Monika Ledzion-Porczyńska

Monika Ledzion-Porczyńska

Mezzosopran. Edukację muzyczną rozpoczęła od gry na skrzypcach w Rzeszowie. Później podjęła studia wokalne w warszawskiej Akademii Muzycznej, którą ukończyła w klasie Haliny Słonickiej (2000). Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Rusko Ruskova i Stefanię Toczyską. 

Jeszcze jako studentka zadebiutowała w Teatrze Muzycznym Roma w Orfeuszu w piekle Offenbacha, a zaraz po ukończeniu studiów została solistką Warszawskiej Opery Kameralnej.  Na tej scenie wykonywała następujące partie Mozartowskie: Geniusza III w Czarodziejskim flecie, Dorabellę w Cosi fan tutte i Carmi w Betulia liberata.

Występowała także w roli Olgi w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, w partii Karolki w Jenufie Janačka i jako Jadwiga w Strasznym dworze Moniuszki, którą to partię zaśpiewała w 2002 r. na zaproszenie Opery Krakowskiej w plenerowym przedstawieniu na zamku w Niepołomicach, a w rok później na scenie Opery Nova w Bydgoszczy. Opracowała również inne partie operowe, - wśród nich: Melo z Sosarme Haendla, Bronię z Hrabiny Moniuszki, Maddalenę z Rigoletta i Meg z Falstaffa Verdiego i Suzuki z Madame Butterfly Pucciniego.

Występuje w repertuarze oratoryjno-kantatowym i pieśniarskim. Uczestniczyła m.in. w wykonaniach Stabat Mater Pergolesiego, Mszy koronacyjnej, Missa brevis i Requiem Mozarta oraz IX Symfonii Beethovena. Śpiewała pieśni Brahmsa, Richarda Straussa, Schuberta, Schumanna, Mahlera, Czajkowskiego, Rachmaninowa, Moniuszki i Chopina. 

Repertuar

  • Aza w Manru Paderewskiego,
  • tytułowa Carmen.