OPERA NOVA w Bydgoszczy

O operze

OPERA NOVA w Bydgoszczy - największa i należąca do najważniejszych instytucji artystycznych regionu Kujaw i Pomorza.Historia zaczęła się od Studia Operowego, którego pierwsze przedstawienie "Flis" i "Verbum nobile" 21 września 1956 r. Moniuszki oraz "Wesele w Ojcowie" Kurpińskiego dało początek odległej jeszcze w czasie Operze.

Nowa placówka niemal natychmiast zyskała sławę miejsca, gdzie można bez przeszkód kształcić swój głos i zdobywać doświadczenia artystyczne. Długoletnie starania władz, artystów i społeczności lokalnej doprowadziły do powstania jednego z najnowocześniej wyposażonych teatrów operowych.

Dziś Opera Nova w Bydgoszczy to imponujący obiekt, którego trzy kamienne kręgi malowniczo położone w zakolu Brdy, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, stały się jednym z symboli miasta. Stałą ambicją teatru jest pozyskiwanie znakomitych realizatorów i zapewne z tego powodu kolejne premiery na tej scenie przyjmowane są z wielkim uznaniem.

Zaproszenie do realizacji spektakli w Operze Nova przyjmowali (często kilkakrotnie) tak wybitni twórcy jak m.in. Maciej Prus, Ryszard Peryt, Krzysztof Nazar, Laco Adamik, Jorma Elo, Paul Chalmer; z młodszego pokolenia Natalia Babińska, Robert Bondara, Tomasz Konina.

Dziś repertuar Opery Nova obejmuje ponad trzydzieści dzieł, zarówno operowych, baletowych jak i operetkowych oraz musical. Na scenie Opery Nova można aktualnie usłyszeć tak rzadko wystawiane przez polskie teatry opery: „Manru” , „Rusałka” , „La Gioconda”, legendę dramatyczną Berlioza "Potępienie Fausta" oraz obejrzeć balety współczesne ”Zniewolony umysł” i „Fascynacje”. Słynne są bydgoskie realizacje operetek z ostatnich lat: „Baron cygański” ,"Księżniczka czardasza”.

Przedsięwzięciem, które szczególnie rozsławiło muzyczną Bydgoszcz jest stworzony w 1994 r. BYDGOSKI FESTIWAL OPEROWY. 25. edycja Festiwalu odbędzie się od 21 kwietnia do 5 maja 2018 r.

Szczególnym dokonaniem zespołów Opery Nova jest nagranie „Manru” Paderewskiego –zrealizowane po raz pierwszy w historii światowej fonografii w technice DVD - i nagrodzone prestiżową nagrodą paryskiej l”Accademie du Disque Lyrique „L'Orphée d’Or" oraz kolejne DVD: z operą "Rusałka", wydaną z okazji 60. sezonu artystycznego bydgoskiej Opery (2016/2017).

(Więcej w zakładce "Historia").

Do góryStopka

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flagi unijne
Zamknij