Budynek Opery - OPERA NOVA w Bydgoszczy

Budynek Opery

OPERA NOVA w Bydgoszczy - jedyny teatr operowy na terenie Kujaw i Pomorza, należy do najważniejszych instytucji artystycznych regionu.

Wszystko zaczęło się od Studia Operowego, którego pierwsze przedstawienie 21 września 1956 r. dało początek odległej jeszcze w czasie państwowej operze ,której główną siedzibą był wówczas Państwowy Dom Sztuki przy ul. Gdańskiej 20 ,zaś przedstawienia odbywały się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Starania środowiska artystycznego i lokalnych władz doprowadziły po latach do powstania jednego z najnowocześniej wyposażonych teatrów operowych. Oficjalne oddanie gmachu Opery Nova przy ul. Marszałka Focha 5 odbyło się w październiku 2006 r., kiedy bydgoska Opera obchodziła jubileusz pięćdziesięciolecia swego istnienia.

Jest to imponujący obiekt którego trzy koncentryczne kręgi malowniczo położone w zakolu Brdy, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, stały się jednym z symboli Bydgoszczy. Jego autorami są: prof. dr arch. Józef Chmiel ( zm.2013 r.) i obecny profesor Politechniki Gdańskiej dr inż. arch. Andrzej Prusiewicz.

W największym, pierwszym kręgu, przeznaczonym dla publiczności, znajdują się:

  • sala kameralna, nosząca imię prof. Felicji Krysiewiczowej, animatorki życia operowego w Bydgoszczy po II wojnie światowej i niestrudzonej orędowniczki powstania w naszym mieście sceny operowej. Sala liczy 189 miejsc (trybuny składane są automatycznie), wykorzystywana jest także jako sala kinowa przy projekcjach na dużym ekranie.
  • duża sala - o doskonałej akustyce, z amfiteatralną widownią na 803 miejsca, a imponujące rozmiary jej sceny (szerokość do 22 m, głębokość 25 m) jak również zainstalowane na niej najnowocześniejsze urządzenia techniczne sterowane komputerowo (system oświetleniowy - 46 sztankietów, 4 zapadnie: podnoszone na 4 m i „zatapiane” na 2 m), scena obrotowa o średnicy 11,80 m , stwarzają wspaniałe możliwości inscenizacyjne. Charakterystyczny panoramiczny portal sceny wysoki na 9,5 m i szeroki na 18 m, z bocznymi wejściami prosceniowymi, rozbudowane proscenium, szerokie obejście widowni na wysokości szóstego rzędu, pozwala reżyserom i scenografom na śmiałe rozwiązania inscenizacyjne, wykraczające poza główna przestrzeń sceny. Od widowni odgranicza ją kurtyna stalowa i kurtyna tekstylna, składająca się z 6 warstw.
  • hol główny i przestronne foyer, na których często goszczą ekspozycje malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne.

Drugi krąg, od strony rzeki Brdy to biura dyrekcji, administracji, sale prób zespołów artystycznych, garderoby.

W trzecim kręgu mieści się Centrum Kongresowe zapewniające profesjonalną obsługę sympozjów, konferencji - organizowanych według najwyższych europejskich standardów.

Tu także znajduje się Dział Promocji i Obsługi Widzów (wejście od ul. Focha) oraz restauracja „Maestra”.

Opera Nova informuje o swych spektaklach także przy wykorzystaniu telebimu ledowego , zamontowanego nad wejściem głównym do budynku. Ekran diodowy o powierzchni 11.94m.kw. przekazał w 2013 r. Urząd Marszałkowski Wojewódzwa Kujawsko-Pomorskiego.


 
Opera Nova w Bydgoszczy - powiększ
Opera Nova w Bydgoszczy nocą - powiększ
Opera Nova 2012 r. fot. Marek Chełminiak - powiększ
Opera Nova od strony Centrum Kongresowego,widziana z Mostów Solidarności - powiększ
Opera Nova zimą 2012. Fot.Marek Chełminiak - powiększ
Opera Nova widziana z samolotu. fot.Marek Chełminiak - powiększ

Do góryWznów przewijanie

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij