Soliści śpiewacy - Szymon Komasa - OPERA NOVA w Bydgoszczy

Soliści śpiewacy
Szymon Komasa
Baryton
Szymon Komasa
Naukę muzyki rozpoczął w wieku 7 lat od gry na wiolonczeli. Studia gry na tym instrumencie ukończył dyplomem średniej Szkoły Muzycznej nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W 2004 r. rozpoczął studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (Wydział Wokalno-Aktorski w klasie prof.Włodzimierza Zalewskiego). Ukończył je w 2009 r. dyplomem z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczął podyplomowe studia śpiewu operowego w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, a następnie kontynuował naukę śpiewu w prestiżowej Juilliard School of Music w Nowym Jorku (Artist Diploma of Opera Singing w klasie śpiewu Edith Wiens).

Jest laureatem i zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów operowych, m.in. BBC Cardiff Singer of the World (2011), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Veronici Dunne w Dublinie w (2011), Międzynarodowego Konkursu im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej w Nowym Jorku (2014), a także pieśniarskich - Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2009).

Zadebiutował partią Schaunarda w "La Boheme" w Teatro Filharmonico / Arena di Verona we Włoszech (2009). Z recitalami pieśni wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Jorku (2012) oraz w Wigmore Hall w Londynie (2012).

Śpiewa w teatrach operowych w Polsce i za granicą. W bydgoskiej Operze Nova wykonuje partie Mefista w „Potepieniu Fausta” Berlioza i Forda w „Falstaffie” Verdiego. Publiczność Bydgoskiego Festiwalu Operowego oklaskiwała go w operze André Previna „Tramwaj zwany pożądaniem” (spektakl TW w Łodzi). W Polsce wykonywał partie: Papagena w "Czarodziejskim flecie" Mozarta, Zbigniewa w "Strasznym dworze" Moniuszki,Marcella w "Cyganerii" Pucciniego,Hansa Castorpa w "Czarodziejskiej górze" Pawła Mykietyna.

Szymon Komasa wydał swój debiutancki album "Polish Love Story", na którym znalazły się pieśni polskich twórców. W 2019 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Classics na nagranie czterech albumów solowych.
Szymon Komasa
Galeria:
Jako Ford w
Jako Mefisto w
W
W

Repertuar:
Na scenie Opery Nova Artysta wykonuje role:
 • Mefista w "Potepieniu Fausta" Hectora Berlioza (reż. Maciej Prus)
 • Forda w "Falstaffie" Giuseppe Verdiego (reż. Maciej Prus)


 • Do góry


  Wznów przewijanie

  Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
  Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
  Zamknij