OPERA NOVA w Bydgoszczy

"Manru" jedyna opera Paderewskiego po raz pierwszy na DVD

111 lat od powstania „Manru" ukazała się pierwsza w historii światowej fonografii z nagraniem tego dzieła zarejestrowanym w technice DVD.W nagraniu wzięły udział zespoły Opery Nova pod batutą Macieja Figasa.

"...Co do strony muzycznej można wyrazić wyłącznie zadowolenie. Opera Nova zapewniła bowiem obsadę najlepszą z możliwych,dobrze spisała się też orkiestra i chór, a ponadto, jak wisienki na torcie potraktować trzeba udział znakomitego skrzypka Krzysztofa Jakowicza, który przeistacza się w grającego Cygana, i prawdziwego cymbalisty Igora Lomaha, który dostarcza autentycznego kolorytu cygańskiego, przynajmniej w warstwie akustycznej.Tytułową rolę Manru kreuje Janusz Ratajczak,znakomicie odpowiadający wyobrażeniom bohatera "egzotycznego",a nie amanta,i doskonale spełniający się właśnie w takich rolach, jak choćby Księcia Su Czonga z operetki Lehara Kraina Uśmiechu. Jego sprawnie prowadzony głos tenorowy i przekonująca gra aktorska stanowia jeden z filarów przedstawienia. Partneruje mu w roli Ulany Wioletta Chodowicz,bezsprzecznie jedna z pierwszych gwiazd polskiejsztuki wokalnej.Trzecim "bohaterem" widowiska jest świetnie dysponowany głosowo baryton Leszek Skrla, jako nieco demoniczny Urok,miejscami przesadny aktorsko, ale jednak w sumie przekonujący.Na czwartym miejscu-w hierarchii ważności postaci-jest młoda Cyganka Aza w wykonaniu Moniki Ledzion,żywiołowa, kusząca,znająca wartość swej kobiecej atrakcyjności i również niezawodna głosowo.Dobrze wokalnie i wiarygodnie scenicznie wypadła Barbara Krahel w roli matki Ulany.Bez zarzutu aktorsko,choc może zbyt siłowo operując swym głosem basowym zaprezentował się cygański wódz Oros w wykonaniu Jacka Greszty.Także pozostałe role,jak choćby Młodego Cygana,Marcina Naruszewicza,czy Młodej Dziewczyny, Magdaleny Polkowskiej-niedawno znakomicie śpiewającej w Rusałce Dworzaka- z pewnością nie przynoszą wstydu polskiej wokalistyce.A zatem dobrze się stało,że jedna z najważniejszych polskich oper , godna następczyni Halki Moniuszki , zyskała swój pomnik w postaci nagrania".

z recenzji Joanny Tumiłowicz na portalu www.maestro.net.pl

Dziękujemy Urzędowi Miasta Bydgoszczy, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wsparcie działań promocyjnych.


"Orphée d'Or" dla "Manru"

25 czerwca 2013 roku w czasie uroczystości w Théâtre du Châtelet w Paryżu Opera Nova w Bydgoszczy otrzymała nagrodę „Złotego Orfeusza” ( "Orphée d'Or" de l'Académie du Disque Lyrique ) w kategorii „Najlepsza inicjatywa audiowizualna” za nagranie DVD opery Ignacego Jana Paderewskiego „Manru”.

Działająca od 1958 roku we Francji prestiżowa Académie du Disque Lyrique stawia sobie za cel promowanie nagrań muzyki wokalnej. Jury, w którym zasiadają muzykolodzy, dziennikarze muzyczni i znani muzycy nagradzają co roku najlepsze nagrania w tej dziedzinie. Uroczysta ceremonia wręczania Złotych Orfeuszy ma zwykle miejsce w Opéra Bastille w Paryżu ( w tym roku wyjątkowoodbyła się w Théâtre du Châtelet ) .

Nagrodzone nagranie DVD jest rejestracją bydgoskiej inscenizacji dzieła dokonanej w 2006 roku przez reżysera Laco Adamika pod muzycznym kierownictwem Macieja Figasa ze scenografią Milana Davida i choreografią Janiny Niesobskiej. Premierą tego przedstawienia z nowym polskim przekładem libretta, dokonanym przez Romana Kołakowskiego, Opera Nova uczciła jubileusz 50-lecia istnienia bydgoskiej sceny operowej oraz 65 rocznicę śmierci kompozytora i 105 rocznicę prapremiery „Manru”. W zarejestrowanym przedstawieniu udział wzięli soliści: Janusz Ratajczak, Wioletta Chodowicz, Leszek Skrla, Monika Ledzion, Barbara Krahel, Łukasz Goliński, Jacek Greszta, solo skrzypcowe wykonał Krzysztof Jakowicz. Nagranie ukazało się nakładem polskiego wydawnictwa fonograficznego DUX jesienią 2011 roku.


"Manru" także na CD

Sprzedajemy także płytę kompaktową z naszym nagraniem opery "Manru".


 

Do góryStopka

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flagi unijne
Zamknij