W październiku intrygujące „Szepty i cienie”

W październiku intrygujące „Szepty i cienie”

Po znakomicie przyjętych przez publiczność wrześniowych spektaklach baletu neoklasycznego „Sen nocy letniej” - w których z naszym zespołem wystąpił Młody Tancerz Roku 2023 - w październiku bydgoską sceną zawładną „Szepty i cienie”- autorski spektakl jednego z czołowych choreografów tańca współczesnego Jacka Przybyłowicza. Artysta stworzył ten tryptyk wraz z zespołem Baletu Opery Nova. 

Pierwsza z trzech części „Barocco”, do muzyki Jana Sebastiana Bacha, znana jest już na europejskich scenach, natomiast dwie pozostałe: „Szepty i cienie” do muzyki Pawła Szymańskiego oraz „3 for 13” Pawła Mykietyna stworzone zostały jako prapremiery dla Baletu Opery Nova. Każda część tryptyku może żyć na scenie jako oddzielne mikroświaty, a jednocześnie tworzy całość wyjątkowo nastrojowego wieczoru baletowego wykreowanego przez tancerzy zarówno ruchem, jak i grą aktorską. Zapraszamy na trzy intrygujące wieczory z baletem współczesnym - 13, 14 i 15 października br.

Fot. Andrzej Makowski

Tancerze Opery Nova jednocześnie przygotowują się do premiery baletu łotewskiego kompozytora Artursa Maskatsa „Niebezpieczne związki”, do którego choreografię stworzył  w 2006 r. Krzysztof Pastor – jeden z najwybitniejszych twórców tańca współczesnego. Libretto powstało według znanej powieści epistolarnej Pierre’a Choderlosa de Laclosa, a także z inspiracji znanym filmem Stephana Frearsa o tym samym tytule. Kierownictwo muzyczne sprawuje Agnieszka Nagórka, która poprowadzi także Orkiestrę Opery Nova. Prapremiera odbyła się w Rydze, potem choreografię tę realizował Narodowy Teatr w Ostrawie oraz Teatr Wielki w Poznaniu. Bydgoska premiera odbędzie się 11 listopada. Balet przed rozpoczęciem pracy z dyrektorem Polskiego Baletu Narodowego Krzysztofem Pastorem przygotowują asystenci: Stephan Aubry i Jan Fousek.

Fot. Simona Skrebutenaite

Natomiast w sali kameralnej Justyna Zar (na zdjęciu poniżej) pracuje z solistami, którzy wystąpią w reżyserowany przez nią spektaklu muzycznym „Spiritus movens - piosenki Jeremiego Przybory”. Ta premiera zaplanowana jest na 14 października. Tegoroczna jesień w Operze Nova jest zatem wyjątkowo gorąca!

Fot. Simona Skrebutenaite