Piotr Wajrak

Piotr Wajrak

Formację dyrygencką uzyskał u prof. Bogusława Madeya w Warszawie. W latach 1995-2006 związany z Teatrem Wielkim - Operą Narodową. Był dyrektorem artystycznym Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej i Filharmonii Lubelskiej. Za granicą pracował z orkiestrami Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Carlo Felice w Genui, inaugurował 21. Festiwal Operowy w Xanten. W Teatro de Bellas Artes w Bogocie prowadził szereg przedstawień Dziadka do orzechów. Dyrygował licznymi koncertami symfonicznymi w filharmoniach oraz w operach Gdańska, Szczecina, Poznania, Łodzi i Krakowa. 

Prowadził również spektakle w naturalnej scenerii Wawelu, Zamku w Niepołomicach, Suchej Beskidzkiej i Lanckorony, na jubileuszowych pięćdziesiątych festiwalach: Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju oraz im. Jana Kiepury w Krynicy (Gala Operowa). Zrealizował głośne premiery Strasznego dworu w reż. Andrzeja Żuławskiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (1998) i w reż. Krystyny Jandy w Teatrze Wielkim w Łodzi z okazji jubileuszu 60-lecia tej sceny (2014).

Otrzymał platynową płytę za album O sole mio. Na płytach CD ukazały się zarejestrowane pod jego batutą m. in. Requiem Mozarta (DUX1210), V Symfonia i Msza C-dur Beethovena (PNCD481), Uwertura i Symfonia Wieniawskiego (AP0331).

Od ponad 30 lat prowadzi aktywną działalność pedagogiczną i dydaktyczną. Jako profesor doktor habilitowany sztuki jest wykładowcą bydgoskiej Akademii Muzycznej. Jako nauczyciel dyplomowany prowadził młodzieżowe orkiestry symfoniczne średniego i wyższego stopnia szkolnictwa artystycznego. Prodziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego w kadencji 2020-24, członek Rady Uczelni i Senatu AMFN. Wielokrotnie nagradzany. Wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz odznaką Zasłużony dla kultury polskiej.

W Operze Nova debiutował jako dyrygent operowy, prowadząc Straszny dwór S. Moniuszki (1994). Od 2001 roku wielokrotnie dyrygował Strasznym dworem i Don Kichotem, a także premierami otwierającymi XIV (Pan Twardowski - 2007), XX (Halka - 2013), XXI (Księżniczka czardasza - 2014), XXIII (Don Carlos – 2016), XXVI (Straszny dwór – 2019) i XXVIII (Faust – 2022) Bydgoski Festiwal Operowy. Przygotował także premiery Śpiącej królewny (2005) i Falstaffa (2017). Ponadto dyryguje spektaklami repertuaru bieżącego: baletem Sen nocy letniej do muzyki F. Mendelssohna, operą komiczną Napój miłosny, operetką Baron cygański, musicalem My Fair Lady, operami Rycerskość wieśniacza, Pajace, Wesele Figara oraz na koncertach plenerowych w amfiteatrze Opery Nova (2014, 2017, 2018).

Dyrygowany przez niego spektakl Opery Nova Halka w reż. Natalii Babińskiej został wydany na płycie DVD/BluRay (DUX 8331/6331) w związku z obchodami Roku Moniuszkowskiego i był pokazywany licznej publiczności w streamingu oraz telewizji.