OPERA NOVA w Bydgoszczy

Spektakle
STRASZNY DWÓR
Opera
STRASZNY DWÓR
Opera w czterech aktach
Kompozytor: Stanisław Moniuszko
Autor libretta: Jan Chęciński / Opracowanie muzyczne: Kazimierz Sikorski
Data premiery: 27.04.2019 r. godz.19. - premiera z okazji Roku Moniuszkowskiego
Czas trwania: 2 godz.40 min.,w tym jedna przerwa
Wykonawcy: Soliści, Chór, Balet, Orkiestra Opery Nova w Bydgoszczy.

Spektakle w styczniu'2023 - z okazji 160.rocznicy Powstania Styczniowego
 
Realizatorzy:
Reżyseria: Natalia Babińska
Kierownictwo muzyczne: Piotr Wajrak
Scenografia: Diana Marszałek i Julia Skrzynecka
Kostiumy: Martyna Kander
Choreografia: Anna Hop
Przygotowanie chóru: Henryk Wierzchoń
Reżyseria świateł: Maciej Igielski
Projekcje multimedialne: Ewa Krasucka
Asystent reżysera: Dorota Borowicz
Asystent dyrygenta: Jagoda Brajewska
Asystent choreografia: Olga Karpowicz
Plakat: Diana Marszałek
Czas trwania: 2 godz. 40. min. (w tym jedna przerwa)
Obsada:
Opis:

...dorobek Moniuszki imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej, a jego wielkie opery takie jak "Halka" i "Straszny dwór" dotykają sedna idiomu polskości zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej - z uchwały Sejmu RP.

Stanisław Moniuszko pochodził z rodziny szlacheckiej; jego ojciec i stryj służyli w armii Napoleona. Moniuszko urodzony pod Mińskiem mieszkał i tworzył tam przez 20 lat. Kolejno mieszkał w Wilnie i w Warszawie, a przez 4 lata - w Berlinie. Odbywał także podróże artystyczne do Petersburga. Kontaktował się z wybitnymi muzykami rosyjskimi, m.in. Michaiłem Glinką, Aleksandrem Dargomyżskim, Aleksandrem Sierowem. W Paryżu nawiązał znajomość z Rossinim, w Pradze z Bedřichem Smetaną. Muzyka Moniuszki uważana jest powszechnie za wzór muzyki "słowiańskiej".
 
Dziewięć oper (jedna niedokończona), trzy balety, osiem operetek, pięć mszy, 268 pieśni...Stanisław Moniuszko upamiętnił się w historii polskiej muzyki jako twórca liryki wokalnej na światowym poziomie, a przede wszystkim jako twórca narodowej opery w pełnym znaczeniu tego słowa : pierwszy, którego dzieła wytrzymały próbę czasu, a powodzeniem górowały nad obcym repertuarem:„Halka” (wileńska 1854 ,warszawska 1858),"Flis" (1858),"Hrabina" (1859),"Verbum nobile" (1860), "Straszny dwór" (1861-64), "Paria" (1859-69) ," Beata" (1872). W 1858 roku został powołany na stanowisko pierwszego dyrygenta Opery Polskiej w Warszawie. Podczas piętnastu niemal lat pracy na tym stanowisku przygotował i wystawił kolejno wszystkie swoje opery.
 
Okres powstania styczniowego zahamował działania kompozytora. Trudne warunki polityczne nie sprzyjały twórczości. Wystawienie" Strasznego dworu" w 1865 roku wywołało entuzjazm. Nowa opera odniosła sukces podobny do sukcesu "Halki". Polskie realia opery zjednały dziełu miłość widzów i przyczyniły się do tego, że każde kolejne przedstawienie stawało się manifestacją narodową. Za życia kompozytora wystawiona została tylko kilkakrotnie: cenzura carska zorientowała się, że to nie błaha opowiastka miłosna, ale wielka opera narodowa. Moniuszko nie doczekał się wznowienia; wystawiano tylko fragmenty dzieła na koncertach.

