Soliści śpiewacy - Aleksandra Olczyk - OPERA NOVA w Bydgoszczy

Soliści śpiewacy
Aleksandra Olczyk
Sopran
Aleksandra  Olczyk
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Magdaleny Krzyńskiej. Już we wczesnej młodości występowała na wielu scenach w Polsce i za granicą m.in. we Włoszech, gdzie występowała zarówno dla Jana Pawła II., jak i Benedykta XVI. Jako nastolatka wygrała wiele polskich konkursów wokalnych, m.in. Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Haliny Halskiej-Fijałkowskiej we Wrocławiu, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, I nagrodę oraz nagrodę specjalną za Wybitne Występy Sceniczne na IX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Złotych Głosów w Warszawie, I miejsce na III Festiwalu Opery Włoskiej „Belcanto per semper” we Włocławku, nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. J. E. J. Reszków w Częstochowie, a także III Nagrodę wraz z szeregiem nagród specjalnych na V Ogólnopolskim Konkursie Operetkowo-Muzycznym im. Iwony Borowickiej w Krakowie. Aleksandra Olczyk uczestniczyła w kursach mistrzowskich u Heleny Łazarskiej, Stefanii Toczyskiej, Izabelli Kłosińskiej, Olgi Pasiecznik, Piotra Bednarskiego, Brendy Hurley, Matthiasa Rexrotha, Paoli Larini i Petera McClintocka. Koncertowała z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica” w Słupsku oraz Filharmonią Częstochowską, występowała w spektaklach Opery Nova w Bydgoszczy.

W 2019 roku odniosła sukces jako Zofia w „Kawalerze srebrnej róży” w Hessisches Staatstheater oraz jako Donna Fiorilla w „Turku we Włoszech” w przedstawieniu Christophera Aldena w Warszawskiej Operze Kameralnej. Publiczność oczarowała również rolą Blondy w „Uprowadzeniu z seraju". Jako jedyna sopranistka uczestniczyła w 55. International Music Festival we współpracy z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Tokio.W ramach wyjazdu koncertowego do Sztokholmu, Wiednia i Salzburga wykonała fragmenty partii Musetty i Frasquity. Została również doceniona za rolę Gildy w Operze Narodowej. W 2021 roku Aleksandra Olczyk zadebiutuje jako Królowa Nocy w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Z wielkim powodzeniem wykonywała tę rolę już w Teatro Real, Opéra de Lille, Helsińskiej Operze Narodowej, berlińskich Deutsche Oper i Komische Oper, Badisches Staatstheater Karlsruhe i Hessisches Staatstheater Wiesbaden, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Operze Nova, Joburg Opera w Johannesburgu, na Mozart Festival w nowojorskim Lincoln Center oraz na festiwalach w Perth i Adelajdzie w Australii.

W 2020 r. została laureatką dziesiątej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie roku, nominowana "za szczególną jakość kreacji wokalnej i dynamikę rozwoju drogi artystycznej".
Aleksandra  Olczyk


Do góry


Wznów przewijanie

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij