OPERA NOVA w Bydgoszczy

Spektakle
DZIADEK DO ORZECHÓW
Balet
DZIADEK DO ORZECHÓW
Balet - feeria w 2 aktach, 3 obrazach
Kompozytor: Piotr Czajkowski (1840-1893)
Autor libretta: Marius Petipa i Iwan Wsiewołożski wg baśni "Dziadek do orzechów" E.T.A. Hoffmanna
Data premiery: Premiera w Operze Nova: 2015-10-24
Czas trwania: 2 godziny, w tym jedna przerwa
Wykonawcy: Balet, Orkiestra, Chór Żeński Opery Nova,

"Mała Formacja Chóralna" Izabeli Cywińskiej-Łomżyńskiej przy Zesp.Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy
 
Realizatorzy:
choreografia: Paul Chalmer
kierownictwo muzyczne: Maciej Figas
scenografia: Mariusz Napierała
kostiumy: Agata Uchman
reżyseria świateł: Jordan Tuinman
efekty multimedialne: Krystian Drywa
projekty animacji: Adam Keller
przygotowanie chóru żeńskiego: Henryk Wierzchoń
przygotowanie chóru dziecięcego: Izabela Cywińska-Łomżyńska
asystent choreografa: Małgorzata Chojnacka
asystent dyrygenta: Maciej Wierzchoń
autor plakatu: Adam Pękalski
Obsada:
Dziadek do orzechów / Książę: Tomasz Siedlecki, Paweł Nowicki
Dziadek do orzechów: Tomasz Siedlecki, Paweł Nowicki
Drosselmeyer: Rafał Tandek
Lalka Markietanka: Mizuki Higashino
Lalka Żołnierzyk: Tomasz Siedlecki, Takumi Mitsuhashi, Artem Rybalchenko, Arkadiusz Gumny, Filip Michalak
Taniec rosyjski/trepak: Matthias Kastl, Artem Rybalchenko
Taniec rosyjski /trepak: Takumi Mitsuhashi
Dyrygent: Maciej Figas
Opis:
W końcowych latach życia Piotra Czajkowskiego,kontrastujące ze sławą,otaczającym go szacunkiem i uznaniem,było narastające przygnębienie artysty. Bez pracy twórczej życie było dla niego niemozliwe. Gdy dyrektorem stołecznych teatrów Petersburga został wykształcony i artystycznie utalentowany Iwan Wsiewołożski, bardzo przychylny kompozytorowi, kierował do niego liczne zamówienia na opery i balety. Na ostatnie osiem lat życia Czajkowskiego przypada powstanie tak wielkich dzieł jak m.in. opery Dama Pikowa, Jolanta oraz balety Śpiąca królewna i Dziadek do orzechów. Francuski przekład baśni E.T.A.Hoffmanna "Dziadek do orzechów" stał się inspiracją dla Czajkowskiego do skomponowania baletu pod tym samym tytułem do libretta Mariusa Petipy i Iwana Wsiewołożskiego. Rozpoczął pisanie baletu w 1891 r. 23 marca 1892 r. partutura była gotowa."Dziadek do orzechów" wykonany został po raz pierwszy 6 grudnia 1892 r.w Teatrze Maryjskim , w choreografii Lwa Iwanowa.

"Z punktu widzenia rozwoju gatunku balet "Dziadek do orzechów" stanowi etap przejściowy między symfoniczną muzyką "Jeziora łabędziego" i "Śpiącej królewny" a marionetkowymi widowiskami baletowymi w rodzaju "Pudełka z zabawkami "Debussy'ego i "Pietruszki Strawińskiego". Arnold Alszwang PWM 1979

Pierwsze powojenne wystawienie polskie "Dziadka do orzechów" w choreografii Rajmunda Sobiesiaka odbyło się w Bydgoszczy, 10 kwietnia 1958 r. Było to ważne, wręcz historyczne, wydarzenie w historii bydgoskiego teatru muzycznego : pierwsze samodzielne,pełnospektaklowe przedstawienie baletowe Studia Operowego. Następnie na afiszu bydgoskiej Opery balet ten pojawił się w 1986r.(choreografia Przemysław Śliwa) i grany był-na scenie Teatru Polskiego-kilkanaście lat.

Obecna realizacja w choreografii prawdziwej gwiazdy baletu,wybitnego tancerza i choreografa Paula Chalmera, jest imponująca.

PAUL CHALMER – tancerz, choreograf

Urodził się w Ottawie w Kanadzie. Naukę tańca pobierał w National Ballet School of Canada.

Jego zachwyt baletami choreografa Johna Cranko był motywacją do opuszczenia Kanady i związania się w 1980 roku z zespołem Stuttgarter Ballett, gdzie trzy lata później został solistą, tańcząc wiele głównych ról z jego repertuaru. Występował także jako gościnny solista w The English National Ballet, The Birmingham Royal Ballet, The Scottish Ballet, The London City Ballet, Teatro Colon w Buenos Aires, Teatro dell’ Opera di Roma i w mediolańskim Teatro alla Scala. Tańczył m.in. w choreografiach Georgesa Balanchine’a, Jiříego Kyliána, Kennetha MacMillana, Johna Neumeiera, Williama Forsythe’a i Uwe Scholza.

W 1999 roku Paul Chalmer został baletmistrzem zespołu baletowego Sächsische Staatsoper Ballett (Semperoper) w Dreźnie, a w 2000 roku na zaproszenie Uwa Scholza został baletmistrzem zespołu Leipziges Ballett. Zadebiutował także jako choreograf. W latach 2005-2010 Paul Chalmer był dyrektorem zespołu baletowego opery w Lipsku. Dla Leipziger Ballett stworzył takie produkcje jak Jezioro łabędzie (2005), Dziadek do orzechów (2007), Ognisty ptak (2008), Giselle (2009) i Pietruszka (2009).

W 2010 roku Chalmer stworzył nową, pełnospektaklową choreografię dla Opery Rzymskiej z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. W 2011 roku był jurorem podczas Międzynarodowego Konkursu Baletowego Prix de Lausanne. W tym samym roku stworzył choreografię do Jeziora łabędziego dla zespołu MaggioDanza, z premierą podczas festiwalu Maggio Musicale Fiorentino. W listopadzie 2013 roku zespół baletowy przy Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu wystawił jego Romeo i Julię. W 2014 r. Balet Teatru Wielkiego w Poznaniu przygotował premierę „Kopciuszka” Prokofiewa w choreografii Paula Chalmera. W maju/czerwcu 2014 roku balet Opery Rzymskiej zrealizował Śpiącą królewnę w jego choreografii. Kolejnego "Kopciuszka" Chalmer zrealizował w Narodowym Teatre im.Dworzaka w Ostrawie , Czechy, w kwietniu 2015 r. Premiera nowej produkcji "Dziadka do orzechów" z choreografią Paula Chalmera w Operze Nova w Bydgoszczy odbyła się 24 października 2015 r.

Kolejna produkcja Paula Chalmera, "Trzej muszkieterowie" z partyturą zamówiona u Jana Kucery, miała premierę w marcu 2017 roku w Śląsko-Morawskim Teatrze w Ostrawie (Czechy). http://www.paulchalmer.com/

Kilka pytań do Paula Chalmera:

Kto jest najważniejszą postacią w "Dziadku do orzechów"?

Klara lub Maria jak jest nazwana w literackim oryginale, jest z pewnością centralną postacią „Dziadka do orzechów”. Wyobraźnia Klary przenosi do kluczowego momentu, rozstrzygającego o jej dorosłości, kiedy Klara odkrywa w sobie uczucia zmieniające ją z dziecka w kobietę. Wuj Drosselmeier i jego podarunek, dziadek do orzechów, przemiana tegoż w księcia i następująca podróż, nie tylko pomaga Klarze postrzegać marzenia otwierające drzwi ku dorosłości, ale też zachęca, by nie hamować ciekawości lub by porzucić wyobraźnię okresu dzieciństwa.

Tańczył Pan rolę Księcia w "Dziadku do orzechów" w choreografiach Schaufussa, Stevensona, Darella. Która z realizacji jest dla Pana najbardziej interesująca i inspirująca?

„Dziadek do orzechów” jest częścią mego życia od lat dzieciństwa. To właśnie w „Dziadku…” pojawiłem się jako dziecko po raz pierwszy na scenie z Narodowym Baletem Kanady. Później, w różnych realizacjach „Dziadka do orzechów” tańczyłem role Księcia lub Kawalera Cukrowej Wróżki.

Chociaż tańczyłem i widziałem setki przedstawień tego baletu w ciągu mojej kariery, nie mogę oceniać jego sensu i struktury jak od momentu, kiedy sam rozpocząłem przygotowania do własnej produkcji dla Leipziger Ballett w Niemczech, w 2007 r. Oczywiście, mroczna psychologicznie strona z oryginalnej historii Hoffmanna i następnie Aleksandra Dumas zostały zmienione w licznych realizacjach baletu, którego akcja opuszcza opowieść oryginalną po I akcie. Myślę więc, że wiele zostało zgubione w warstwie dramaturgicznej i charakterystyce postaci. To co wywarło na mnie wielkie wrażenie w licznych produkcjach „Dziadka do orzechów”, w których tańczyłem lub oglądałem jako widz, były to wyjątkowe światy wizualne stworzone przez wielkich scenografów takich jak Jurgen Rose, Desmond Heeley, David Walker lub Nicholas Goergiadis. Choć bez żadnej wątpliwości, choreografia ma znaczenie decydujące, to myślę, że siła oddziaływania aspektów dramaturgicznych i wizualnych wpływa na sukces i powodzenie tej magicznej podróży, w którą zapraszamy publiczność.

Co stanowi inspirację w Pańskiej pracy ?

Bez wątpienia inspiracją w mojej pracy nad „Dziadkiem do orzechów” jest olśniewająca muzyka Czajkowskiego. Ta genialna partytura i inne jego partytury, „ Śpiącej królewny” i „Jeziora łabędziego”, zrewolucjonizowały muzykę baletową w końcu XIX wieku w takim stopniu, że dzisiaj nie możemy wyobrazić sobie świata baletu bez nich. Nawet jeśli słucham tej muzyki po raz tysięczny, pozostaje ona dla mnie wielkim źródłem inspiracji.

Jaka rola pierwszego solisty w balecie klasycznym jest Pana ulubioną ?

Albert w „Giselle” zawsze był jedna z moich ulubionych ról. Także rola tytułowa w balecie „Oniegin” Johna Cranki , która wykonywałem w mojej karierze. Uwielbiałem tańczyć w baletach George’a Balanchine'a.

Tradycja czy nowoczesność: co pociąga Pana bardziej w dzisiejszym balecie ?

Uważam, że choreografowie mieszając i stosując współczesne techniki tańca i style do techniki baletu klasycznego wnieśli ogromny wkład w rozwój baletu. W ten sposób zupełnie nowe środki wyrazu i repertuar zostały stworzone (Tetley, Forsythe, Kylian, McGreggor etc.). To z kolei postawiło wyzwanie przed dzisiejszymi tancerzami, by być bardziej otwartymi i wszechstronnymi niż przedtem i wierzę, że ta nowa wszechstronność pozytywnie informuje o sposobie, w jaki tancerze podchodzą do czysto klasycznego repertuaru, również dodając im fizyczności, subtelności i dynamiczności. Ale musimy być bardzo ostrożni przed zanieczyszczeniem stylu. Ta nowa fizyczność jest także w pewien sposób szkodliwa dla klasycznego baletu . Tancerze wydają się teraz dążyć do niemal akrobatycznej jakości wykonania, która deformuje balet w mojej opinii, sprawiając, że czasami trudno jest odróżnić tancerza od gimnastyka. Mam nadzieję, że jest to przemijająca moda dla tancerzy i twórców tańca oraz że możemy wkrótce zostawić ten rodzaj bezdusznego cyrku poza teatrem i pozwolić naszym duszom zatańczyć ponownie !

rozmawiała E.Chałat
Recenzje:
7 grudnia 2015
Na wszystko opadają puszyste płatki śniegu, wyświetlane na tiulowych zasłonach. Orkiestra pod dyrekcją Macieja Figasa oddała wdzięk i dziecięcą radość partytury Czajkowskiego.(...) u Paula Chalmera oparty w znacznej mierze na pantomimie akt pierwszy - zwykle z uwagą śledzony przez dzieci, a przez miłośników baletu traktowany jako zło konieczne - stał się płynną opowieścią, pełną wdzięcznych, niebanalnych tańców gości i dzieci. Kanadyjski choreograf ma niezwykłą umiejętność układania tańców zbiorowych w nieustannym ruchu, w zmienności. Scenę ubarwiał też dyskretny humor. Popisową partię otrzymał tu utaneczniony Fritz, brat Klary (znakomity Seiru Nagahori). Walka ołowianych żołnierzyków z myszami to także majstersztyk.(...)Bitwa była jednocześnie dynamiczna i klarowna: dzięki wielkim maskom Dziadek do orzechów i Król Myszy górowali nad tłumem, a ich walka, mimo że po baletowemu elegancka, była fizyczna i gwałtowna.

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/213615.html
Katarzyna Gardzina-Kubała "Dziadek wraca do baśni", Ruch Muzyczny nr 11/2015
4 listopada 2015
Nie da się (i nie ma sensu) opisywać wszystkich szczegółów inscenizacyjnych, dzięki którym bydgoski spektakl mnie zachwycił. Może warto jeszcze wskazać na kosz balonu, który przenosi bohaterów z ośnieżonego lasu (prosty choreograficznie ale niezwykle widowiskowy dzięki długim tiulowym sukniom śnieżynek walc) do Krainy Słodyczy, gdzie elementem scenograficznym jest pastelowa karuzela. Podczas tańców charakterystycznych na jej stopniach i konikach zasiadają dzieci ze studia baletowego w miniaturkach kostiumów Hiszpanów, Hindusów, Rosjan i Marcepanowych Panienek (te ostatnie z maskami owieczek na głowach).

http://www.naczubkachpalcow.pl/2015/11/02/od-czajkowskiego-do-czajkowskiego-z-poznania-do-bydgoszczy/#more-74957
Katarzyna Gardzina-Kubała,blog "Na czubkach palców", 2.11.2015
2 listopada 2015
(...) Już pod koniec dnia ta praca staje się bardzo osobista – to walka z ego, moją i ich wrażliwością – to nie tylko kwestia wyegzekwowania określonych kroków, ale cały proces wprowadzenia tancerza w taki stan, aby ten czuł się komfortowo stojąc twarzą w twarz z setkami ludzi na widowni – mówił nam na dwa tygodnie przed premierą „Dziadka do orzechów” Paul Chalmer. – Każdy z nich na scenie nie tylko rozkwita w innym tempie, ale ma też inny kwiat i swój indywidualny zapach. Ale wciąż w bukiecie, gdy zawieje wiatr muszą ugiąć się w tym samym momencie.

I ten bukiet, złożony przez kanadyjskiego choreografa z tak różnych kwiatów, naprawdę zachwyca. Widać ogromny wkład psychologiczny, o którym wcześniej wspominał nam Paul Chalmer. Niezwykle ujmująca podczas premiery jest scena, gdy ten, odbierając brawa publiczności, stojąc koło Księcia (w tej roli Tomasz Siedlecki) poklepuje go po plecach. Tak nauczyciel prostym gestem chwali swojego ucznia.

(...)Muzyka przemówiła do nas z obrazu, jaki wspólnie namalowali nam twórcy i balet Opery Nova w Bydgoszczy w „Dziadku do orzechów”, tak, aby wszyscy, jak dzieci, mogli przenieść się do Marcepanowego Pałacu. I to dopiero początek pięknej podróży…

http://www.bydgoszczinaczej.pl/artykul/dziadek-do-orzechow-lsni-pelnym-blaskiem/
Wiktoria Raczyńska, www.bydgoszczinaczej.pl
29 października 2015
To przede wszystkim czas, w którym w sercach dorosłych rozkwitają dobre uczynki i wybaczanie. Dla dzieci zaś jest to okres zaczarowany, pełen radości i zabawy. Oraz spełnianych marzeń. Paul Chalmer wszystko to wyraził w spektaklu perfekcyjnie wyreżyserowanym pod względem choreograficznym. Jakże czytelnym dla dzieci i dorosłych. Każdy gest tancerek i tancerzy określał charakter i osobowość postaci, które kreowali. Marta Kurowska tak prowadzi postać Klary, by pokazać, jak ewoluują jej emocje, jak dojrzewa. Jak fascynuje ją świat snu, do którego wprowadził ją Drosselmeyer. Znakomita forma Marty Kurowskiej pozwoliła jej na zindywidualizowanie postaci Klary. Z kolei Seiru Nagahori w roli jej brata Fritza ujawniał z minuty na minutę coraz wspanialszy warsztat techniczny. Urzekał lekkością wykonywanych ewolucji tanecznych. Świetny w zabawach wokół choinki, ujawniał poczucie humoru, wykreował bardzo czytelną i wyrazistą postać chłopca. Wprost dowodził grupą dzieci, których role zagrali wychowankowie z pracowni wokalnej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy oraz ze Studia Baletowego przy Operze Nova. I Piotr Kobierzyński w roli Drosselmeyera. Spiritus movens wszystkich zdarzeń, jakich jesteśmy świadkami. Iluzjonista, animator mechanicznych zabawek, mag otwierający drogę do świata snu. Władający czasem i przestrzenią. Tancerz wprost roztaczał wokół siebie aurę tajemnicy.(...)

Oprawa plastyczna spektaklu jest idealnie zharmonizowana z muzyką i choreografią. Paul Chalmer zadbał też o stopniowanie napięcia. Uosabiają je zegary odmierzające czas i wybijające magiczną północ, zwiastującą pojawienie się zdarzeń ze świata baśni. W tym czasie bowiem dochodzi do walki pomiędzy dziadkiem do orzechów i jego armią ołowianych żołnierzy a Królem Myszy i jego stadem. Malownicza to scena, podczas której kilkakrotnie strzela potężna armata. Myszy zostają pokonane. Dobro zwycięża. Całą tę batalię opowie potem Książę, w którego roli wystąpił Tomasz Siedlecki. Jakże interesujących środków choreograficznych użył, by przedstawić jej przebieg! Jakże świetnie wytańczył postać Dziadka/Księcia i jak pięknie partnerował Marcie Kurowskiej.

http://www.teatrdlawas.pl/recenzje/4568-pomiedzy-tancem-a-muzyka
Ilona Słojewska, www.teatrdlawas.pl
27 października 2015
Wierny klasycznej choreografii pozostał Paul Chalmer, chociaż "Dziadek do orzechów" pozostawia twórcom baletowym dużą swobodę. Poza fragmentami grand pas de deux w drugim akcie, kanoniczna choreografia Mariusa Petipy nie zachowała się w całości. Zachęca to wielu choreografów do eksperymentu z formą. Chalmera zdaje się to nie interesować. Choreograf skupił się natomiast na psychologizacji postaci. Doskonale obsadził główne role. Poszczególne postacie na scenie przekonują aparycją i temperamentem. Świetnie wypadł Piotr Kobierzyński w roli tajemniczego Drosselmeyera i młodzi tancerze Marta Kurkowska w roli Klary i Tomasz Siedlecki w roli Księcia.(...)Furorę na scenie zrobili najmłodsi - kilkuletni tancerze Operowego Studia Baletowego i nowe postacie wymyślone przez Chalmera specjalnie dla bydgoskiego przedstawienia - zapożyczone z kultury japońskiej Trzy Mądre Małpy, które bawią się i dowcipkują w tle najważniejszych scen II aktu. W tych rolach publiczność doskonale bawią Leo Clark, Remigiusz Orłowski i Konrad Przybytniak. Wprowadzenie tych postaci to bardzo udany pomysł i piękny ukłon choreografa w stronę najmłodszych widzów.

