Gość specjalny: Stefania Toczyska w Operze Nova

Stefania Toczyska jako Azucena w operze "Trubadur" G. Verdiego, wystawianej przez Operę Nova w 2007 roku w Toruniu. Fot. Daniel Pach

Już w ten weekend na scenie Opery Nova będzie gościć wyjątkowa szkoła kochanków - czyli spektakularnie kolorowe dzieło W. A. Mozarta Così fan tutte. Choć fabuła skupia się głównie na miłosnej intrydze i przebierankach, to w istocie dotyka już niebezpiecznej „zabawy” - manipulowania i wykorzystywania ludzkiej emocjonalności.

W inscenizacji Pawła Szkotaka bohaterowie odbywają podróże w przestrzeni i w czasie, zobaczymy ich w różnych momentach historycznych, które uwypuklają dramatyzm libretta i akcentowane są detalami kostiumów.

Jak mówił reżyser: "Chodzimy wszakże do opery nie tylko po to, żeby posłuchać pięknej muzyki i pooglądać bogate stroje. Chcemy też obcować z emocjami i myślami żywych, interesujących bohaterów. Na przestrzeni wieków zmieniały się rekwizyty, kostiumy, zwyczaje, ale pytania pozostają te same: Czy jestem kochany? Czy mogę zaufać?"

W obsadzie:

jako 𝐅𝐢𝐨𝐫𝐝𝐢𝐥𝐢𝐠𝐢: Julia Pruszak-Kowalewska i Agnieszka Adamczak,

jako 𝐃𝐨𝐫𝐚𝐛𝐞𝐥𝐥𝐚: Aleksandra Gudzio i Monika Korybalska

𝐅𝐞𝐫𝐫𝐚𝐧𝐝𝐨: Szymon Rona, Krzysztof Zimny

𝐆𝐮𝐠𝐥𝐢𝐞𝐥𝐦𝐨: Janusz Żak, Sławomir Kowalewski

𝐃𝐞𝐬𝐩𝐢𝐧𝐚: Marta Ustyniak-Babińska, Dorota Nowak

𝐃𝐨𝐧 𝐀𝐥𝐟𝐨𝐧𝐬𝐨: Leszek Skrla, Jacek Greszta.

Za pulpitem dyrygenckim stanie 𝐽𝑎𝑔𝑜𝑑𝑎 𝐵𝑟𝑎𝑗𝑒𝑤𝑠𝑘𝑎.

Podczas piątkowego spektaklu na widowni zasiądzie gość specjalny - maestra STEFANIA TOCZYSKA, która tego samego dnia zostanie uhonorowana tytułem 𝑑𝑜𝑘𝑡𝑜𝑟𝑎 ℎ𝑜𝑛𝑜𝑟𝑖𝑠 𝑐𝑎𝑢𝑠𝑎 przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.

Artystka zadebiutowała w 1972 r. w Operze Bałtyckiej. Stworzyła tam wiele kreacji, w tym rolę tytułową w Carmen Bizeta. Międzynarodową karierę rozpoczęła w 1977 r. kreacją Amneris w Aidzie Verdiego w teatrze operowym w Bazylei.

Lista prestiżowych scen, na których występowała jest imponująca:
Wiener Staatsoper (m.in. Carmen u boku Placido Domingo),
San Francisco Opera (m.in. Gioconda z Luciano Pavarottim i Renatą Scotto),
Metropolitan Opera House w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, Opera Paryska, Teatro Colón w Buenos Aires, Bayerische Staatsoper w Monachium (Carmen), Deutsche Oper w Berlinie (Aida), na scenach operowych Barcelony, Hamburga, Rzymu, Zurichu, Pittsburga, Chicago, Dallas…

Zasłynęła m.in. w rolach Amneris, Carmen, Azuceny, Eboli – w operach Verdiego, Rozyny (Cyrulik sewilski Rossiniego), Dulcynei (Don Kichot Julesa Masseneta), Laury (Gioconda) i Maryny (Borys Godunow). Repertuar Stefanii Toczyskiej obejmuje dzieła koncertowe i oratoryjne (od Johanna Sebastiana Bacha do Krzysztofa Pendereckiego). Artystka dokonała archiwalnych nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych pod batutami Mścisława Rostropowicza, Daniela Barenboima, Riccardo Mutiego.

Widzimy się w Operze Nova już za parę dni!