Spektakle - BULWAR ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA - OPERA NOVA w Bydgoszczy

Spektakle
BULWAR ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA
Musical
BULWAR ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA
Kompozytor: Andrew Lloyd Webber
Autor libretta: Don Black & Christopher Hampton.Na podstawie filmu „Sunset Boulevard” Billy’ego Wildera.
Data premiery: podana zostanie w osobnym komunikacie
Czas trwania: ok.180 min.
 
Realizatorzy:
Reżyseria i tłumaczenie: Jacek Mikołajczyk
Kierownictwo muzyczne: Krzysztof Herdzin
II reżyser: Tomasz Steciuk
Choreografia: Jarosław Staniek, Katarzyna Zielonka
Scenografia: Mariusz Napierała
Kostiumy: Ilona Binarsch
Reżyseria świateł: Maciej Igielski
Przygotowanie wokalne: Anna Domżalska
Projekcje multimedialne: Adam Keller
Asystent dyrygenta: Jagoda Wyrwińska
Asystent reżysera: Dorota Borowicz
Asystent scenografa: Monika Ostrowska
Asystent choreografa: Anna Bebenow
Orkiestracja: David Cullen &Andrew Lloyd Webber
Oryginalna produkcja: The Really Useful Group Ltd.
Obsada:
Nadchodzące terminy:
18 września 2021 (sobota), godz. 19:00

Sprzedaż od: 9 sierpnia 2021
19 września 2021 (niedziela), godz. 18:00

Sprzedaż od: 9 sierpnia 2021
21 września 2021 (wtorek), godz. 19:00

Sprzedaż od: 9 sierpnia 2021
22 września 2021 (środa), godz. 19:00

Sprzedaż od: 9 sierpnia 2021
24 września 2021 (piątek), godz. 19:00

Sprzedaż od: 9 sierpnia 2021
25 września 2021 (sobota), godz. 19:00

Sprzedaż od: 9 sierpnia 2021
26 września 2021 (niedziela), godz. 18:00

Sprzedaż od: 9 sierpnia 2021
28 września 2021 (wtorek), godz. 19:00

Sprzedaż od: 9 sierpnia 2021
Opis:

The Really Useful Group Ltd.z wdzięcznością wyraża podziękowania za rolę odegraną przez Amy Powers w lirycznym opracowaniu „Bulwaru Zachodzącego Słońca”.

Produkcja na mocy porozumienia z The Really Useful Group Ltd
.


W 2020 r. minęło 70 lat od premiery filmu noir Billy'ego Wildera "Bulwar Zachodzącego Słońca", zawierającego elementy dramatu, horroru i komedii. Film ten ,jeden z najlepszych zapisanych w historii kina,wywarł wpływ na inne dziedziny sztuki i powstanie innych utworów scenicznych.Premiera musicalu Andrew LLoyda Webbera pod tym samym tytułem odbyła się 12 lipca 1993 r., w Adelphi Theatre ,w którym przez kolejne lata A.L.Webber wystawiał swoje najgłośniejsze musicale.

Sunset Boulevard :reprezentacyjna ulica Hollywood, przy której znajdują się liczne rezydencje gwiazd filmowych.

Zarys libretta: Bankrutujący scenarzysta Joe ukrywa się przed wierzycielem. Trafia do posiadłości Normy Desmond, wielkiej niegdyś gwiazdy kina niemego. Aktorce wydaje się, że powróci jeszcze na ekrany przy okazji występu w filmie według jej własnego scenariusza. Spotkanie z Joe Norma traktuje jako szczęśliwy zbieg okoliczności i prosi go o pomoc przy pisaniu tekstu. Wkrótce starsza kobieta zakochuje się w scenarzyście, niestety – bez wzajemności. Ich skomplikowana relacja, pełna namiętności i zmienności prowadzi do nieprzewidzianego i tragicznego zakończenia.

Główne postacie musicalu:

Norma Desmond: 45-60 lat. Piękna, ekscentryczna dawna gwiazda kina niemego. Niegdyś największe nazwisko w Hollywood, dziś zapomniana, mieszka w podupadłej rezydencji przy Bulwarze Zachodzącego Słońca. Kobieta o wielkiej dumie, pozornie silna i władcza, w rzeczywistości głęboko nieszczęśliwa i wrażliwa na ciosy. Z jednej strony ma w sobie coś z królowej, z drugiej – zagubionej dziewczynki. Marzy o wielkim powrocie do Hollywood. Sopran.

