ZNIEWOLONY UMYSŁ

ZNIEWOLONY UMYSŁ

Kompozytor:
Philip Glass, Wojciech Kilar
Libretto:
Robert Bondara wg eseju Zniewolony umysł Czesława Miłosza
Data premiery:
19.03.2011
Czas trwania:
1 godzina 50 minut, w tym jedna przerwa. Uwaga, w czasie spektaklu ogień w beczce, dym.
Choreografia:
Robert Bondara
Wykonawcy:
Balet Opery Nova

Realizatorzy

Inscenizacja i choreografia:
Robert Bondara
Scenografia:
Diana Marszałek
Kostiumy:
Mariusz Napierała
Reżyseria świateł:
Maciej Igielski
Asystent choreografa:
Anna Sąsiadek
Projekcje video:
Krystian Drywa
:

Obsada

Alfa:
Tyrannos:
Dziewczyna Delty:

Opis

Zniewolony umysł Czesława Miłosza to słynne, najbardziej znane w świecie jego dzieło. Literacki traktat z kluczem zawiera ponadczasową refleksję o kondycji ludzkiej, etyce, wolności i zniewoleniu, wyrastającą z konkretnego i przez to wiarygodnego doświadczenia świadka i uczestnika. 

Pomysł utworu baletowego, inspirowanego tym tytułem, choreograf i zarazem autor scenopisu oraz inscenizacji, Robert Bondara, nosił w sobie przez kilka lat. Balet w dwu odsłonach nie jest do końca wierny słynnej książce, powstał jedynie na jej motywach. Główni bohaterowie odtwarzani przez tancerzy nie odnoszą się wprost do utajonych pod greckimi literami polskich pisarzy z eseju Miłosza.

Kostiumy Mariusza Napierały też nie odnoszą się do konkretnego okresu historycznego. Diana Marszałek stworzyła jeden element scenografii: powaloną piramidę, z której przezierają cegły, metalowe uchwyty - stopnie i klitkowate okienka. Na tę wieloznaczną bryłę nakładają się niekiedy projekcje multimedialne: chmury, płonąca lawa. Dominujące kolory to szarości, rozmyta światłem czerń i jasne akcenty (sukienka Elpis).

Bondara w rozmowie z „Bydgoskim Informatorem Kulturalnym” mówił: 

W komponowaniu ruchu nie chodzi mi o jakieś baletowe pas czy o sekwencję ruchów, ale o to by w każdym ruchu i geście kryła się treść i wartość emocjonalna, coś, co będzie w stanie zbudować atmosferę i ułatwić widzowi odczytanie tych wszystkich, nie ukrywajmy, dość skomplikowanych problemów. Wierzę, że tak można i do tego będę dążył. A wszystko, o czym mówię, ma związek z właściwym wyreżyserowaniem poszczególnych scen, ze stworzeniem relacji między postaciami i odejściem od budowania sekwencji kroków, co jest charakterystyczne dla baletu klasycznego. Mnie zależy na tworzeniu ruchu głównie w oparciu o warstwę treściową. Czyli podążaniu od sensu do obrazu.

Dla Baletu Opery Nova to pierwsza w repertuarze pozycja baletu współczesnego.

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Brak spektakli w najbliższej przyszłości


Śledź nasze social media

Recenzje

Proponujemy również

{title}
19-02-2024

Bilety na spektakle w maju i czerwcu już w sprzedaży

Szanowni Melomani, od 20 lutego rozpoczynamy sprzedaż biletów na wszystkie majowe i większość czerwcowych spektakli, wśród których są zarówno nowe produkcje, jak również te już znane i cenione przez Państwa.

{title}
19-02-2024

Komunikat dotyczący wtorkowego spektaklu „Stabat Mater. Harnasie”

Widzów wtorkowego spektaklu baletowego „Stabat Mater. Harnasie” prosimy, aby planując tego dnia dojazd wieczorem do Opery, uwzględnili ewentualne utrudnienia, które mogą wystąpić na drogach krajowych, jak i w centrum Bydgoszczy w związku z zapowiedzią kolejnego strajku rolników.

{title}
22-01-2024

Cierpienie i miłość opowiedziane współczesnym tańcem

Nie tylko miłośnikom baletu w lutym polecamy trzy wieczory z dwoma spektaklami o ponadczasowym wymiarze i z wyjątkową muzyką Karola Szymanowskiego, zainscenizowanymi z rozważną odwagą oraz z myślą o współczesnym odbiorze w choreografiach Roberta Bondary. „Stabat Mater” i „Harnasie” na naszej scenie warto zobaczyć, poczuć i przeżyć. Bilety na 17, 18 i 20 lutego już w sprzedaży. Zapraszamy! 

{title}
05-11-2023

„Niebezpieczne związki” w marcu, bilety już w sprzedaży

Jesteśmy po premierze „Niebezpiecznych związków”. Dla tych z Państwa, którzy nie mieli okazji zobaczyć spektaklu w listopadzie, mamy dobrą wiadomość. Balet w choreografii Krzysztofa Pastora na bydgoską scenę powróci w marcu 2024. Sprzedaż biletów już od 14 listopada 2023! Dostępny jest także plakat naszej najnowszej produkcji baletowej.