W szkicach historyczno-obyczajowych „Stare gawędy i obrazy” Kazimierza Władysława Wójcickiego , które znał Jan Chęciński, autor libretta opery, w "Gawędzie dworzan w baszcie nad broną" występuje dwóch braci…Jeden z nich nie miał się nigdy żenić. W papierach ojcowskich znaleźli skrypt dłużny Stolnika na pokaźną sumę. Po odbiór tych pieniędzy wyjechał jeden z nich do domu Stolnika. Z miejsca zakochał się tam w jednej z jego córek . Potem ściągnął brata do gościnnego domu. Ten nie oparł się wdziękom drugiej córki Stolnika....

Bydgoska Opera wcześniej sięgała po „Straszny dwór” czterokrotnie (1958, 1969, 1976, 1994 - inauguracja I BFO). Obecna realizacja, upamiętniająca obchody dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, jest pierwszą przygotowaną na scenie Opery Nova przy ul. Focha.
 
Przedstawiamy raport podsumowujący obchody Roku Moniuszki opracowany przez PWM, Teatr Wielki-Operę Narodową, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: https://www.youtube.com/embed/yCwTTEcI34w

oraz wywiad z Elżbietą A.Janowską-Moniuszko: https://www.youtube.com/embed/kz87HJVVcuM Stanisław Moniuszko (5 V 1819 - 4 VI 1872).

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

 

Recenzje:
29 kwietnia 2019
Warto także zauważyć, w jak wspaniały sposób Diana Marszałek oraz Julia Skrzynecka, skonstruowały scenę z elementów i motywów pochodzących z polskiej sztuki ludowej. Dzięki nim, powstał wielobarwny plastycznie obraz urzekający swym kolorytem. Spadający jak z nieba ludowy pająk z wielobarwnych tęczowych pasów, rozpościera się podczas powitania chlebem i solą nad powracającymi do domu braćmi. Nie byłoby tego klimatu bez kostiumów Martyny Kander. Te mistrzowsko zaprojektowane kreacje, stylizowane na modę XIX wieku, tworzą też kontrasty pomiędzy postaciami.

Ilona Słojewska, "Dziennik Teatralny"
http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/we-wspolnym-modrzewiowym-domu.html
29 kwietnia 2019
Wiele w tym spektaklu ciekawych odwołań do literatury i głębokich symboli do odczytywania także we współczesnym kontekście. Babińska przydała librettu ogromnej głębi. Nie każdy widz, oglądając spektakl po raz pierwszy jest w stanie wychwycić wszystkie elementy jego przesłania. Inscenizacja nie jest bowiem tylko splotem malowniczych scen rodzących się z urzekającej muzyki. To przedstawienie, w którym każdy z pozoru dysonans ma swe głębokie uzasadnienia. (...)
Wielkim hołdem oddanym jubilatowi jest w tym przedstawieniu znakomite prowadzenie orkiestry, chóru i solistów przez Piotra Wajraka.

Anita Nowak, E-teatr.pl
http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/274588.html
28 kwietnia 2019
„Straszny dwór” to drugi w tym sezonie spektakl Opery Nova – po „Awanturze w Recco” – który z wielkim wdziękiem porusza czułe narodowe struny, odwołuje się do naszych romantycznych wyobrażeń, spraw kluczowych dla polskiej tożsamości. Natalia Babińska chciała, by widzowie choć na chwilę poczuli się jak we wspólnym domu – i razem z zespołem realizatorów, jak się wydaje, osiągnęła cel.


Marta Kocoń, "Tygodnik Bydgoski"
http://tygodnikbydgoski.pl/kultura/publicznosc-chce-wzruszenia-i-straszny-dwor-je-dal-recenzja-28-04-2019
STRASZNY DWÓR
Galeria:
Video:


Do góry


Stopka

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij