OPERA NOVA w Bydgoszczy

Spektakle
WESELE FIGARA
Opera
WESELE FIGARA
Opera buffa w czterech aktach, KV 492
Kompozytor: Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791)
Autor libretta: Lorenzo da Ponte według P.A.de Beaumarchais'ego "Figaro ou La Folle Journée" . Oryginalna wersja językowa.
Data premiery: 2017.04.29 - inauguracja XXIV Bydgoskiego Festiwalu Operowego
Czas trwania: 3 godz.,w tym przerwa
Wykonawcy: Soliści, Chór, Orkiestra Opery Nova w Bydgoszczy
 
Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne: Marcin Sompoliński
Reżyseria: Wojciech Adamczyk
Scenografia: Marcelina Początek-Kunikowska
Kostiumy: Maria Balcerek
Choreografia: Zofia Rudnicka
Przygotowanie: chóru Henryk Wierzchoń
Asystent dyrygenta: Kamil Parcheta
Asystent reżysera: Dorota Borowicz
Asystent choreografa: Anna Bebenow
Asystent kostiumografa: Magdalena Kut

autor plakatu: Adam Pękalski
Obsada:
Opis:
"Wesele Figara" (Szalony dzień czyli wesele Figara, La Folle Journée ou le Mariage de Figaro) – pięcioaktowa sztuka Pierre'a Beaumarchais'ego (1784), drugie z kolei, po "Cyruliku sewilskim", dzieło przedstawiające perypetie hrabiego Almavivy i jego służącego Figara,zainspirowało Mozarta do skomponowania opery pod tym samym tytułem. "Operowy ideał" - najlepsze możliwe libretto, mistrzowski scenariusz,wartka akcja, subtelność ludzkich portretów oddanych muzycznymi tematami:Mozart przekształcił schemat opery buffa w niedościgły wzór spektaklu operowego.

"... W wykazie jego kompozycji Figaro znalazł się pod datą 29 kwietnia 1786. Trzy dni później odbyła się prapremiera (…). W Wiedniu został on w roku 1786 pokazany dziewięciokrotnie, po czym nie słyszano go tam do kwietnia 1789 roku (…).W pogodnym nastroju wyruszył Mozart razem z Constanze w drogę i 11 stycznia 1787 roku przybył do Pragi” .

(...) Z prawdziwą przyjemnością patrzyłem, jak wszyscy ci ludzie z tak szczerym zapałem pląsali przy muzyce z mojego Figara, przemienionej w same kontredanse i tańce niemieckie, bo tez o niczym innym się tu nie mówi, tylko o Figarze; nie gra się, nie dmie, nie śpiewa i nie gwiżdże niczego innego, tylko Figara. Nie chodzi się na inną operę prócz Figara, wiecznie Figara; wielki to zapewne honor dla mnie”. Mozart do Gottfieda von Jacquin

(…)„Kiedy 17 stycznia wszedł Mozart na widownię, by wysłuchać swego Figara, urządzono mu owację, jakiej nigdy przedtem nie przeżywał, a gdy 20-tego sam nim dyrygował, brawom nie było końca (…)


Cytaty: Annette Kolb "Mozart" PIW 1990

Nie ma dziś na świecie poważnego teatru operowego, który nie miałby "Wesela Figara" w swym repertuarze. Arcydzieło Mozarta powróciło po 38. latach od poprzedniej realizacji do repertuaru bydgoskiej Opery. Scena Opery Nova wygląda jak z obrazów mistrzów baroku:dekoracje zawierają „cytaty” malarstwa rodzajowego, pejzażowego, motywów kwiatowych. A kostiumy? Każdy hrabia marzyłby o posiadaniu takiego surduta, czy stroju myśliwskiego, każda wieśniaczka zaś chciałaby ozdobić głowę sielskim ukwieconym kapeluszem z szarfami. Śpiewacy prezentują się wspaniale; wszyscy mają olbrzymią radość ze śpiewania Mozarta. Taka też idea przyświeca realizatorom: poprzez piękno muzyki i obrazu przekazać radość widzom.

Jak przechytrzyć możnych tego świata? Jak im "utrzeć nosa" unikając przy tym zemsty? Trzeba uciec się do inteligentnej intrygi: zranić dumę i jednocześnie wytrącić im z ręki broń, którą chcieliby nas dosięgnąć. Oto spotykamy naszych dobrych znajomych z "Cyrulika sewilskiego" : Rozynę (obecnie zaniedbywaną przez męża Hrabinę), Hrabiego Almavivę (dziś nadskakuje on wielu dziewczętom), Figara - dawnego cyrulika z Sewilli (obecnie w służbie Hrabiego),zastajemy w przededniu jego ślubu,Doktor Bartolo czeka na okazję zemsty (nie zapomniał, że "sprzątnięto" mu Rozynę sprzed nosa), jest i Don Basilio - nauczyciel muzyki. To oni,wraz z narzeczoną Figara Zuzanną, kochliwym Cherubinem, spragnioną miłości Marceliną i innymi przeżywać będą perypetie zanim dojdzie do wesela Figara.
Recenzje:
26 maja 2017
Nie byłoby sukcesu bydgoskiego przedstawienia, gdyby nie pozostali realizatorzy. Bogu dzięki za wiernie historyczny, choć sprawiający czasem kłopot aktorkom, kostium opery (genialnie przygotowany przez Marię Balcerek), ociekającą barokowym (czy wręcz rokokowym) złotem scenografię Marceliny Początek-Kunikowskiej. I na koniec wielkie brawa dla orkiestry, prowadzonej, także w zgodzie z prawykonaniem, przez Marcina Sompolińskiego.
26 maja 2017
Reżyser Wojciech Adamczyk stworzył swoistą baśń. Podkreślił sceny komiczne z nieśmiertelnym qui pro quo. Do klasyki podszedł z pełnym szacunkiem, skupiając się na podkreśleniu czystego piękna zawartego w operze Mozarta. Bydgoskie "Wesele Figara" jest przedstawieniem solidnie wykonanym pod względem muzycznego i reżyserskiego warsztatu.
26 maja 2017
(...) Soliści chwytają ten rytm: ozdobą widowiska są arie ,,Non piu andrai" czy ,,Voi che sapete". Dokładną synchronizację muzyki i głosu słychać zwłaszcza w wykonywanym przez śpiewaków sekstecie. Partie wykonywane przez chór dynamizują cały spektakl.
22 maja 2017
Gospodarz musi jednak zaprezentować się godnie. A tą premierą Opera Nova zainaugurowała Bydgoski Festiwal Operowy. Jej dyrekcję należy podziwiać za upór, z jakim od prawie ćwierć wieku organizuje unikalną imprezę. Bardzo rzadko ktoś porywa się na sprowadzenie choćby jednego spektaklu innego zespołu (wiadomo, koszty!), a w Bydgoszczy co roku na przełomie kwietnia i maja można zobaczyć, co ciekawego w ostatnim sezonie zdarzyło się na scenach w kraju i za granicą.

Sama Opera Nova preferuje teatr tradycyjny, od inscenizacyjnego nowatorstwa bardziej ceni się tu profesjonalizm lub wręcz pietyzm, czego dowodem jest „Wesele Figara". Reżyser Wojciech Adamczyk uważnie przeczytał nie tylko śpiewane kwestie, ale też tzw. didaskalia. Wszystko w spektaklu układa się zatem w całość, bardziej logiczną niż w przedstawieniach wielu innych reżyserów.
WESELE FIGARA
Galeria:
Video:


Do góry


Stopka

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij