Soliści śpiewacy - Tadeusz Szlenkier - OPERA NOVA w Bydgoszczy

Soliści śpiewacy
Tadeusz Szlenkier
Tenor
Tadeusz Szlenkier
Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia wokalno-aktorskie na Yale University. Artysta jest laureatem pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Klassik-Mania w Wiedniu. Od roku 2010 do 2017 był solistą bydgoskiej Opery Nova, gdzie występował we pierwszoplanowych rolach: jako Książę w „Rigoletcie” i Alfredo w „Traviacie” Verdiego, jako Rodolfo w „Cyganerii” Pucciniego, Książę w „Rusałce” Dvořáka, Enzo w „Giocondzie” Ponchiellego, Jontek w „Halce” Moniuszki, Tamino w „Czarodziejskim flecie” Mozarta. Występował także w roli Gustawa w „Balu maskowym” Verdiego, Roberta w „Marii Stuardzie” Donizettiego oraz Pinkertona w „Madama Butterfly” Pucciniego. Wykonuje także dzieła oratoryjne, m.in: Messa da Requiem Verdiego, IX Symfonia Beethovena oraz Requiem Mozarta. W marcu 2008 Tadeusz Szlenkier został zaproszony przez Elżbietę Penderecką do koncertowego wykonania opery „Lodoïska” Cherubiniego podczas 12. Festiwalu Wielkanocnego im. Ludwiga van Beethovena w Warszawie. W 2008 roku Tadeusz Szlenkier zaśpiewał partię Pasterza w „Królu Rogerze” Szymanowskiego podczas Bard Summer Festival w Annandale-on-Hudson, wykonał także partię tenorową w pierwszej amerykańskiej prezentacji scenicznej baletu „Harnasie”.

W 2010 roku reprezentował Polskę na koncertach organizowanych w ramach targów EXPO w Szanghaju. W roku 2012 wystąpił w roli tytułowej w „Idomeneo” Mozarta w Teatro Municipal w Limie w Peru. W 2015 roku zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w partii Pinkertona w „Madama Butterfly” Pucciniego. Na scenę tego teatru artysta powrócił jeszcze wielokrotnie w roli Stefana w „Strasznym dworze” Moniuszki. W roku 2017 zadebiutował w Nederlandse Reisopera jako Rodolfo w „Cyganerii” Pucciniego.

W sezonie 2017/2018 Tadeusz Szlenkier zaśpiewał tytułową rolę w premierowej produkcji opery „Eros i Psyche” Różyckiego, wystąpił jako Książę Mantui w „Rigoletcie” oraz Pinkerton w „Madama Butterfly” w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Artysta zadebiutował także w roli Don José w „Carmen” Bizeta na scenie Opery Wrocławskiej. Sezon 2018/2019 rozpoczął jako etatowy solista Staatstheater Nürnberg w Niemczech, występując w rolach Kuragina w premierowej produkcji opery „Wojna i pokój” Prokofiewa, Doktora w „Anna Nicole” Turnage’a oraz Pinkertona. Z jego angaży w tym sezonie warto również wymienić powrót na deski Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w roli Księcia Mantui.

Tadeusz Szlenkier współpracował z takimi dyrygentami jak: Edward Cumming, Leon Botstein, Giuseppe Grazioli, Jeremy Silver, Antoni Wit, Uwe Theimer, Eraldo Salmieri, Tadeusz Wojciechowski, Maciej Figas, Ruben Silva, Wojciech Rajski, Andrzej Knap, Grzegorz Nowak, Jose Maria Florencio, Ricardo Castro i Claudio Crus oraz reżyserami: Lech Majewski, Marc Verzatt, Thor Steingraber, Waldemar Zawodziński, Janusz Józefowicz, Kristine Wuss,Natalia Babińska, Dieter Kaegi i Andrzej Bubień.

W dorobku artysty znajdują się również nagrania, m.in.: opery „Lodoïska” Cherubiniego, pieśni O. Kolberga, a także solowa płyta „Parlami d’amore” z najpiękniejszymi pieśniami neapolitańskimi.
Tadeusz Szlenkier
Galeria:
Repertuar:

Od sezonu artystycznego 2010/2011 dołączył do grona solistów Opery Nova w Bydgoszczy.

Na tej scenie wykonywał role:
 

 • Enza Grimaldi w "La Giocondzie",
 • Alfreda w "Traviacie",
 • Ismaela w "Nabucco" ,
 • Barinkaya w "Baronie cygańskim",
 • Rudolfa w "Cyganerii" ,
 • sięcia w "Rusałce",
 • Tamina w "Czarodziejskim flecie" ,
 • Jontka w "Halce",
 • Turiddu w "Rycerskości wieśniaczej",
 • Księcia Mantui w "Rigoletcie",
 • Pinkertona w "Madama Butterfly",
 • rolę tytułową w "Don Carlosie".

  Z talentem komediowym wykonywał światowe przeboje muzyki pop podczas koncertów sylwestrowych w Operze Nova.


Do góry


Wznów przewijanie

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij