Soliści śpiewacy - Adam Woźniak - OPERA NOVA w Bydgoszczy

Soliści śpiewacy
Adam Woźniak
Baryton
Adam Woźniak
Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Jacka Greszty. Zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu w pierwszoplanowej roli Zbigniewa w „Strasznym dworze” Stanisława Moniuszki. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. S. Moniuszki w Łodzi. W kolejnych sezonach artystycznych nawiązał współpracę z takimi scenami, jak: Opera Nova w Bydgoszczy, Opera Krakowska, Opera na Zamku w Szczecinie, Opera Bałtycka w Gdańsku, Opera Śląska w Bytomiu oraz Czech Opera w Pradze. Współpracuje także z filharmoniami w Wałbrzychu i Poznaniu, wykonując tam repertuar kameralny ,koncertuje również z warszawską Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Wśród szczególnych osiągnięć artystycznych wokalisty należy wymienić operowe role barona Scarpii w „Tosce” G. Pucciniego, Holendra w „Latającym Holendrze” R. Wagnera, Barnaby w „Giocondzie” A. Ponchiellego, markiza Posy w „Don Carlosie” czy tytułowego bohatera w „Nabucco” G. Verdiego. Swoje kreacje wokalne tworzył we współpracy z takimi dyrygentami, jak: R. Silva, A. Straszyński, T. Kozłowski, M. Figas, J. Przybylski, N. Baxa i E. Manke. Do wykonywania pierwszoplanowych ról w swoich inscenizacjach zapraszali Artystę m.in. W. Zawodziński, K. Nazar, M. Weiss, M. Otava, E. Ivanova czy L. Adamik, który powierzył Artyście kreowanie postaci barona Scarpii w trzech swoich inscenizacjach opery „Tosca”. Wiele partii operowych ze swego bogatego repertuaru wykonywał w Polsce oraz za granicą w Niemczech, Austrii, Czechach, Szwajcarii czy Hiszpanii. W roku 2013 zadebiutował na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth, wykonując monolog Wotana „Leb' wohl, du kuhne's herrliches Kind” z „Walkirii” oraz duet Holendra i Senty z drugiego aktu „Latającego Holendra” R. Wagnera. Od roku 2014 artysta jest solistą Opery Śląskiej w Bytomiu.Ponadto współpracuje m.in. z Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Bałtycką, Operą i Filharmonią Podlaską oraz Teatrem Narodowym w Pradze. W czerwcu 2017 roku śpiewał w plenerowym, widowiskowym wystawieniu Strasznego Dworu Stanisława Moniuszki, przygotowanej przez Filharmonie Dolnośląską w Jeleniej Górze w reżyserii Tomasza Janczaka w ramach I Edycji Karkonoskiego Festiwalu Operowego. W tym samym roku brał udział w koncertowym wykonaniu lirycznej opery Piotra Czajkowskiego Jolanta na Europejskim Festiwalu Muzycznym „Gloria” w Białymstoku .

Z recenzji:

(…)W Bydgoszczy po kilku latach pracy Woźniak okazał się śpiewakiem świetnie wyszkolonym, dynamicznym, obdarzonym dużym wolumenem. Jako Barnaba stworzył kreację sceniczną inteligentną i przemyślaną".

"Pomyłka, porażka i grzech" ,Sławomir Pietras, Angora 5 V 2010
Adam Woźniak
Galeria:
Jako Barnaba.
Jako Ojciec (Piotr) w
Jako Urok w
Jako Mefisto w

Repertuar:
W Operze Nova wykonuje partie solowe :

 • Barnabę w "La Giocondzie" Ponchellego,
 • Scarpię w "Tosce" Pucciniego,
 • Ojca w "Jasiu i Małgosi" Humperdincka,
 • Rigoletta w operze Verdiego,
 • Uroka w "Manru" Paderewskiego,
 • Miecznika w "Strasznym dworze" Moniuszki,
 • Mefista w "Potępieniu Fausta" Berlioza


 • Do góry


  Wznów przewijanie

  Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
  Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
  Zamknij