Zniewolony umysł Czesława Miłosza to słynne, najbardziej znane w świecie jego dzieło. Literacki traktat z kluczem zawiera ponadczasową refleksję o kondycji ludzkiej, etyce, wolności i zniewoleniu, wyrastającą z konkretnego i przez to wiarygodnego doświadczenia świadka i uczestnika.
Pomysł utworu baletowego, inspirowanego tym tytułem, choreograf i zarazem autor scenopisu oraz inscenizacji, Robert Bondara, nosił w sobie przez kilka lat. Balet w dwu odsłonach nie jest do końca wierny słynnej książce, powstał jedynie na jej motywach. Główni bohaterowie odtwarzani przez tancerzy nie odnoszą się wprost do utajonych pod greckimi literami polskich pisarzy z eseju Miłosza.
Kostiumy Mariusza Napierały też nie odnoszą się do konkretnego okresu historycznego. Diana Marszałek stworzyła jeden element scenografii: powaloną piramidę, z której przezierają cegły, metalowe uchwyty - stopnie i klitkowate okienka. Na tę wieloznaczną bryłę nakładają się niekiedy projekcje multimedialne: chmury, płonąca lawa. Dominujące kolory to szarości, rozmyta światłem czerń i jasne akcenty (sukienka Elpis).
Bondara w rozmowie z „Bydgoskim Informatorem Kulturalnym” mówił:
W komponowaniu ruchu nie chodzi mi o jakieś baletowe pas czy o sekwencję ruchów, ale o to by w każdym ruchu i geście kryła się treść i wartość emocjonalna, coś, co będzie w stanie zbudować atmosferę i ułatwić widzowi odczytanie tych wszystkich, nie ukrywajmy, dość skomplikowanych problemów. Wierzę, że tak można i do tego będę dążył. A wszystko, o czym mówię, ma związek z właściwym wyreżyserowaniem poszczególnych scen, ze stworzeniem relacji między postaciami i odejściem od budowania sekwencji kroków, co jest charakterystyczne dla baletu klasycznego. Mnie zależy na tworzeniu ruchu głównie w oparciu o warstwę treściową. Czyli podążaniu od sensu do obrazu.
Dla Baletu Opery Nova to pierwsza w repertuarze pozycja baletu współczesnego.
Brak spektakli w najbliższej przyszłości
Na scenie Opery Nova ponownie gościć będzie grupa Polskiego Baletu Narodowego Junior, która 9 lutego wystąpi z nowym programem „Juvenalia 3”. Juniorzy zarażą Państwa swoją energią, wrażliwością i radością tańca! Zapraszamy na baletowy wieczór pełen piękna.
Ona - piękna i kapryśna, on - zakochany w niej prosty chłopak z prowincji. Wydawać by się mogło, że ta historia szczęśliwego finału mieć nie może, zwłaszcza gdy w miłosne konkury staje też wojskowy. Wędrowny szarlatan twierdzi jednak, że ma eliksir, który wszystko odmieni, zatem... Śpiewając Una furtiva lagrima, wznieśmy toast „Napojem miłosnym” Gaetano Donizettiego! Na operowy przebój pełen humoru i wzruszeń zapraszamy Państwa 24, 25 i 26 stycznia. Bilety w sprzedaży online oraz w kasie Opery N...
Szanowni Państwo,zapraszamy do obejrzenia filmowego cyklu „Opera Nova w Bydgoszczy - bliżej widza!”, który zrealizowaliśmy dzięki grantowi przyznanemu z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
W Butiku Operowym pojawiły się nowe gadżety, które są już w sprzedaży. Dostępne są także plakaty sygnowane przez znakomitych twórców, które mogą stanowić oryginalny wystrój wnętrz w niezwykle atrakcyjnej cenie.