Joe Gillis: 32-40 lat. Scenarzysta filmowy, któremu obecnie nie najlepiej wiedzie się w Hollywood. Przystojny, pewny siebie, o manierach playboya. Kiedyś ten styl otwierał przed nim wszystkie drzwi, dzisiaj coś się zacięło i stare metody przestały działać. Wprowadza się do Normy Desmond jako jej ghost writer, a później kochanek. Zakochany w Betty. Pozornie uroczy, szarmancki w typie gwiazdora filmowego, ma w sobie jednak pewną mroczność. Wysoki baryton.

Betty Schaefer 21-27 lat. Piękna, młodziutka aspirująca scenarzystka, asystentka w studiu filmowym. Pełna energii i młodzieńczej świeżości, pewna siebie i trochę bezczelna. Ubóstwia Hollywood i głęboko wierzy, że uda jej się odnaleźć w tym niełatwym świecie. Narzeczona Artiego, zakochuje się w Joem. Sopran.

Max von Mayerling 45-60 lat. Kamerdyner i wierny sługa Normy, mroczny i wszechobecny „władca” rezydencji przy Bulwarze Zachodzącego Słońca. Stara się chronić Normę przed światem zewnętrznym. Kiedyś był jej reżyserem i mężem. Postać głęboko tragiczna. Baryton.

Cecil B. DeMille 60-70 lat. Reżyser filmowy, ikona Hollywood,mistrz olbrzymich kinowych spektakli. Odkrył dla kina Biblię, realizując filmowe opowieści Dziesięcioro przykazań, Mojżesz, Samson i Dalila. Jego filmy wyróżniały się precyzją i dobrym smakiem. To on odkrył Normę Desmond i uczynił z niej gwiazdę. Poważny, mimo wieku pełen energii. Współczuje Normie, ale nie robi nic, żeby jej pomóc. Baryton.

Artie Green 25-30 lat. Narzeczony Betty, najlepszy przyjaciel Joego. Dobroduszny chłopak, sympatyczny, trochę naiwny. Taki, który zna i lubi wszystkich i którego wszyscy znają i lubią. W Hollywood wiedzie mu się trochę lepiej niż Joemu. Tenor.

Sheldrake 40-60 lat. Producent filmowy. Tyran, typ hollywoodzkiego rekina. Baryton.

Musical "Sunset Boulevard" jest bezpośrednią adaptacją legendarnego filmu o tym samym tytule, wyreżyserowanego przez BIlly'ego Wildera w 1950 r. Musical miał prapremierę 12 lipca 1993 r., w nowo wówczas wyremontowanym Adelphi Theatre w Londynie, w którym przez kolejne lata Andrew Lloyd Webber wystawiał swoje najgłośniejsze musicale.

Bankrutujący scenarzysta Joe ukrywa się przed wierzycielem. Trafia do posiadłości Normy Desmond, wielkiej niegdyś gwiazdy kina niemego. Aktorce wydaje się, że powróci jeszcze na ekrany przy okazji występu w filmie według jej własnego scenariusza. Spotkanie z Joe Norma traktuje jako szczęśliwy zbieg okoliczności i prosi go o pomoc przy pisaniu tekstu. Wkrótce starsza kobieta zakochuje się w scenarzyście, niestety – bez wzajemności. Ich skomplikowana relacja, pełna namiętności i zmienności, prowadzi do nieprzewidzianego i tragicznego zakończenia.

Sunset Boulevard - ulica w zachodniej części hrabstwa Los Angeles. Rozciąga się od Figueroa Street w śródmieściu (downtown) Los Angeles do Pacific Coast Highway przy Oceanie Spokojnym w dzielnicy Pacific Palisades. Jest ikoną kultury Hollywood. Reprezentacyjna ulica Hollywood, przy której znajdują się liczne rezydencje gwiazd.

 

BULWAR ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA
Galeria:Do góry


Wznów przewijanie

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij