Orkiestra - Michał Klauza - OPERA NOVA w Bydgoszczy

Orkiestra
Michał Klauza
Dyrygenci
Michał Klauza
Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Od kwietnia 2016 gościnny dyrygent Teatru Bolshoi w Moskwie, gdzie przygotował i poprowadził premiery "Don Pasquale" G. Donizettiego oraz "Idioty" M. Weinberga. W 2019 roku, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, przygotował i poprowadził premierę, wystawionej po raz pierwszy w Polsce, opery „Billy Budd“ Benjamina Brittena.

W latach 2013–2015 kierownik muzyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie obok koncertów symfonicznych przygotował i poprowadził premiery "Traviaty" G. Verdiego, "Czarodziejskiego fletu" W.A. Mozarta i "Carmen" G. Bizeta. W latach 2009-2015 drugi dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

W latach 2004-2008 był dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff (Wielka Brytania). Pod jego dyrekcją wystawione zostały: "Carmen" G. Bizeta, "Rigoletto", "Trubadur", "Aida", "Falstaff" (z B. Terfelem w roli głównej) i "Otello" G. Verdiego, "Wesoła wdów-ka" F. Lehára (spektakl zarejestrowany przez Telewizję BBC), "Wesele Figara" i "Don Giovanni" W. A. Mozarta oraz "Cyganeria" G. Pucciniego.
W lipcu 2015 wystąpił w Royal Opera House w Londynie, dyrygując koncertowym wykonaniem opery "Cities of Salt" Z. Jabri.
W grudniu 2011 roku poprowadził w Narodowej Operze Ukrainy w Kijowie "Króla Rogera" K. Szymanowskiego w wersji koncertowej, przygotowanego jako finałowe wydarzenie Zagranicznego Pro-gramu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Współpracował z licznymi orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z Narodową Orkiestrą Sym-foniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą "Sinfonia Var-sovia", z orkiestrami większości polskich Filharmonii i Akademii Muzycznych, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Fede-racji Rosyskiej i Filharmonią Moskiewską (2002).
Koncertował we Francji, Niemczech, Szwajcarii (galowy koncert poświęcony pamięci M. Rostropowicza z I. Monighettim, S. Gabettą i M. Maiskym), Wielkiej Brytanii, Włoszech, Brazylii, Armenii, Korei, w krajach Zatoki Perskiej.
Współpracował z Operą Bałtycką, gdzie dyrygował spektaklami "Salome" R. Straussa i "Czaro-dziejski flet" W. A. Mozarta, a także poprowadził premierę spektaklu "Skrzypce Rotszylda"/"Gracze" (B. Fleischmanna i D. Szostakowicza/D. Szostakowicza i K. Meyera).
Współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy, gdzie przygotował i poprowadził premierę „Potę-pienia Fausta" H. Berlioza, a także z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie poprowadził "Aidę" G. Ver-diego oraz przygotował i poprowadził premierę „Zemsty Nietoperza”.
W latach 1998-2003 był dyrygentem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
W swoim dorobku artystycznym posiada szereg nagrań radiowych i telewizyjnych m.in. z NO-SPR dokonał pierwszej studyjnej rejestracji operetki "Loteria na mężów" K. Szymanowskiego wydanej przez Polskie Radio i nominowanej do nagrody Fryderyk 2019. Wśród dyskografii pod jego batutą Polskie Radio wydało - nagrane z Polską Orkiestrą Radiową operę „Hagith” K. Szymanowskiego oraz utwory symfoniczne Henryka Warsa.
W maju 2002 roku z zespołami Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie nagrał spektakl "Król Roger" K. Szymanowskiego.
Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfonicz-no-operowej prof. R. Dudka oraz dwuletnich studiów podyplomowych w Konserwatorium im. M. Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu w klasie I. Musina. Uczestnik międzynarodowych kursów dyrygenckich pod kierunkiem prof. K. Redla (Rzym 1996) i V. Gergieva (Rotterdam 1997).
Michał Klauza


Do góry


Wznów przewijanie

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij