Płyty DVD/BD/CD - OPERA NOVA w Bydgoszczy

Płyty DVD/BD/CD
HALKA
BD
HALKA
Kompozytor: Stanisław Moniuszko
Wykonawcy: Stolnik - Jacek GRESZTA

Halka - Jolanta WAGNER

Zofia - Dorota SOBCZAK

Jontek - Tadeusz SZLENKIER

Janusz - Łukasz GOLIŃSKI

Dziemba - Łukasz JAKUBCZAK

Góral / Dudziarz - Szymon RONA

Goście: Paweł Krasulak, Maciej Musiał, Krzysztof Zimny

Orkiestra, Chór i Balet Opery Nova w Bydgoszczy

dyrygent Piotr WAJRAK
Realizatorzy:
 • Kierownictwo muzyczne: Piotr Wajrak
 • Reżyseria: Natalia Babińska
 • Scenografia: Diana Marszałek,Julia Skrzynecka
 • Kostiumy: Paulina Czernek
 • Choreografia: Iwona Pasińska
 • Przygotowanie Chóru:Henryk Wierzchoń
 • Projekcje multimedialne:Ewa Krasucka
 • Reżyseria świateł: Maciej Igielski

 • Opis:
  Odkryj najlepszą jakość dźwięku w stereo lub 5.0 na płycie Blu-ray (DUX 6331) #TUTTI.pl, #TUTTIwdomu, #PWM .

  Dzięki umowie zawartej przez Operę Nova i Polskie Wydawnictwo Muzyczne możliwe będzie wykorzystanie audiowizualnego utrwalenia opery „Halka”, dokonanego przy użyciu materiałów wykonawczych PWM , na stronie internetowej: www.vod.teatrwielki.pl, od 06.05.2020 do 31.12.2020.

  Nagranie jest udostępniane w ramach #TUTTIwdomu – edycji specjalnej projektu TUTTI.pl, promującego wykonawstwo muzyki polskiej. Celem projektu jest wspieranie wykonań muzyki polskiej, a w szczególności umożliwienie polskim instytucjom, działającym w obszarze kultury muzycznej, korzystania w pełnym zakresie z materiałów wykonawczych do utworów z katalogu PWM oraz zwiększenie obecności dzieł polskich w repertuarze tych instytucji.

 • "La Clef ResMusica" dla płyty Opery Nova.

  ResMusica jest pionierem francuskojęzycznych muzycznych stron internetowych.Publikuje aktualności z sal koncertowych, festiwali i instytucji muzycznych z kronikami przedstawień i artykułami, wywiadami lub analizami na temat wszystkich aspektów muzyki klasycznej i tańca.Od 2009 roku ResMusica jest francuskim przedstawicielem w jury International Classical Music Awards.ICMA to jedyna międzynarodowa nagroda poświęcona muzyce klasycznej. Co miesiąc ResMusica przyznaje pięć nagród Les Clefs ResMusica (Klucze ResMusica) za wybitne publikacje albumowe, wideo i książkowe. "Halka" Opery Nova otrzymała jeden z "kluczy" w sierpniu'2020 r.
 • Recenzje:
  20 sierpnia 2020
  (...) Z jednej strony karnawał pozorów, świat burżuazyjnej maskarady w bogato zdobionych szatach, skąpany w świetle błyszczących wnętrz ociekających złotem, z drugiej niemalże nagi płaskowyż, las zasnuty mgłą, autentyczność natury i uczuć. Tradycja , której brak mógłby zubożyć dzieło nie została pominięta: stylizowane kostiumy przywodzą na myśl szlacheckie kontusze. Pojawienie się zjawy ożywia romantyczną mitologię przywodząc na myśl nawiązanie do „Giselle” A. Adama. Czy należało usunąć arię Janusza, w której wyraża swoje skrupuły i nostalgię, aby uczynić go bardziej macho, bardziej odrażającym i mniej interesującym? Zastanawiającym jest jak dyrygent i artysta wykonujący jego rolę mogli się na to zgodzić. Niemniej, spektaklowi nie brakuje spójności ani siły. Choreografia z powodzeniem przenosi na scenę polskie tańce ludowe.Od strony muzycznej, należy podkreślić doskonałe prowadzenie orkiestry przez Piotra Wajraka, wyraźne, kontrastowe, barwne...(...) głosy solidne i dobrze prowadzone. Łukasz Goliński (co prawda) bez subtelności Andrzeja Hiolskiego, brzmi dobrze jako uwodziciel bez skrupułów, Tadeusz Szlenkier (Jontek) w doskonałym stylu oddaje wysokie dźwięki. Piękne basy, zwłaszcza Stolnik Jacka Greszty, ale także drugoplanowy Dziemba Łukasza Jakubczaka.Mimo słabości bohaterki, jednorodne i ciekawe widowisko.

  Didier Van Moere

  https://www.asopera.fr/fr/cd-dvd/3885-halka.html
  Avant Scène OPÉRA
  17 sierpnia 2020
  Uważana za prekursorkę wielkiej polskiej opery narodowej, Halka Stanisława Moniuszki będzie dla wielu przyjemnym odkryciem, mistrzowsko przedstawionym w tym nagraniu przez zespół Opery Nova bydgoskiej z żywiołową Jolantą Wagner w roli tytułowej.(...)

  Piotr Wajrak świetnie prowadzi orkiestrę i znakomity chór Opery Nova, a żywiołowa choreografia Iwony Pasińskiej dodatkowo wzmacnia uwodzicielską ludową nutę.(...) Obsada wokalna należąca w całości do zespołu Opera Nova zachwyca jakością i jednorodnością wykonawców, w której dominuje żarliwa Halka Jolanty Wagner, niekwestionowana bohaterka tej roli, mistrzowska w grze aktorskiej i walorach wokalnych (okrągła barwa , moc, elastyczność, ambitus).(....). Bardzo wyczekiwana w każdym z czterech aktów, szczyt uniesienia i niepokoju osiąga w przejmującej arii w IV akcie: „O mój maleńki, któż do trumienki” z obowiązkową solową wiolonczelą.Przed nią Jontek Tadeusza Szlenkiera wydobywa świetlistą barwę i dramatyczne niuanse tenorowe, poruszające swoją skromnością i elegancją „Szumią jodły na gór szczycie”.O ile Stolnikowi (Jacek Greszta) brakuje odrobiny lekkości i charyzmy, to Łukasz Goliński (Janusz) i Łukasz Jakubczak (Dziemba) ze swoimi potężnymi basami i wykonaniem oscylują pomiędzy obłudą a makiawelizmem. Dorota Sobczak (Zofia) mimo dość skromnej roli przekonuje współczuciem i pięknem swej barwy. Liczne wspólne partie i godny podziwu chór wieśniaków dodają uroku tej moniuszkowskiej operze. Zdecydowanie do odkrycia!

  https://www.resmusica.com/2020/08/14/halka-de-stanislaw-moniuszko-a-lopera-nova-de-bydgoszcz

  Więcej szczegółów Stanisław Moniuszko (1819-1872): „Halka” opera w czterech aktach wg. libretta Włodzimierza Wolskiego. Reżyser: Natalia Babińska. Scenografia: Diana Marszałek, Julia Skrzynecka. Kostiumy: Paulina Czernek. Choreografia: Iwona Pasińska. Oświetlenie: Maciej Igielski. Wideo: Ewa Krasucka. W roli głównej: Jacek Greszta, bas (Stolnik); Jolanta Wagner, sopran (Halka); Dorota Sobczak, mezzosopran (Zofia); Tadeusz Szlenkier, tenor (Jontek); Łukasz Goliński, bas-baryton (Janusz); Łukasz Jakubczak, bas (Dziemba); Szymon Ronia, tenor (Dudziarz); Orkiestra, Chór (pod dyrekcją Henryka Wierzchonia) i Balet Opery Nova, dyrygent: Piotr Wajrak. 1 Płyta Blu-ray DUX. Nagranie z 2018 i 2019 roku w Operze Nova w Bydgoszczy (Polska). Płyta w trzech wersjach językowych: polsko-angielsko-niemiecka. Czas trwania: 125:23
  Patrice Imbaud , https://www.resmusica.com/2020/08/14/
  25 maja 2020
  (...) Co innego bydgoska Halka,śpiewana przez rewelacyjną młodą sopranistkę Jolantę Wagner,równie doskonałego Jontka (nie kelnera!) Tadeusza Szlenkiera,Łukasza Golińskiego (Janusz) i Jacka Gresztę (Stolnik). Dyrygował Piotr Wajrak z respektem dla urody Moniuszkowskiej muzyki,potwierdzając wysokie kwalifikacje swej batuty w ścisłej czołówce młodych polskich kapelmistrzów operowych.(...)Kształt sceniczny powierzono ciągle jeszcze młodej Natalii Babińskiej,która (...) przypomniała,jak powinien wyglądać spektakl opery narodowej,pomyślany nowocześnie,zainscenizowany z rozmachem i fantazją,niekoniecznie z cytatami z tradycji,natomiast wierny zamysłom kompozytora i librecisty.(...) Dyrektor Figas tak skomentował tę realizację:"Sesja nagraniowa pozwala na zbliżenia,zatem coś,czego widz siedzący w dalszej odległości od sceny nie dostrzeże,z pewnością zauważy telewidz..."
  Sławomir Pietras,tygodnik "Angora" 25.05.2020

  Do góry  Wznów przewijanie

  Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
  Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
  Zamknij