OPERA NOVA w Bydgoszczy

Bieżące informacje

"Straszny dwór"

20 marca 2019
Hop w obcasy!
Opera Nova sięga po narodową operę: „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Będzie to piąta realizacja tego tytułu w historii bydgoskiej sceny operowej , a zarazem pierwsza przygotowywana we własnym gmachu Opery Nova przy ul. Marszałka Focha ( we foyer Opery oglądać można wystawę afiszy, zdjęć, kostiumów z lat 1976 i 1994).

W pracowniach Opery Nova trwają intensywne prace: w szewskiej tłoczno od wysokich butów,trzewików,ciżemek, w modystycznej oczy cieszą kolorowe czapki dla baletu, w krawieckiej: atłasy,brokaty,żakardy,tafty jedwabne,lny naturalne,płótna.Nawet we foyer Centrum Kongresowego tapicer zszywa gigantyczne "koronki"...

27 kwietnia„Straszny dwór” powróci na afisz po 25.latach od poprzedniej premiery. Zrealizuje go ponownie reżyser Natalia Babińska i kierownik muzyczny Piotr Wajrak wraz z autorkami scenografii : Dianą Marszałek i Julią Skrzynecką (obie w ostatnich latach stworzyły dekoracje/kostiumy do kilku baletów z repertuaru Opery Nova), choreografką Anną Hop oraz Martyną Kander, która zaprojektuje kostiumy. Należy wymienić także reżysera świateł, Macieja Igielskiego, który ma niebagatelny udział w sukcesach wielu spektakli Opery Nova, a który ponownie współpracować będzie z bydgoską Operą.

Rok 2019 został ustanowiony jako Rok Stanisława Moniuszki nie tylko przez polski Sejm, ale także ogłoszony przez UNESCO na wniosek Polski, Litwy i Białorusi.


Premiera "Strasznego dworu" nie będzie jedynym spośród wydarzeń Roku Moniuszkowskiego w Operze Nova. Już 5 maja Opera zaprasza na świętowanie dwusetnej rocznicy urodzin Kompozytora na Wyspie Młyńskiej.


Do góryStopka

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flagi unijne
Zamknij