OPERA NOVA w Bydgoszczy

Spektakle
Operowy zawrót głowy
Muzyczny spektakl familijny
Operowy zawrót głowy
Kompozytor: Maciej Małecki
Autor libretta: Magdalena Małecka-Wippich.Teksty piosenek:Magdalena Małecka-Wippich,Małgorzata Strzałkowska.
Data premiery: 07.11.2020 r.
Czas trwania: 60 min.
Wykonawcy:

Kropka (sopran), Wykrzyknik (bas baryton), kwartet smyczkowy jako Orkiestra i Chór, Tancerze

W związku z zachorowaniami Artystów biorących udział w produkcji spektaklu dla dzieci „Operowy zawrót głowy”, Dyrekcja Opery Nova zmuszona jest opóźnić termin premiery planowanej na 3 i 4 października br. i wyznaczyć go na sobotę i niedzielę, 7 i 8 listopada 2020 r. o godz.17.

 
Realizatorzy:
Reżyseria i kierownictwo muzyczne: Magdalena Małecka-Wippich
Choreografia: Jarosław Staniek
Scenografia i kostiumy: Marta Kodeniec
Ruch sceniczny: Katarzyna Zielonka
Światła: Krzysztof Forgiel
Asystent dyrygenta: Jagoda Wyrwińska
Asystent reżysera: Dorota Borowicz
Plakat: Adam Pękalski
Nadchodzące terminy:
7 listopada 2020 (sobota), godz. 17:00

Sprzedaż od: 23 września 2020
8 listopada 2020 (niedziela), godz. 17:00

Sprzedaż od: 23 września 2020
9 listopada 2020 (poniedziałek), godz. 11:00

Sprzedaż od: 23 września 2020
9 listopada 2020 (poniedziałek), godz. 17:00

Sprzedaż od: 23 września 2020
Opis:
 • Co to jest libretto?
 • Dlaczego w operze śpiewa się po włosku?
 • Z jakiego powodu artyści muszą się rozśpiewać?

  Na te i inne pytania odpowiedź będzie można uzyskać już 3 października! „Operowy zawrót głowy” to muzyczny spektakl familijny, który wprowadza dzieci w wieku od 6 do 12 lat w świat opery, zaprasza do zabawy z językowymi łamańcami, pojedynku na słowa i wspólnego śpiewania. Treści adresowane zarówno do młodych, jak i dorosłych widzów. Ideą spektaklu jest zaznajomienie dzieci z formą klasycznej opery (w tym z szeroko rozumianą estetyką muzyki klasycznej), ukazanie im piękna i bogactwa naszego rodzimego języka oraz zachęta do poprawnego posługiwania się polszczyzną.

  Doskonała okazja , by w formie zabawy z dziećmi odkryć piękno opery i razem z nimi przełamać wiele językowych trudności. W naszym przedstawieniu pojawią się wspólne ćwiczenia oraz pojedynki „na słowa”. Główni bohaterowie to Kropka, "gwiazda operowa" ,która na scenie czuje się jak u siebie w domu oraz romantyczny, nieco roztargniony i zagubiony Wykrzyknik. Młodzi widzowie bardzo żywo reagują na perypetie Kropki i Wykrzyknika. Śpiewają wraz z nimi piosenki, także te z charakterystycznymi dla polszczyzny zbitkami, jak np. „Nie marszcz czoła!”. W libretto autorstwa Magdaleny Małeckiej-Wippich wplecione są także piosenki ,m.in.do wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej,jednej z najlepszych autorek literatury dzieciecęj.

  Zapraszamy! Nikt nie usłyszy:„Ciiiicho, bo jesteś w Operze”! Wcześniejsze doświadczenie operowe nie jest wymagane!

  Premiera,pierwotnie przewidziana na salę kameralną im. prof. F. Krysiewiczowej, w przypadku obowiązujących obostrzeń epidemiologicznych zrealizowana zostanie na scenie głównej Opery Nova.

  Realizatorzy:

  Magdalena Małecka-Wippich. Reżyserka, pisarka, kameralistka.

  Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie (2005) specjalność: gra na altówce. Jest również absolwentką krakowskiego, prywatnego Konserwatorium Witolda Lutosławskiego (2004) specjalność: muzyka dawna, oraz Podyplomowych Studiów Literacko-Artystycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim (2008) specjalność: creative writing. Była także słuchaczką pierwszej w Polsce Szkoły Laboratorium Dramatu w Warszawie, założonej przez Tadeusza Słobodzianka (2010). Od 2017 roku studiuje na Wydziale Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza.

  Jako altowiolistka, koncertowała w większości krajów Europejskich, a także w Chinach, oraz Kanadzie i USA, gdzie w 2012 r. odbyła tournée jako solistka. Od roku 2004 związana z kwartetem smyczkowym Polonika (nominacja do nagrody Fryderyk 2010 za debiut płytowy, oraz Fryderyk 2014 w kategorii Muzyka Współczesna), którego powstanie zainicjowała, i z którym dokonała blisko kilkudziesięciu prawykonań utworów kompozytorów polskich. Równolegle do ożywionej działalności muzycznej, doskonaliła swoje umiejętności prozatorskie i dramaturgiczne na licznych warsztatach, prowadzonych przez takich pisarzy, jak; Janusz Głowacki, Mikołaj Grynberg, Marek Koterski, Nikolai Kolada, Hanna Krall, Mark Ravenhill, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska, Iwan Wyrypajew, czy Adam Zagajewski. W 2016 roku zadebiutowała książką Nietypowa baba jestem nakładem wydawnictwa ZNAK. Jest autorką libretta opery dla dzieci Operowy zawrót głowy (2017), oraz licznych scenariuszy do spektakli muzycznych (Tango Therapy, Krzyż – drzewo kwitnące, Ocalone dźwięki).

  Jako reżyserka zadebiutowała w 2018 roku inscenizacją opery Awantura w Recco na deskach Opery Nova, a na małym ekranie, filmem Tadeusz Różewicz. Czytanie Książek. zrealizowanym dla TVP Kultura. W 2019 roku rozpoczęła współpracę z Warszawską Operą Kameralną, jako asystentka reżysera w produkcjach musicalowych. W tym samym roku, jej etiuda reżyserska Wyżej, w kosmos (na podstawie reportażu Wojciecha Tochmana), zakwalifikowała się do Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF. W roku 2020, na zamówienie WFDiF wyreżyserowała spektakl telewizyjny Dziób w dziób do tekstu M. Prześlugi, który spotkał się z doskonałym przyjęciem, i otrzymał dwie nagrody (za najlepszy montaż, oraz najlepszą aktorską kreację zespołową) podczas festiwalu premier TEATROTEKA FEST 2020. Niedługo potem, na festiwalu Stolica Języka Polskiego 2020 odbyła się premiera przygotowanej w warunkach pandemii sztuki Szaleństwo we dwoje E. Ionesco, z udzialem Dominiki Ostałowskiej i Adama Woronowicza, w jej reżyserii.

  W 2020 r. Magdalena Małecka- Wippich została przyjęta w poczet członków Związku Artystów Scen Polskich, oraz Gildii Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych. Operowy zawrót głowy jest jej dyplomem reżyserskim.
 • Operowy zawrót głowy
  Galeria:
  Projekt scenografii: Marta Kodeniec.
  Projekty kostiumów: Marta Kodeniec  Do góry


  Stopka

  Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
  Flagi unijne
  Zamknij