Spektakle - Wypatrując gwiazdy... - OPERA NOVA w Bydgoszczy

Spektakle
Wypatrując gwiazdy...
Archiwum spektakli
Wypatrując gwiazdy...
Data premiery: 2017-12-16
Czas trwania: ok. 90 min.
Wykonawcy:
Soliści:
Jolanta Wagner – sopran
Filip Lipski – skrzypce

Spec Brass – kwartet dęty blaszany:
Jacek Wieczorek – trąbka, trąbka piccolo, flugelhorn
Łukasz Rafiński – trąbka, flugelhorn, trąbka suwakowa
Wojciech Zwolski – puzon tenorowy, puzon altowy
Radosław Gdula – puzon tenorowy, puzon basowy

VIRTUOSO – kwartet smyczkowy:
Michał Kwaśniak – I skrzypce
Przemysław Nawrocki – II skrzypce
Karol Piechowiak – altówka
Jan Przytuła – wiolonczela
gościnnie:
Olga Agata Struczyk – kontrabas

Prowadzenie – Urszula Guźlecka

KONCERT NA SALI KAMERALNEJ.
 
Realizatorzy:
projekcje multimedialne: Krystian Drywa
Opis:

Utrzymany w nastrojowym klimacie muzycznym koncert wypełnią słynne świąteczne tematy instrumentalne i wokalne, znane i z sentymentem słuchane. 

Podczas kameralnych koncertów zatytułowanych „Wypatrując gwiazdy…”  wystąpią muzycy Orkiestry Opery Nova. Na co dzień pracujący w zespole artyści postanowili zaprezentować swe umiejętności jako kameraliści, soliści i aranżerzy. Na program złożą się utwory, które swą tematyką nawiązują do urody zimowego krajobrazu, ciszy adwentowego oczekiwania, tradycji polskiej Wigilii oraz radości Świąt. W wykonaniu dwóch zespołów, kwartetu smyczkowego „Virtuoso” oraz kwartetu dętego blaszanego „Spec Brass” zabrzmią w części klasycznej: muzyka doby baroku, kompozycje Piotra Czajkowskiego i Astora Piazzolli, a w drugmi bloku programowym kolędy i przeboje muzyki popularnej w aranżacjach Filipa Lipskiego, Łukasza Rafińskiego i Justyny Cieślak.

Partie solowe w „Zimie” Vivaldiego i Piazzolli wykonywać będzie skrzypek Filip Lipski. Ukończył „Szkołę Talentów" w Poznaniu, kontynuował swoją edukację na Universitat der Kunste w Berlinie u prof. Tomasza Tomaszewskiego (koncertmistrza Deutsche Oper w Berlinie), następnie w Londynie, w elitarnej Guildhall School of Music and Drama, w klasie prof. Krzysztofa Śmietany. Ten niezwykle utalentowany instrumentalista (od 2015 r. solista Orkiestry Opery Nova), ma w swej karierze współpracę z zespołami symfonicznymi i kameralnymi w Polsce i zagranicą. Jest głównym pomysłodawcą najbliższych Koncertów. Publiczność pamięta go zapewne jako grającego solo skrzypcowe w płomiennym „Tangu” Piazzolli, wykonywanym na galach sylwestrowych w Operze Nova.

Łukasz Rafiński jest absolwentem bydgoskiej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na wydziale instrumentalnym (trąbka), a także na wydziale kompozycji, teorii muzyki i reżyserii dźwięku (reżyser dźwięku). Uczył się także gry na trąbce naturalnej (barokowej), u wybitnego niemieckiego trębacza - Johanna Plietzscha. Od 2005 r. gra w Orkiestrze bydgoskiej Opery, a w 2013 r. współtworzył z Wojciechem Zwolskim kwartet „Spec Brass”.

Wykonawczynią partii wokalnych jest solistka Opery Nova Jolanta Wagner (sopran). O oprawę słowną dba Urszula Guźlecka, zaś specjalny nastrój projekcjami video tworzy Krystian Drywa, współpracujący wcześniej z Operą Nova przy powstawaniu spektakli „Sen nocy letniej”, „Rusałka”.

Koncert na sali kameralnej.


Materiał red. Urszuli Guźleckiej z TVP3 Bydgoszcz:

https://bydgoszcz.tvp.pl/35256170/kameralny-adwentowy-koncert-zachwycil-melomanow

Recenzje:
21 grudnia 2017
Ciekawym pomysłem była muzyczna konfrontacja dwóch kompozytorów – Antonio Vivaldiego oraz Astora Piazzolli. Argentyńczyk, zakochany w tangu, stworzył południowoamerykańską wersję „Czterech pór roku" Antonio Vivaldiego, czym oddał hołd wielkiemu kompozytorowi. „Zima" Piazzolli i Vivaldiego została wykonana przez kwartet „Virtuoso" oraz solistę Filipa Lipskiego. W pierwszym utworze instrumenty smyczkowe bardzo wyraziście oddały zawarte w nim liczne reminiscencje typowe dla „tanga nuevo". Filip Lipski w partii solowej urzekł mistrzostwem techniki. Liryzm ustępował dynamice, emocje dochodziły do stanu wrzenia, czym skrzypek w sposób doskonały oddał temperament Argentyny. Z kolei europejski klimat „Zimy" Antonio Vivaldiego zaistniał dzięki wirtuozerii kwartetu smyczkowemu. Jan Przytuła perfekcyjnie panował nad wiolonczelą, intuicyjnie „wyciszał" jej dźwięki, wkomponował się idealnie w każde brzmienie skrzypiec. Podobnie kontrabas, z którego Olga Agata Struczyk wydobywała tak wielką gamę barw niskich tonów, raz to w partiach solowych, innym razem budując tło.

http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/wypatrujac-gwiazdy.html
18 grudnia 2017
Bardzo interesująco zestawiono też dwie różne opowieści o zimie. Utwór argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli i ostatnią część "Czterech pór roku" Antonio Vivaldiego. Obie w wykonaniu kwartetu smyczkowego Virtuoso, z wirtuozowską partią solową skrzypiec Filipa Lipskiego. (...)

Jolanta Wagner to nie tylko wspaniała śpiewaczka, ale też bardzo utalentowana aktorka. Potem, w drugiej części koncertu mieliśmy jeszcze przyjemność usłyszeć ją w takich utworach jak "Lulajże Jezuniu", "Cicha noc" i "Bóg się rodzi". Kołysanka w jej wykonaniu emanowała niezwykłą czułością i ciepłem. (...)

Aranżujący prawie wszystkie utwory Łukasz Rafiński oparł konstrukcję muzycznej całości koncertu na dwóch grupach instrumentów: smyczkowych i blaszanych, rozpisując partytury poszczególnych utworów na trąbki, puzony, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i kontrabas. Zabrzmiało to bardzo świeżo, oryginalnie.
Anita Nowak, E-teatr.pl, http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/252597,druk.html
Wypatrując gwiazdy...
Galeria:


Do góry


Wznów przewijanie

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij