HALKA

HALKA

Halka:
Opera w czterech aktach
Kompozytor:
Stanisław Moniuszko
Libretto:
Włodzimierz Wolski
Data premiery:
27.04.2013 - inauguracja XX Bydgoskiego Festiwalu Operowego
Czas trwania:
2 godziny 20 minut, w tym jedna przerwa

Realizatorzy

Kierownictwo muzyczne:
Piotr Wajrak
Reżyseria:
Natalia Babińska
Scenografia:
Diana Marszałek, Julia Skrzynecka
Kostiumy:
Paulina Czernek-Banecka
Choreografia:
Iwona Pasińska
Przygotowanie chóru:
Henryk Wierzchoń
Projekcje multimedialne:
Ewa Krasucka
Reżyseria świateł:
Maciej Igielski
Asystent dyrygenta:
Maciej Wierzchoń
Asystent reżysera:
Edward Stasiński
Autor plakatu:
Andrzej Klimowski

Obsada

Dyrygent:

Opis

Moniuszko ukończył komponowanie Halki w połowie roku 1847 i próbował wystawić ją w Warszawie. Jednak tę pierwszą, dwuaktową wersję wykonał w Wilnie w roku 1848. Dopiero 11 lat później, 1 stycznia 1858 r. odbyła się warszawska premiera czteroaktowej wersji tej najwybitniejszej polskiej opery romantycznej, przyjęta z ogromnym entuzjazmem.

To czwarta realizacja Halki w historii bydgoskiej Opery, tym razem przygotowana przez reprezentantki młodego pokolenia twórców teatralnych. Jedynie kierownictwo muzyczne przedstawienia i chóru spoczywa na męskich barkach. Opera Moniuszki zainaugurowała XX Bydgoski Festiwal Operowy w 2013 r., przyjęta aplauzem premierowej publiczności.

Reżyser Natalia Babińska:

Nie ma sprawiedliwości na świecie. Silni wykorzystują słabszych, sprytniejsi głupszych, bogatsi biedniejszych. Tak było, jest i będzie, że dostajemy to, na co się godzimy. Oto reguły gry. Ale... Halka jest wyjątkiem od reguły. Zawzięta góralka sięga po marzenia i przekracza granice. Walczy o to, co dla niej największe i najważniejsze: o Miłość, wielką, palącą, uskrzydlającą i destrukcyjną zarazem. Gotowa zniszczyć świat z bezsilności, że nie może osiągnąć tego, czego pragnie. Dociera do najmroczniejszych zakamarków ludzkiej duszy, jak mityczna Medea. I w tym tragicznym momencie upadku Halka dotknięta zostaje boską ręką, która wznosi dziewczynę na najwyższy poziom szlachetności, samorezygnacji w imię najczystszej miłości. Halka otwiera tym samym drzwi do lepszego świata. Więc jednak jest sprawiedliwość, nie w ludzkim, ale w boskim wymiarze.

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Data: 23-03-2024 (Sobota),Godzina: 19:00

Sprzedaż biletów od: 14-11-2023 00:00

Data: 24-03-2024 (Niedziela),Godzina: 18:00

Sprzedaż biletów od: 14-11-2023 08:30

Data: 26-03-2024 (Wtorek),Godzina: 19:00

Sprzedaż biletów od: 14-11-2023 08:30

Recenzje

Proponujemy również

{title}
04-12-2023

Ruszyła sprzedaż na spektakle w kwietniu!

Uprzejmie informujemy, że dzisiaj (4 grudnia) rozpoczęliśmy sprzedaż biletów na spektakle w kwietniu 2024 r. Przypominamy, że wraz z rozpoczęciem nowego roku będą obowiązywać nowe ceny biletów na nasze przedstawienia.

{title}
04-12-2023

Prawdziwe uczucie, fałszywy eliksir

Miłość ubogiego chłopaka do bogatej i wyniosłej dziewczyny zapewne nie miałaby szans na szczęśliwy finał, gdyby nie eliksir, a raczej wiara w jego sprawczą „moc”. W drugi weekend grudnia (9 i 10 XII) gramy „Napój miłosny” - jedną z najsłynniejszych oper komicznych Gaetano Donizettiego.

{title}
27-11-2023

Z Alicją do krainy czarów po przygodę!

Na scenie Opery Nova stanie się baśniowo. Bajkowy nastrój nie tylko tańcem wyczaruje Alicja wraz z całą ekipą niezwykłych postaci. Dzieci małe i duże - dajcie się porwać przygodzie z uśmiechem podczas naszego familijnego spektaklu „Alicja w Krainie Czarów”, na który zapraszamy pod koniec stycznia 2024 r. 

{title}
05-11-2023

„Niebezpieczne związki” w marcu, bilety już w sprzedaży

Jesteśmy po premierze „Niebezpiecznych związków”. Dla tych z Państwa, którzy nie mieli okazji zobaczyć spektaklu w listopadzie, mamy dobrą wiadomość. Balet w choreografii Krzysztofa Pastora na bydgoską scenę powróci w marcu 2024. Sprzedaż biletów już od 14 listopada 2023! Dostępny jest także plakat naszej najnowszej produkcji baletowej.