AWANTURA W RECCO, czyli drzewko wolności

AWANTURA W RECCO, czyli drzewko wolności

Awantura w Recco:
opera komiczna w dwóch aktach
Kompozytor:
Maciej Małecki
Libretto:
Wojciech Młynarski wg pomysłu Adama Mickiewicza
Data premiery:
27.10.2018
Czas trwania:
ok. 3 godzin, w tym jedna przerwa (po 55 min.)
Wykonawcy:
Soliści, Orkiestra, Chór i Balet Opery Nova w Bydgoszczy

Realizatorzy

Reżyseria:
Maciej Wojtyszko, Magdalena Małecka-Wippich
Kierownictwo muzyczne:
Anna Duczmal-Mróz
Scenografia:
Wojciech Stefaniak
Kostiumy:
Wanda Kowalska
Choreografia / ruch sceniczny:
Jarosław Staniek
Przygotowanie chóru:
Henryk Wierzchoń
Reżyseria świateł:
Maciej Igielski
Asystent reżysera:
Asystent dyrygenta:
Asystent choreografa:
Katarzyna Zielonka
Autor plakatu:
Wojciech Stefaniak

Obsada

Maciek:
Dyrygent:
Anna Duczmal-Mróz

OPIS

Bydgoska prapremiera dzieła w jego nowej redakcji muzycznej odbyła się 27 października 2018 roku, przed przypadającą kilkanaście dni później setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Według relacji Antoniego Edwarda Odyńca, przyjaciela Adama Mickiewicza z czasów filareckiej młodości i późniejszego jego kronikarza, poeta myślał o libretcie operowym opisującym losy polskiego legionisty. 

Przypomnijmy, że w 1797 r. starania generała Jana Henryka Dąbrowskiego doprowadziły do powstania na terenie Włoch Legionów Polskich. Wierzyli, że przez pokonaną przez Napoleona Austrię przejdą do Polski. Rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana. W 1799 r. polscy legioniści wzięli udział w walkach, ponieśli szereg porażek i ciężkie straty w bitwach: pod Weroną, w oblężonej Mantui, w zaciekłej trzydniowej bitwie nad Trebbią… Rany poniesione w tej walce leczy (i romansuje) w liguryjskim miasteczku Recco niejaki Tadeusz. Recco leży niedaleko Reggio Emilia, gdzie, na pierwszy widok Wojska Polskiego, Józef Wybicki pisze swoją bojową "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", czyli Mazurka Dąbrowskiego.

Od kompozytora:

Obecną – drugą wersję Awantury w Recco napisałem w latach 2017-2018 na zamówienie Opery Nova w Bydgoszczy. Nie różni się ona od pierwszej w warstwie literackiej, natomiast muzykę zredagowałem ponownie. Dopisana została Uwertura, Intermezzo, Deklamacja i Recytatyw Sylwii. Niektóre fragmenty są teraz rozbudowane, inne pomniejszone lub uproszczone. Dokonałem szeregu retuszy, a całość zyskała nową instrumentację. W sposób znaczący starałem się uwypuklić melodyjność opery. Nowością jest podtytuł Opera Komiczna.

Maciej Małecki

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Brak spektakli w najbliższej przyszłości


Śledź nasze social media

Recenzje

Proponujemy również

{title}
22-09-2023

Rozbudowa Opery - informacje

Drodzy Widzowie!Prace związane z rozbudową Opery Nova o IV krąg oraz podziemny parking w przyszłości przyniosą odwiedzającej nas Publiczności korzyści i wygodę. Zanim jednak tak się stanie, wszyscy musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami.Bardzo prosimy Widzów wybierających się na spektakle w Operze Nova o uwzględnienie likwidacji dotychczasowego parkingu przy ulicy Karmelickiej oraz ograniczeń ruchu w tym rejonie.Widzom przyjeżdżającym samochodami proponujemy korzystanie z najbliższych parkin...

{title}
13-09-2023

„Niebezpieczne związki” Pastora w Bydgoszczy!

 Już od wydania powieści „Niebezpieczne związki” w 1782 roku towarzyszyła jej aura skandalu. Pierre Choderlos de Laclos, biorąc za tło wydarzeń obraz arystokracji osiemnastowiecznej Francji, obnażał podłości ludzkiej duszy, opowiadając o zemście, pożądaniu i manipulacji. To historia, w której mężczyźni są cyniczni i impertynenccy, kobiety okrutne i wyrachowane, zaś dla miłości, czułości i niewinności brak miejsca.Ciekawa jest historia kinowych ekranizacji tego tytułu. Największą popularność...

{title}
07-09-2023

„Spiritus”... nie dla dzieci

Do sali kameralnej im. Felicji Krysiewiczowej Opera Nova zaprasza najczęściej dzieci na dedykowane im muzyczne spektakle edukacyjne. Jednak najbliższa premiera sezonu artystycznego 2023/2024 „Spiritus movens-piosenki Jeremiego Przybory” jest kameralnym spektaklem muzycznym dla dorosłej publiczności. Soliści Opery Nova pracują pod kierunkiem reżyserki Justyny Zar i choreografa Alexandra Azarkevitcha. Efekt pełnej inwencji współpracy zobaczymy 14 i 15 października.

{title}
21-08-2023

W październiku intrygujące „Szepty i cienie”

Po znakomicie przyjętych przez publiczność wrześniowych spektaklach baletu neoklasycznego „Sen nocy letniej” - w których z naszym zespołem wystąpił Młody Tancerz Roku 2023 - w październiku bydgoską sceną zawładną „Szepty i cienie”- autorski spektakl jednego z czołowych choreografów tańca współczesnego Jacka Przybyłowicza. Artysta stworzył ten tryptyk wraz z zespołem Baletu Opery Nova.