OPERA NOVA w Bydgoszczy

XXV Bydgoski Festiwal Operowy

PROGRAM XXV BYDGOSKIEGO FESTIWALU OPEROWEGO: 21 kwietnia - 5 maja 2018 r.Bilety w sprzedaży od 5 marca .

21.04. godz. 19.00 Inauguracja Festiwalu – spektakl premierowy
22.04. godz .18.00 II premiera

ROMEO I JULIA balet Sergiusza Prokofiewa
Opera Nova w Bydgoszczy

Choreografia: Paul Chalmer
Kierownictwo muzyczne: Maciej Figas
Scenografia: Diana Marszałek
Kostiumy: Agata Uchman
Reżyseria świateł: Maciej Igielski
Fechmistrz: Sylwester Zawadzki
Asystent choreografa: Aurora Benelli
Asystent dyrygenta: Kamil Parcheta

Libretto baletu podąża za tekstem tragedii Szekspira, choć w zamierzeniu kompozytora dzieło miało skończyć się… happy endem! Prokofiew wprowadził na scenę wyraziste obrazy muzyczne, prawdę ludzkich uczuć, oryginalną inwencją muzyczną przetwarzał literacki pierwowzór. Każda z postaci ma swój charakterystyczny motyw przewodni, stworzony poprzez wrażliwość psychologiczną Prokofiewa, indywidualny portret muzyczny. Kapitalne są także sceny rodzajowe i zbiorowe. Kompozytor, kontynuując osiągnięcia Czajkowskiego, pogłębił w swej twórczości poetyckość i symfoniczną dramaturgię muzyki. W historii bydgoskiej Opery będzie to 3. realizacja „Romea i Julii”. Choreografia jest dziełem Paula Chalmera, twórcy „Dziadka do orzechów”


24.04. i 25.04. godz. 18.00
TRZEJ MUSZKIETEROWIE musical
Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu


Muzyka: Krzesimir Dębski
Kierownictwo muzyczne: Krzesimir Dębski, Adam Skrzypek
Reżyseria: Konrad Imiela
Scenariusz i teksty piosenek: Konrad Imiela i Marek Kocot
Scenografia: Grzegorz Polciński
Kostiumy: Anna Chadaj

Znana fabuła w nowej, musicalowej odsłonie, ze świetną muzyką Krzesimira Dębskiego, pełna emocjonujących zwrotów akcji i widowiskowych walk szermierczych. Akcja spektaklu rozpoczyna się 20 lat po wydarzeniach opisanych w książce. Historię muszkieterów wywoła z przeszłości Planchet, dawny sługa d’Artagnana, dziś mistrz krawiecki, opowiadając przybyłemu doń młodemu klientowi o niegdysiejszych wartościach: honorze, lojalności i przyjaźni.
„Wspaniale zaśpiewany i zagrany spektakl zaskakuje widzów pomysłami muzycznymi, inscenizacyjnymi i scenograficznymi. Duet Konrad Imiela - Marek Kocot ma niebywały talent do przenoszenia literatury na musicalową scenę. W ich ujęciu znana historia staje się zupełnie nową – potrafią bowiem w klasycznej powieści „płaszcza i szpady” znaleźć uniwersalną prawdę o miłości, przyjaźni, poświęceniu i lojalności. I nie ma w tym ani odrobiny sztuczności, czy kiczu” – Agnieszka Kołodyńska, www.wroclaw.pl.


27.04. godz. 19.00
KNIAŹ IGOR opera Aleksandra Borodina
Narodowa Opera i Balet w Sofii (Bułgaria)

Dyrygent: Volodymyr Kozhukhar
Reżyser: Plamen Kartaloff
Scenografia: Boris Stoynov
Kostiumy: Svetla Kalaydjieva
Przygotowanie chóru: Violeta Dimitrova

„Kniaź Igor” należy do kluczowych dzieł opery rosyjskiej i był pierwszą operą Borodina. W doborze tematu pomógł mu Władimir Stasow, proponując mu oparcie dzieła na „Słowie o wyprawie Igora”. Borodin uznał propozycję za ciekawą: we wrześniu 1869, po zgromadzeniu dalszych materiałów historycznych, rozpoczął pracę od naszkicowania Tańców połowieckich oraz marszu Połowców. Do pracy powrócił w 1874 roku, zachęcony sukcesem „Borysa Godunowa” Modesta Musorgskiego, również opery na historyczny temat.
Sofijską Operę Narodową gościliśmy na IV BFO, wówczas prezentowali operę A. Gomeza „Il Guarani”. Początki teatru sięgają 1802 r. Repertuar ostatnich dziesięcioleci to m.in.: Aida, Faust, Otello, Holender tułacz, Don Carlos, Manon, Turandot, Don Giovanni, Tosca, Cyganeria, Nabucco, Lohengrin, Macbeth Andrea Chénier, Mefistofele, Tannhäuser, Norma. Rosyjska klasyka była prezentowana przez Borysa Godunowa, Damę Pikową, Kniazia Igora /1964, 1974/, Eugeniusza Oniegina.


29.04. godz. 18.00
POCAŁUNEK opera Bedřicha Smetany
Národni divadlo Brno - Janáčkova opera (Czechy)

Kierownictwo muzyczne: Jakub Klecker
Dyrygent: Jakub Klecker
Reżyser: Linda Keprtová
Scenografia: Eva Jiřikovská
Kostiumy: Marie Blažková
Przygotowanie chóru: Klára Roztočilová

Podczas pracy nad tym dziełem kompozytor przechodził przez najbardziej tragiczny okres w swoim życiu. Choroba stopniowo pozbawiała go słuchu i „Pocałunek“ był pierwszą operą, którą napisał, będąc całkowicie głuchym. Prawdopodobnie to jest przyczyną tego, że w muzyce „Pocałunku“ jest tak wiele warstw. Smetana przekształcił utwór, napisany przez wspaniałą czeską poetkę Eliškę Krásnohorską i opartą na zabawnej historii pod tym samym tytułem autorstwa Karoliny Světlej, z „obrazka rodzajowego“ opisującego życie na wsi w górach w znacznie głębsze rejestry i dał tej historii ponadczasowe znaczenie.


30.04.2018 godz. 19.00
NAÏS opéra-ballet / pastorale héroïque Jeana-Philippa Rameau
Il Giardino d’Amore (Francja, Austria, Polska)

Dyrygent: Stefan Plewniak
Reżyseria: Olivier Lexa
Projekcje: Adam Nys
Choreografia: Iwona Runowska
Reżyseria świateł: Maciej Igielski

Propozycja dla melomanów i miłośników dzieł unikatowych. Naïs należy do podgatunku francuskiej muzyki teatralnej, zwanej – z uwagi na silnie zaakcentowany element taneczny – opéra-ballet. Zespół Il Giardino d’Amore ponownie odkryje niemal zapomnianą barokową operę „na czas Pokoju”: o walce bogów i miłości Neptuna do nimfy Naïs. Dzieło ukazuje paletę najbardziej wyszukanych środków muzyczno-teatralnych i baletowych epoki Ludwika XV.
IL GIARDINO D’AMORE – założona w 2011 międzynarodowa orkiestra barokowa, grająca na instrumentach dawnych i kopiach z epoki. Zespół tworzą młodzi muzycy z Polski, Włoch, Hiszpanii i Francji. Twórcą zespołu jest Stefan Plewniak, który wcześniej pracował z Les Arts Florissants W. Christie, Le Concert des Nations J. Savalla. Koncertuje na festiwalach, m.in.: Utrecht Oude Musik Festival, Bach Woche Wiedeń, Tartini Festival Pirano, Early Music Festival New York, Mooredale Concerts Toronto, Magnetic Festival Elba, Dramma Per Musica Warszawa, Festiwal Muzyki Polskiej Kraków. Zespół występował w Austrii, Holandii, Słowenii, Włoszech, USA, Kanadzie, Polsce. Dwa lata temu prezentowali na Bydgoskim Festiwalu Operowym inną operę Rameau, Les Indes Galantes.


2.05.2018 i 3.05. godz. 19.00
KREDA (Kridt / Chalk) / CZARNY DIAMENT (Black Diamond) - balet współczesny
Dansk Danseteater (Dania)

Dziś Duński Teatr Tańca jest największym i najważniejszym zespołem tańca w Danii. Zespół jest złożony z wyselekcjonowanych tancerzy z całego świata. Jego repertuar obejmuje wielkie sceniczne produkcje w Duńskim Teatrze Królewskim, wydarzenia plenerowe oraz częste zagraniczne tournée, które zaowocowały entuzjastycznie przyjmowanymi występami na wszystkich kontynentach. Od 2001 roku Tim Rushton (kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego) jest dyrektorem artystycznym zespołu i z sukcesem kształtuje wizję teatru tańca, która łączy klasyczne sztuki ze współczesnymi.

Kreda
choreografia: Tim Tushton

muzyka:: Musica Adventus (1996) by Peteris Vasks (Music Credits: Schott Music GmbH & co. KG, Mainz/Gehrmans Musikförlag AB, Stockholm)

światła:Lysdesign: Tim Rushton & Anders Poll

kostiumy:Charlotte Christensen

światowa premiera:2005, The Royal Danish Opera

Inspiracją dla Tima Rushtona były: Biblia (Księga Koheleta) i „Musica Adventus”, suita na skrzypce łotewskiego kompozytora Peterisa Vasksa. Muzyka zaczyna się od świątecznego przesłania – pokoju na Ziemi.

Czarny diament
Pomysł i choreografia: Tim Rushton
Muzyka: Anders Trentemøller, Alexander Bălănescu, Philip Glass
Scenografia: Johan Kølkjær
Kostiumy: Charlotte Østergaard

Tim Rushton kreuje futurystyczną opowieść o dwuznaczności rzeczywistości, gdzie jednocześnie jasna i ciemna strona człowieka jest eksplorowana psychologicznie, scenograficznie i tematycznie. Muzyka przechodzi od fragmentarycznej i głośnej przez elektroniczną po liryczną i romantyczną.


5.05. godz. 19.00
HERCULES oratorium/dramat muzyczny Georga Friedricha Händla
Nationaltheater Mannheim (Niemcy)

Kierownictwo muzyczne: Bernhard Forck
Reżyseria, scenografia, kostiumy: Nigel Lowery
Światła: Lothar Baumgarte
Przygotowanie chóru: Dani Juris

Barokowe arcydzieło, angielski dramat muzyczny z librettem Thomasa Broughtona, czerpiącym z mitologii i literatury antyku. Po triumfach oratoriów biblijnych, uwielbiany przez Brytyjczyków kompozytor zwrócił się ku dramatom bliższym operze. Historia powracającego z wojny Herkulesa i jego małżonki Dejaniry, zazdrosnej o brankę-księżniczkę Iole. Suknia splamiona krwią zabitego centaura ma odnowić miłość herosa do Dejaniry, staje się jednak przyczyną jego śmierci… Za życia kompozytora „Hercules” wykonany był raptem sześciokrotnie. W XIX w. wracano do niego jedynie w Niemczech. Od XX trwa odrodzenie muzyki barokowej, gdy jej prezentacja wkroczyła na drogę wierności wykonawczej zgodnej z duchem epoki, w której powstawała. Współcześni krytycy nazywają „Herculesa” najpiękniejszym z klejnotów w Händlowskiej koronie, szczytem teatru muzycznego. W spektaklu przewidzianym na finał tegorocznego Festiwalu, Bernhard Forck, koncertmistrz Akademii Muzyki Dawnej w Berlinie i kierownik muzyczny Händel-Festspielorchester Halle, zatroszczy się o charakterystyczne Händlowskie brzmienie orkiestry, zaś angielski reżyser Nigel Lowery, kultowy realizator operowy, przenosi dzieło barokowego geniusza w scenerię średniowiecznego miasta.IMPREZA TOWARZYSZĄCA XXV BFO:
11. MIĘDZYNARODOWE OPEROWE FORUM MŁODYCH

Spektakle odbywające się w Operze Nova, sala kameralna im. prof. Krysiewiczowej:

23 kwietnia 2018 i 26 kwietnia 2018, godz. 18.00

Gioacchino Rossini: "Cyrulik sewilski" (Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy)

28 kwietnia 2018, godz. 18.00

Alessandro Stradella: "Il Trespolo tutore" commedia per musica (Instytut Opery - Akademia Teatralna w Warszawie, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)

Organizator: Akademia Muzyczna F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy

 
XXv BFO współfinansują - powiększ
Partnerzy XXV BFO - powiększ

Do góryStopka

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flagi unijne
Zamknij