„Niebezpieczne związki” w marcu, bilety już w sprzedaży

„Niebezpieczne związki” w marcu, bilety już w sprzedaży

Zdjęcia i projekt plakatu: Piotr Leczkowski

 

Jesteśmy po premierze „Niebezpiecznych związków”. Dla tych z Państwa, którzy nie mieli okazji zobaczyć spektaklu w listopadzie, mamy dobrą wiadomość. Balet w choreografii Krzysztofa Pastora na bydgoską scenę powróci w marcu 2024. Sprzedaż biletów już od 14 listopada 2023! Dostępny jest także plakat naszej najnowszej produkcji baletowej.

 

Już od wydania powieści „Niebezpieczne związki” w 1782 roku towarzyszyła jej aura skandalu. Pierre Choderlos de Laclos, biorąc za tło wydarzeń obraz arystokracji osiemnastowiecznej Francji, obnażał podłości ludzkiej duszy, opowiadając o zemście, pożądaniu i manipulacji. To historia, w której mężczyźni są cyniczni i impertynenccy, kobiety okrutne i wyrachowane, zaś dla miłości, czułości i niewinności brak miejsca.

Ciekawa jest historia kinowych ekranizacji tego tytułu. Największą popularność zdobył film Stephena Frearsa z roku 1988, z Glenn Close, Johnem Malkovichem i Michelle Pfeiffer.

Czołowy polski choreograf Krzysztof Pastor i łotewski kompozytor Arturs Maskats spotkali się w Rydze. Z rozmów i spotkań narodził się pomysł baletu „Niebezpieczne związki”, inspirowany powieścią i filmem. Kompozytor nie krył, że temat jest niezwykle fascynujący.

 - Cieszę się, że udało mi się wprowadzić do muzyki baletowej wokal. Skomponowałem arię dla kontratenora i krótką wstawkę dla zespołu wokalnego. Nie próbuję imitować muzyki z epoki, w której Choderlos de Laclos napisał powieść - mówił Arturs Maskats. - Ale nie ukrywam, że formy barokowe i klasyczne, zwłaszcza tańców, były dla mnie inspiracją.

Prapremiera odbyła się w Rydze, potem choreografię tę realizował Narodowy Teatr w Ostrawie oraz Teatr Wielki w Poznaniu. 11 listopada 2023 r. przyszedł czas na Operę Nova w Bydgoszczy.

Po znakomicie przyjętej listopadowej premierze, spektakl baletowy „Niebezpieczne związki” powróci na naszą scenę w cztery marcowe wieczory (14, 15, 16 i 17 III 2024 r.), sprzedaż biletów już rozpoczęta (online - tutaj oraz w kasie stacjonarnej Opery Nova). Oczekując kolejnych spektakli, już teraz nabyć można plakat „Niebezpieczne związki”, który jest dostępny w naszym Butiku Operowym.