dramat trojga głównych postaci. Śpiewaczka Floria Tosca kocha zazdrosną miłością malarza Cavaradossiego, ten zaś dzieli swe serce między uczucie do Toski i sympatie republikańskie. Jego rywalem jest bezwzględny prefekt rzymskiej policji, baron Scarpia. Jest i czwarty bohater - muzyka Giacomo Pucciniego, jedna z najpiękniejszych, jakie stworzono w dziejach opery.

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Brak spektakli w najbliższej przyszłości


Śledź nasze social media

Recenzje

Proponujemy również

{title}
19-02-2024

Bilety na spektakle w maju i czerwcu już w sprzedaży

Szanowni Melomani, od 20 lutego rozpoczynamy sprzedaż biletów na wszystkie majowe i większość czerwcowych spektakli, wśród których są zarówno nowe produkcje, jak również te już znane i cenione przez Państwa.

{title}
19-02-2024

Komunikat dotyczący wtorkowego spektaklu „Stabat Mater. Harnasie”

Widzów wtorkowego spektaklu baletowego „Stabat Mater. Harnasie” prosimy, aby planując tego dnia dojazd wieczorem do Opery, uwzględnili ewentualne utrudnienia, które mogą wystąpić na drogach krajowych, jak i w centrum Bydgoszczy w związku z zapowiedzią kolejnego strajku rolników.

{title}
22-01-2024

Cierpienie i miłość opowiedziane współczesnym tańcem

Nie tylko miłośnikom baletu w lutym polecamy trzy wieczory z dwoma spektaklami o ponadczasowym wymiarze i z wyjątkową muzyką Karola Szymanowskiego, zainscenizowanymi z rozważną odwagą oraz z myślą o współczesnym odbiorze w choreografiach Roberta Bondary. „Stabat Mater” i „Harnasie” na naszej scenie warto zobaczyć, poczuć i przeżyć. Bilety na 17, 18 i 20 lutego już w sprzedaży. Zapraszamy! 

{title}
05-11-2023

„Niebezpieczne związki” w marcu, bilety już w sprzedaży

Jesteśmy po premierze „Niebezpiecznych związków”. Dla tych z Państwa, którzy nie mieli okazji zobaczyć spektaklu w listopadzie, mamy dobrą wiadomość. Balet w choreografii Krzysztofa Pastora na bydgoską scenę powróci w marcu 2024. Sprzedaż biletów już od 14 listopada 2023! Dostępny jest także plakat naszej najnowszej produkcji baletowej.