Spektakle - HRABINA MARICA - OPERA NOVA w Bydgoszczy

Spektakle
HRABINA MARICA
Operetka
HRABINA MARICA
Kompozytor: Emmerich Kálmán
Autor libretta: Julius Brammer i Alfred Grünwald
Data premiery: 2003-04-26
Czas trwania: 2 godziny 50 min., w tym jedna przerwa
Wykonawcy: Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Nova,

"Mała Formacja Chóralna" Izabeli Cywińskiej-Łomżyńskiej przy Zesp.Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy
 
Realizatorzy:
Reżyseria: Laco Adamik
Kierownictwo muzyczne: Maciej Figas
Scenografia: Łucja Kossakowska
Choreografia: Janina Niesobska
Przygotowanie chóru: Henryk Wierzchoń

autor plakatu: Anna Gałuszka
Obsada:
Opis:
Kiedy Kálmán skomponował tę operetkę Austro-Węgier już nie było na mapie. Świat, który przywołuje istnieje tylko na kartach libretta. Kompozytor znakomicie czuł się w węgierskich tanecznych rytmach, „sypał jak z rękawa” melodyjnymi ariami i duetami (któż się oprze nakazowi ”Ach, jedź do Varasdin!..”, czy skrzypcowemu romansowi granemu przez Cygana?).

Realizatorzy przywołali cały czar należny operetce. Soliści nie tylko śpiewają, ale tańczą z ogromnym wdziękiem walca i fokstrota. Balet Opery Nova szaleje w kankanie, ognistym czardaszu i układach choreograficznych inspirowanych węgierskim folklorem. Wyczekiwana Marica przyjeżdża do swej posiadłości landem ciągniętym przez żywe konie, w 3.akcie do pałacu przybywa unikatowym DKW ciotunia-księżna.

Wytworne suknie w pastelowych barwach wysmakowane w detalach, kapelusze, parasolki, mundury i fraki, cygańskie sute spódnice, węgierskie stroje ludowe – blisko 250 kostiumów mieni się tęczowo na scenie na tle fasady pałacowej naturalnej wielkości.

Recenzje:
10 listopada 2006
„Podróż automobilem”

Stworzono widowisko w wielkim stylu: z efektownymi dekoracjami i strojami, scenami baletowymi, cygańska kapelą na scenie, powozem zaprzężonym w żywe konie i automobilem z epoki.Wszystko ma jednak swoje uzasadnienie. Ładny obrazek baletowy wymyślony do uwertury od razu wprowadza nas w świat węgiersko-cygańskich klimatów tak ważnych dla bohaterów.(…) To przedstawienie ma smak i styl, zarówno w warstwie teatralnej, jak i muzycznej, bo Maciej Figas wraz z orkiestrą dobrze czuje klimat fokstrota, walca, czy czardasza. Wielkie przeboje „Hrabiny Maricy” zagrane zostały z wyczuciem i wiarą, że jest to wartościowa muzyka (…)
Jacek Marczyński, Rzeczpospolita
10 listopada 2006
„Hrabina przyjechała”

Historia romansu hrabiny z przebranym za rządcę majątku, ukrywającym swe arystokratyczne pochodzenie hrabia Tassilem – to osnowa libretta operetki Kalmana pod tytułem „Hrabina Marica” , wystarczająco naiwnego, jak na ten gatunek teatralny przystało. Tym razem jednak realizatorzy przedstawienia sprawili, że oglądamy operetkę , w której nie rażą sztucznością sytuacje ani gra aktorska, w której nie ma śladu operetkowej sztampy, tandety i ogranych gagów. Jest to prawdziwy, dobry teatr, zrobiony stylowo, z kulturą i smakiem , w którym śmiech nie jest rechotem, a uczucia bohaterów swoją szczerością budzą autentyczne wzruszenie.
Magdalena Krzyńska, Gazeta Pomorska
HRABINA MARICA
Galeria:
Video:


Do góry


Wznów przewijanie

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij