Orkiestra - Andrzej Knap - OPERA NOVA w Bydgoszczy

Orkiestra
Andrzej Knap
Dyrygenci
Andrzej  Knap
Absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalnym (klasa waltorni – 1975) i na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w klasie wybitnego dyrygenta - prof. Bohdana Wodiczki (1978).

Swoje umiejętności doskonalił także w Weimarze na Mistrzowskim Kursie Dla Młodych Dyrygentów w klasie prof. Kurta Masura. Jako dyrygent debiutował w 1978 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi prowadząc "Traviatę" G. Verdiego. Dyrygował również takie przedstawienia, jak: "Cyganeria" G. Pucciniego, "Don Carlos", "Otello" G. Verdiego, "Wolny strzelec" C.M.Webera, "Straszny dwór" St. Moniuszki.

W latach 1979-1981 pracował jako dyrygent w Operetce Warszawskiej. W 1982 roku podpisał kontrakt jako dyrektor artystyczny Orkiestry Symfonicznej w Bogocie (Kolumbia). Po powrocie do kraju pełnił funkcję dyrektora artystycznego Opery w Bydgoszczy, gdzie przygotował i prowadził takie premiery, jak: "Halka" St. Moniuszki, "Bal maskowy” G. Verdiego, "Kopciuszek" G. Rossiniego. W 1985 roku wyjechał na kontrakt do Turcji, gdzie był I dyrygentem Opery w Izmirze i zrealizował takie premierowe przedstawienia, jak: "Madama Butterfly" G. Pucciniego, "Napój miłosny" G. Donizettiego oraz balet "Copelia" L. Delibesa. W sezonie artystycznym 1987-1988 był kierownikiem artystycznym Opery i Operetki w Szczecinie, a w latach 1989-1993 - Operetki Warszawskiej, gdzie przygotował i dyrygował premiery: "Wesołą wdówkę" F. Lehara, „Życie Paryskie" J. Offenbacha, "Noc w Wenecji" J. Straussa i "Błękitną maskę" F. Raymonda. Z dwoma ostatnimi wielokrotnie występował w teatrach Niemiec i Holandii. W 1995 objął stanowisko dyrektora artystycznego Opery Bałtyckiej, gdzie zrealizował wiele znaczących premier: m. in. opery - "Tosca" G. Pucciniego, "Cyrulik sewilski" G. Rossiniego oraz operetki: "Zemsta nietoperza" J. Straussa i "Wesoła wdówka" F. Lehara. Gościnnie dyrygował też w Operze Poznańskiej i Operze Śląskiej, z której zespołem w ostatnich latach wyjeżdżał na tournee z operami G. Verdiego: "Nabucco” (Niemcy) i "Rigoletto" (Francja). Od roku 1999 był dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Łodzi.

Pod jego kierownictwem zespół łódzkiego Teatru Muzycznego wielokrotnie występował podczas tournee po Niemczech i Belgii, w tak prestiżowych miejscach, jak: Filharmonia w Berlinie, Deutsche Oper i Konzerthaus w Berlinie, Filharmonia w Monachium, Herkulessaaf w Monachium, Teatr w Wolfsburgu, Cirque Royal w Brukseli i wiele innych. Brał również udział w festiwalach w Polsce (Krynica, Sanok, Wrocław) i Niemczech (Klingenberg i Balve-¬Hoehle). W 2004 roku dyrygował w Królewskim Teatrze de la Monnaie w Brukseli podczas galowego koncertu pod auspicjami Ministra Spraw Zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza, w którym wzięli udział Małgorzata Walewska, Dariusz Stachura i orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi.

Współpracuje z większością filharmonii w Polsce. Pod jego batutą wystepowały takie gwiazdy, jak: Stefania Toczyska, Wiesław Ochman, Ryszard Karczykowski, Urszula Kryger, Marcin Bronikowski, Małgorzata Walewska, Paulos Raptis, Aleksandra Kurzak, Krystian Zimmerman, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Lidia G rychtołówna , Rinko Kobayashi, Konstanty Andrzej Kulka, Wadim Brodski, Bartłomiej Nizioł, Waldemar Malicki, Bogna Sokorska, Wanda Polańska, Grażyna Brodzińska i wiele innych.

W 2011 r. przygotował w Operze Nova "Cyganerię" G.Pucciniego ( premiera-inauguracja XVIII Bydgoskiego Festiwalu Operowego 30.04.2011 r.). W sezonie artystycznym (2016/2017) prowadził współnie z Maciejem Figasem i Piotrem Wajrakiem Koncerty Jubileuszowe upamiętniające 60.lat działalności bydgoskiej sceny operowej.
Andrzej  Knap


Do góry


Wznów przewijanie

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij