Fascynacje

Fascynacje

Fascynacje:
Spektakl baletowy w pięciu obrazach
Data premiery:
09.03.2013
Czas trwania:
2 godziny, 10 minut

Realizatorzy

Część I:
Auf Suche, Lacrimae, Something I had in Mind
Choreografia:
Mauro de Candia
Scenografia i kostiumy:
Mauro de Candia
Reżyseria świateł:
Mauro de Candia
Opieka artystyczna:
Ewa Głowacka
Współpraca scenograficzna:
Mariusz Napierała
Asystentki przy choreografii:
Olga Marczak, Anna Pietrykowska
Część II:
Brake the Eyes, 1st Flash
Choreografia:
Jorma Elo
Asystenci choreografa:
Antony Randazzo, Christopher Dozzi
Scenografia i kostiumy:
Charles Heightchew, Jorma Elo, Joke Visser
Reżyseria świateł:
Jordan Tuinman

Opis

Spektakl baletowy w pięciu obrazach:

  • Mauro de Candia: Lacrimae / Auf Suche / Something I had in Mind
  • Jorma Elo: Brake the Eyes / 1st Flash 
  • Muzyka: Johann Sebastian Bach, Nicolo Paganini, Arvo Pärt, Edith Piaf, Wolfgang Amadeus Mozart, Jean Sibelius oraz Nancy Euverink Sub Pulse 2 - do choreografii Brake the Eyses 1st Flash.

Lacrimae

Muzyka: Pärt, Bach

Premiera: 19 czerwca 2004, Salle Prince Pierre, Grimaldi Forum - Monte - Carlo

Dedykowana Księżniczce Monaco, Antoninie.

Something I had in Mind

Muzyka: Nicolo Paganini, Edith Piaf

Premiera: 11 lutego 2012, Past Theater, Milwaukee - Milwaukee Ballet

Spektakl Fascynacje został wyprodukowany dzięki pomocy finansowej Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne.

Jorma Elo (Finlandia) - choreograf, projektant kostiumów, reżyser świateł i autor efektów video.

W ciągu zaledwie kilku lat urodzony w Finlandii Jorma Elo stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych choreografów w Stanach Zjednoczonych i Europie, mianowany choreografem-rezydentem Boston Ballet w 2005 roku, wyróżniony jako talent do naśladowania przez Annę Kisselgoff w 2004 roku w przeglądzie New York Timesa.

Tworzy choreografie na całym świecie, włączając Slice to Sharp dla New York City Ballet, Glow-Stop i C. to C. (Close to Chuck) dla American Ballet Theatre, Double Evil dla San Francisco Ballet, Carmen dla Boston Ballet, 10 to Hyper M dla Królewskiego Baletu Duńskiego, Offcore dla Fińskiego Baletu Narodowego oraz Pointeoff dla Aspen Santa Fe Ballet.

Mauro de Candia (Włochy) rozpoczął naukę tańca w wieku 10 lat. Odkryła go legendarna tancerka i pedagog baletu Marika Besobrasova, która umożliwiła mu poprzez stypendium regularne kursy letnie w swojej szkole w Monaco. Po krótkich pobytach w szkole baletowej przy mediolańskiej La Scali i szkole baletowej Rudra Béjart w Lozannie de Candia kształcił się jako stypendysta Fundacji Johna Gilpina na Akademii Tańca Klasycznego im. Księżnej Grace w Monako.

W sierpniu 2001 r. został zaangażowany przez dyrektora baletu Stephana Thossa do zespołu baletu Państwowej Opery w Hannoverze. Podczas swojej kariery kreował główne role w dziełach Maurice’a Béjarta, Jirego Kiliana, Matsa Ecka, Williama Forsythe’a, Ohada Naharina oraz Marco Goeckego. Decydujący wpływ na artystyczny rozwój de Candii miał Stephan Thoss, który tworzył specjalnie dla niego nowe dzieła i partie. 

Po zakończeniu kariery tancerza pracował jako choreograf gościnny dla takich renomowanych zespołów, jak: Królewski Balet Flandryjski, Teatr Tańca Braunschweig, Państwowa Opera w Hannoverze, Maggio Danza we Florencji, Milwaukee Ballet, Balet Państwowy w Berlinie. Założył w 1997 roku w swoim mieście rodzinnym, Barletcie, stowarzyszenie Arte&Ballet, które jest dziś jedną z najbardziej szanowanych organizacji pożytku publicznego w zakresie kształcenia tanecznego oraz propagowania tańca we Włoszech. Do stowarzyszenia należy także zespół taneczny Mauro de Candii Pneuma Dance Theatre.

W roku 2007 Mauro de Candia został wyróżniony przez magazyn taneczny Dance for you jako obiecujący choreograf młodego pokolenia. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia za pracę artystyczną: Premio Positano per la Danza, członkostwo Melvina Jonesa oraz Premio Giuliana Penni per la Danza.

Najbliższe spektakle

Brak spektakli w najbliższej przyszłości


Śledź nasze social media

Recenzje

Proponujemy również

{title}
19-02-2024

Bilety na spektakle w maju i czerwcu już w sprzedaży

Szanowni Melomani, od 20 lutego rozpoczynamy sprzedaż biletów na wszystkie majowe i większość czerwcowych spektakli, wśród których są zarówno nowe produkcje, jak również te już znane i cenione przez Państwa.

{title}
19-02-2024

Komunikat dotyczący wtorkowego spektaklu „Stabat Mater. Harnasie”

Widzów wtorkowego spektaklu baletowego „Stabat Mater. Harnasie” prosimy, aby planując tego dnia dojazd wieczorem do Opery, uwzględnili ewentualne utrudnienia, które mogą wystąpić na drogach krajowych, jak i w centrum Bydgoszczy w związku z zapowiedzią kolejnego strajku rolników.

{title}
22-01-2024

Cierpienie i miłość opowiedziane współczesnym tańcem

Nie tylko miłośnikom baletu w lutym polecamy trzy wieczory z dwoma spektaklami o ponadczasowym wymiarze i z wyjątkową muzyką Karola Szymanowskiego, zainscenizowanymi z rozważną odwagą oraz z myślą o współczesnym odbiorze w choreografiach Roberta Bondary. „Stabat Mater” i „Harnasie” na naszej scenie warto zobaczyć, poczuć i przeżyć. Bilety na 17, 18 i 20 lutego już w sprzedaży. Zapraszamy! 

{title}
05-11-2023

„Niebezpieczne związki” w marcu, bilety już w sprzedaży

Jesteśmy po premierze „Niebezpiecznych związków”. Dla tych z Państwa, którzy nie mieli okazji zobaczyć spektaklu w listopadzie, mamy dobrą wiadomość. Balet w choreografii Krzysztofa Pastora na bydgoską scenę powróci w marcu 2024. Sprzedaż biletów już od 14 listopada 2023! Dostępny jest także plakat naszej najnowszej produkcji baletowej.