SEN NOCY LETNIEJ

SEN NOCY LETNIEJ

SEN NOCY LETNIEJ:
Ein Sommernachtstraum
Kompozytor:
Feliks Mendelssohn-Bartholdy
Libretto:
wg dramatu Wiliama Szekspira
Data premiery:
19.11.2011
Czas:
akt I - 55 minut, przerwa 20 minut, akt II - 55 minut.. Uwaga, realizacja we fragmentach spektaklu przewiduje użycie dymu na scenie.
Choreografia:
Karol Urbański
Wykonawcy:
Balet, Chór Żeński i Orkiestra Opery Nova
Balet do utworów Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego:
Wykonania odbywają się za zgodą wydawnictwa Breitkopf & Härtel KG. Licencja na korzystanie z Utworów została udzielona przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Realizatorzy

Inscenizacja i choreografia:
Karol Urbański
Kierownictwo muzyczne:
Jerzy Wołosiuk
Scenografia:
Wacław Tadeusz Ostrowski
Kostiumy:
Tijana Tyski
Przygotowanie chóru:
Henryk Wierzchoń
Projekcje wideo:
Krystian Drywa
Światła:
Maciej Igielski
Asystent choreografa:
Autor plakatu:
Michał Batory

OPIS

Karol Urbański - inscenizator i choreograf, podążył śladami komedii Szekspira. Widzimy więc królestwo elfów, władającego nim Oberona i wszędobylskiego, niebezpiecznego Puka. Czapce Spodka wyrastają długie uszy - zamienia się w osła. Mgła zasnuwa las pełen czarów. Pojawia się też „wątek ludzki”: sześciu rzemieślników przygotowujących teatralne przedstawienie z okazji ślubu Tezeusza z Hipolitą czy Egeusz zatroskany o córkę Hermię, która pokochała niewłaściwego (w ojcowskim rozumieniu) młodzieńca.

Komedia zaliczana do najpopularniejszych dzieł Szekspira opowiada historię trzech par: Hermii i jej narzeczonego Lizandra, Demetriusza i Heleny, króla elfów Oberona i nieposłusznej królowej elfów Tytanii. Ojciec Hermii nie zgadza się na jej małżeństwo z Lizandrem, więc kochankowie uciekają do lasu. W ślad za nimi podąża zazdrosny o Hermię Demetriusz i zrozpaczona z miłości Helena. W historię mieszają się też leśne duszki, wśród których prym wiedzie służący Oberonowi Puk.

Kostiumy zaprojektowane przez Tijanę Tyski odwołują się do leśnych barw. Tytania okrywa się płaszczem uszytym z 20 metrów bieżących jedwabiu, który na dole ma 9 metrów rozpiętości, a jego tren ciągnie się ponad 3 metry. 

Dla scenografa Wacława Tadeusza Ostrowskiego premiera ta była pierwszą tak dużą, sceniczną pracą. W budowaniu nastroju wspomogły go światła reżyserowane przez Macieja Igielskiego. Dla potrzeb spektaklu, obok muzyki scenicznej Mendelssohna stworzonej do spektaklu - w tym kantaty Lobesgesang na dwa soprany solowe, chór żeński i orkiestrę - wykorzystano fragmenty Symfonii Szkockiej i Włoskiej.

Bohaterowie komedii Szekspira występujący w balecie

Bohaterowie fantastyczni: 

  • Oberon - król elfów,
  • Tytania - królowa elfów,
  • Puk - psotnik,
  • elfy.

Bohaterowie ludzie: 

  • Tezeusz - książę Aten,
  • Egeusz - ojciec Hermii,
  • Lizander - ukochany Hermii,
  • Demetriusz - adorator Hermii,
  • Hipolita - królowa Amazonek,
  • Hermia - zakochana w Lizandrze,
  • Helena - zakochana w Demetriuszu.

Bohaterowie o niższym statusie społecznym - rzemieślnicy, odgrywający spektakl komediowy:

  • Głodniak - krawiec (Księżyc)
  • Pigwa - cieśla.
  • Spój - stolarz (Lew),
  • Dudka - miechownik (Tyzbe),
  • Spodek - tkacz (Piram),
  • Ryjek - kotlarz (Ściana).

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Brak spektakli w najbliższej przyszłości


Śledź nasze social media

Recenzje

Proponujemy również

{title}
17-06-2025

Nowy sezon, nowe emocje! Bilety na wrzesień są już w sprzedaży

Różnorodny repertuarowo wrzesień w Operze Nova rozpocznie 69. sezon artystyczny, który będzie obfitować w moc wydarzeń i wrażeń artystycznych. Bilety na pierwsze spektakle nowego sezonu są już dostępne w kasie Opery oraz w sprzedaży online. 

{title}
14-06-2025

Kasa biletowa w piątek po Bożym Ciele nieczynna

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w piątek (20 czerwca) kasa biletowa Opery Nova będzie nieczynna. W kolejnych dniach kasa otwarta jest w standardowych godzinach, tj. w sobotę 15.00-18.30, w niedzielę 16.00-18.30.Zapraszamy!

{title}
16-05-2025

Dojście do Opery tymczasowo utrudnione

Tramwaje (po remoncie torowiska) wróciły na tory ul. Marszałka F. Focha, a to oznacza, że ponownie można dotrzeć na nasze spektakle, wysiadając na przystanku Focha/Opera. Przy ul. Focha nadal trzeba jednak liczyć się z utrudnieniami dla pieszych - zamknięty jest odcinek chodnika przy placu budowy IV kręgu Opery w związku z powstawaniem kolektora deszczowego oraz remontem ulicy Karmelickiej.

{title}
30-04-2025

„Baron” na finał sezonu w Operze Nova

Bieżący 68. sezon artystyczny zakończymy jednym z najbardziej widowiskowych spektakli, czyli operetką „Baron cygański” J. Straussa, wprowadzając Państwa w cygańsko-węgierskie środowisko, gdzie świat realny przeplata się z magią obozowiska. Serdecznie zapraszamy w sobotę i niedzielę (21 i 22 VI) oraz we wtorek (24 VI).