MY FAIR LADY

MY FAIR LADY

Kompozytor:
Frederic Loewe
Libretto:
Alan Jay Lerner. Polska wersja językowa z napisami w języku angielskim
Data premiery:
20.09.2008
Czas trwania:
2 godziny 40 minut, w tym jedna przerwa

Realizatorzy

Reżyseria:
Maciej Korwin
Kierownictwo muzyczne:
Maciej Figas
Scenografia:
Jerzy Rudzki
Kostiumy:
Barbara Ptak
Choreografia:
Joanna Semeńczuk
Przygotowanie chóru:
Henryk Wierzchoń
Asystent reżysera:
Ryszard Smęda
Autor plakatu:
Rafał Olbiński

Obsady

Płk. Pickering:
Alfred Doolittle:
Fred Eynsford Hill:
Policjant:
Szofer:
Dyrygent:

OPIS

Libretto do My Fair Lady powstało na podstawie komedii George'a Bernarda Shawa – irlandzkiego prozaika, dramaturga i publicysty, obdarzonego niebywałym poczuciem humoru: Pigmalion. Przygoda romantyczna w 5. aktach (1912). 

Tytuł odwołuje się do greckiego mitu o cypryjskim królu - rzeźbiarzu Pigmalionie, który stworzył tak piękny posąg kobiecy, iż się w nim zakochał. Bogini Afrodyta zamieniła rzeźbę w żywą kobietę. Motyw Pigmaliona i stworzonej przez niego Galatei pojawiał się często w poezji, muzyce, malarstwie. Głównym wątkiem komedii Shawa jest uczucie, jakie połączy profesora fonetyki, prawdziwego dżentelmena - Higginsa, z krzykliwą londyńską kwiaciarką - Elizą, z której (na mocy zakładu) profesor uczyni damę z najlepszego towarzystwa.

Oparty na dramacie Shawa musical My Fair Lady jest jednym z największych światowych sukcesów tego gatunku. Święcąc triumfy i rekordy popularności od swego powstania w 1956 r., musical Loewego i Lernera dotarł na sceny teatrów całego świata. Dodatkowo spopularyzowała go wersja filmowa z 1964 r., nagrodzona ośmioma Oscarami, z Audrey Hepburn i Rexem Harrisonem w rolach głównych.

"Jeden mały szczęścia łut", "Przetańczyć całą noc", "Tę ulicę znam" - piosenki z My Fair Lady to przeboje, które niezmiennie zachwycają. Musical jest jednym z największych światowych sukcesów tego gatunku. Pogodna i wartko tocząca się historia, doskonałe dialogi czerpiące z dobrego dramatu i muzyka, która wytrzymała próbę czasu (prapremiera nowojorska w 1956 r.) sprawiają, że My Fair Lady usatysfakcjonuje zarówno wytrawnego melomana, jak i początkującego bywalca teatru muzycznego.

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Brak spektakli w najbliższej przyszłości


Śledź nasze social media

Recenzje

Proponujemy również

{title}
24-09-2024

„Niebezpieczna związki” we wrześniu i październiku

Balet Opery Nova w nowym sezonie ze sceny ponownie pragnie uwieść Widzów spektaklem „Niebezpieczne związki” w znakomitej choreografii Krzysztofa Pastora i z urzekającą muzyką Artursa Maskatsa. Na sztukę baletową pełną namiętności i intryg zapraszamy w cztery wieczory na przełomie września i października 2024 r. Bilety dostępne w kasie Opery Nova oraz w sprzedaży online [TUTAJ].  

{title}
15-09-2024

„Orfeusz i Eurydyka” według Roberta Bondary. Premiera na dużej scenie Opery Nova

- „Orfeusz i Eurydyka” Glucka to dla mnie jeden z ciekawszych tytułów operowych - przyznaje Robert Bondara, który jako reżyser i choreograf na nowo odczytuje mit o Orfeuszu, by zabrać nas w mroczne głębiny ludzkiej podświadomości i niczym w thrillerze rozwikłać zagadkę szaleństwa. Listopadową premierę Opery Nova zwiastuje już plakat Diany Marszałek, która jest także autorką scenografii spektaklu. Na „Orfeusza i Eurydykę” zapraszamy 16 XI (premiera), a także 17 i 19 XI 2024 r.

{title}
05-09-2024

Bilety na jesienną premierę i grudniowe spektakle

W kasie Opery Nova oraz online rozpoczęliśmy sprzedaż na premierowe spektakle opery „Orfeusz i Eurydyka” oraz grudniowe wystawienia „Alicji w Krainie Czarów” i „Traviaty”.  Również we wrześniu, ale w nieco późniejszym terminie, będą do nabycia bilety na premierę „Służąca panią” („La serva padrona”). O sprzedaży Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych 2024/2025 będziemy informować Państwa niebawem. 

{title}
16-04-2024

„Don Pasquale”

"Don Pasquale" by Gaetano Donizetti, directed by Paweł Szkotak, will return in October!