FAUST

FAUST

Kompozytor:
Charles Gounod
Libretto:
Jules Barbier i Michel Carré. Oryginalna wersja językowa z tłumaczeniem na język polski
Data premiery:
08.10.2022
Czas trwania:
130 minut, z jedną przerwą po 90. minucie
Wykonawcy:
Soliści, Chór, Balet, Orkiestra Opery Nova

Realizatorzy

Reżyseria:
Paweł Szkotak
Kierownictwo muzyczne:
Piotr Wajrak
Scenografia:
Mariusz Napierała
Kostiumy:
Martyna Kander
Choreografia:
Iwona Runowska
Reżyseria świateł:
Maciej Igielski
Projekcje multimedialne:
Zachariasz Jędrzejczyk, Veranika Siamonava
Asystent reżysera:
Dorota Borowicz
Asystent dyrygenta:
Marta Szymańska
Asystent choreografa:
Anna Bebenow

OBSADA

Stary Faust:
Sylwester Kostecki, Janusz Ratajczak, Jacek Szymański
Walenty:
Arkadiusz Anyszka, Łukasz Goliński, Sławomir Kowalewski, Damian Wilma
Dyryguje:

Opis

Popularność Fausta datuje się na lata 50. XX wieku, kiedy wielkie nakłady pieniężne wydawane na jego wystawienie uczyniły z tej opery niemal hollywoodzką produkcję. Wystawienie tego utworu to tło wydarzeń w książce Upiór w operze Gastona Leroux i w jego filmowych adaptacji oraz musicalu A.L. Webbera. 

Faust po raz pierwszy zagościł na bydgoskiej scenie operowej w 1960 roku w reżyserii Hugona Morycińskiego, pod muzycznym kierownictwem Zdzisława Bytnara. Postać powróciła wiele lat później w realizacjach Opery Nova: w operze A. Boita Mefistofele (reż. Tomasz Konina) oraz legendzie dramatycznej H. Berlioza Potępienie Fausta (reż. Maciej Prus). 

Dla reżyserującego obecnie Pawła Szkotaka:

[...] wojenne tło, występujące oryginalnie w libretcie bez konkretnych czasowych odniesień, stanowi wyrazisty kontekst dla podejmowanych wyborów przez bohaterów, a także budzi nieoczywiste, ale czytelne skojarzenia z wojną, która toczy się dzisiaj w Ukrainie.

Akcja opery Faust Gounoda w inscenizacji przygotowanej dla Opery Nova w Bydgoszczy rozgrywa się w czasie I wojny światowej we Francji. Kostiumy oraz rekwizyty zostaną przygotowane zgodnie z realiami historycznymi. Ważnym rekwizytem o symbolicznym znaczeniu jest kwiat. Odnosi się nie tylko do imienia głównej bohaterki: Marguerita - margeritka, ale występuje także kilkukrotnie w akcjach scenicznych. Całość akcji scenicznej możemy odczytywać także jako walkę wewnętrzną Fausta pokazaną poprzez subiektywną wizję tytułowego bohatera. 

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Data: 24-11-2023 (Piątek),Godzina: 19:00

Data: 25-11-2023 (Sobota),Godzina: 19:00

Data: 26-11-2023 (Niedziela),Godzina: 18:00

Recenzje

Proponujemy również

{title}
22-09-2023

Rozbudowa Opery - informacje

Drodzy Widzowie!Prace związane z rozbudową Opery Nova o IV krąg oraz podziemny parking w przyszłości przyniosą odwiedzającej nas Publiczności korzyści i wygodę. Zanim jednak tak się stanie, wszyscy musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami.Bardzo prosimy Widzów wybierających się na spektakle w Operze Nova o uwzględnienie likwidacji dotychczasowego parkingu przy ulicy Karmelickiej oraz ograniczeń ruchu w tym rejonie.Widzom przyjeżdżającym samochodami proponujemy korzystanie z najbliższych parkin...

{title}
13-09-2023

„Niebezpieczne związki” Pastora w Bydgoszczy!

 Już od wydania powieści „Niebezpieczne związki” w 1782 roku towarzyszyła jej aura skandalu. Pierre Choderlos de Laclos, biorąc za tło wydarzeń obraz arystokracji osiemnastowiecznej Francji, obnażał podłości ludzkiej duszy, opowiadając o zemście, pożądaniu i manipulacji. To historia, w której mężczyźni są cyniczni i impertynenccy, kobiety okrutne i wyrachowane, zaś dla miłości, czułości i niewinności brak miejsca.Ciekawa jest historia kinowych ekranizacji tego tytułu. Największą popularność...

{title}
07-09-2023

„Spiritus”... nie dla dzieci

Do sali kameralnej im. Felicji Krysiewiczowej Opera Nova zaprasza najczęściej dzieci na dedykowane im muzyczne spektakle edukacyjne. Jednak najbliższa premiera sezonu artystycznego 2023/2024 „Spiritus movens-piosenki Jeremiego Przybory” jest kameralnym spektaklem muzycznym dla dorosłej publiczności. Soliści Opery Nova pracują pod kierunkiem reżyserki Justyny Zar i choreografa Alexandra Azarkevitcha. Efekt pełnej inwencji współpracy zobaczymy 14 i 15 października.

{title}
21-08-2023

W październiku intrygujące „Szepty i cienie”

Po znakomicie przyjętych przez publiczność wrześniowych spektaklach baletu neoklasycznego „Sen nocy letniej” - w których z naszym zespołem wystąpił Młody Tancerz Roku 2023 - w październiku bydgoską sceną zawładną „Szepty i cienie”- autorski spektakl jednego z czołowych choreografów tańca współczesnego Jacka Przybyłowicza. Artysta stworzył ten tryptyk wraz z zespołem Baletu Opery Nova.