OPERA NOVA w Bydgoszczy

Soliści śpiewacy
Łukasz Jakubczak
Basy
Łukasz Jakubczak
W roku 2013 uzyskał tytuł licencjata na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, gdzie rozpoczął swą edukację wokalną pod kierunkiem dr Katarzyny Matuszak. Studia licencjackie na Wydziale Wokalno-Aktorskim ukończył w klasie prof. Leszka Skrli w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, zaś studia II stopnia ukończył z wyróżnieniem w klasie dr hab. Jacka Greszty.

Brał udział w wielu kursach wokalnych m.in. Heleny Łazarskiej, Izabeli Kłosińskiej, Andrzeja Dobbera, Marka Rzepki, Piotra Bednarskiego, Thomasa Heyera, Roberta Nakonecznego.

Jest laureatem I nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie im. Giulio Perottiego w Ueckermunde (Niemcy) i Nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote Głosy”.

W trakcie studiów uczestniczył w licznych odsłonach studenckiego festiwalu Operowe Forum Młodych, wcielając się m.in. w postać Ariodate („Xerxes”), Griemina („Eugeniusz Oniegin”), Bartola („Wesele Figara”).

Na profesjonalnej scenie zadebiutował w Bydgoszczy podczas XXIV Festiwalu Operowego, wcielając się w rolę Bartola w „Weselu Figara” Mozarta. Współpracuje z Operą Nova, kreując takie partie, jak Sparafucile w „Rigoletcie” Verdiego, Dziemby w „Halce” Moniuszki, Bonzo w „Madama Butterfly” Pucciniego, Benoit w „Cyganerii” Pucciniego, Don Basilio w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego, Sarastro w „Czarodziejskim flecie” Mozarta, Don Alberto w „Awanturze w Recco...” Małeckiego.
 
Laureat III nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. 

Od sezonu 2019/2020 zatrudniony jako solista w Operze Nova. Współpracuje także z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Operą Krakowską.
Łukasz Jakubczak
Galeria:
Jako Don Bartolo w
Jako Don Alberto w
Na Koncertach Sylwestrowych w Operze Nova 2017 r. , ze Sławomirem Kowalewskim.fot.Marek Chełminiak

Repertuar:
W Operze Nova wykonuje partie:

 • Dziemby w "Halce" Moniuszki,
 • Bartola w "Weselu Figara" Mozarta.
 • Don Alberta w "Awanturze w Recco..."
 • Sparafucila w "Rigoletcie"
 • Bonza w "Madama Butterfly"
 • Don Basilia w "Cyruliku sewilskim"
 • Alcindora w "Cyganerii"
 • Skołuby w "Strasznym dworze"


 • Do góry


  Stopka

  Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
  Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
  Zamknij