http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/1,48722,19092212,basniowy-balet-wielki-sukces-dziadka-do-orzechow.html#ixzz3plLI0hdD
Marta Leszczyńska, Gazeta w Bydgoszczy
26 października 2015
Jeśli tak jak ja w Wigilii najbardziej lubicie magię, która dzieje się na naszych oczach - koniecznie musicie zobaczyć ten balet. Jeżeli słuchając Czajkowskiego widzicie bezkres Rosji i duszę narodu go zamieszkującego - powinniście iść na "Dziadka do orzechów". Jeśli... nie, nie potrzeba żadnych innych powodów, żeby obejrzeć najnowszą premierę zespołu bydgoskiej Opery Nova ponad ten, że ten spektakl baletowy jest po prostu wyjątkowy! To magia wielkiej sztuki w czystej postaci. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/211222.html
Alicja Polewska, Gazeta Pomorska 26.10.2015
26 października 2015
(...) Niezwykle wysoki poziom artystycznej perfekcji pokazuje w tym spektaklu też bydgoski solista Seiru Nagahorii, tańczący w tej inscenizacji rolę Fritza, brata Klary. Układ choreograficzny w scenie, kiedy Fritz przewodzi zabawie grupy chłopców należy do najciekawszych w całym przedstawieniu; emanuje też humorem.

Do ciekawszych choreograficznie scen należy też ta, w której Książę, w którego postać wciela się Tomasz Siedlecki, opowiada Cukrowej Wróżce scenę walki między żołnierzykami Fritza a Myszami.

Kanadyjski choreograf Paul Chalmer i scenograf Mariusz Napierała wyczarowali na scenie Opery Nova świat absolutnie magiczny.

Bydgoski „Dziadek do orzechów” łączy w sobie wytańczoną z muzycznej warstwy bajkową wizję.

http://www.teatrdlawas.pl/recenzje/4547-dziadek-do-orzechow-oczarowuje-i-zachwyca-ze-sceny-opery-nova
Anita Nowak, TeatrdlaWas, 26.10.2015
26 października 2015
Całość wygląda jak bajeczny obrazek ze szklanej kuli, w której po potrząśnięciu pada śnieg. Wielka w kreowaniu tej magii zasługa projekcji i animacji, ale najważniejsi byli tancerze. Główne role Klary i Dziadka Księcia tańczyli młodzi artyści bydgoskiego baletu: Marta Kurkowska i Tomasz Siedlecki. O ich urodzie nie będę się rozpisywać, bo jest bezsprzeczna, co potwierdzały szepty pań i panów (niektóre nie do zacytowania!). Wspaniale, że młodzi ludzie wcielili się w role młodych bohaterów i zrobili to z taką gracją, elegancją i lekkością, że daj Boże więcej takich sennych marzeń na naszej scenie.(...)jak powiedział choreograf "Dziadka", słynny Paul Chalmer - ten spektakl nie jest zamknięty, będzie dojrzewał z każdą kolejną odsłoną.

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/211223.html
Katarzyna Bogucka, Baletowy odlot w Operze Nova. Express Bydgoski 26.10.2015
5 października 2015
Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Paulem Chalmerem opublikowaej na portalu www.bydgoszczinaczej:

(…) Kiedy przychodzisz na „Dziadka do orzechów” z dziećmi czy wnukami, wiesz, że musi to być rozrywka dla całej rodziny, coś co cała rodzina doceni na wielu płaszczyznach, coś co docenią zarówno znawcy baletu, jak i osoby, które możliwe, że na balecie są pierwszy raz (…)

http://www.bydgoszczinaczej.pl/artykul/uslysz-taniec-zobacz-muzyke-w-dziadku-do-orzechow/
Wiktoria Raczyńska www.bydgoszczinaczej.pl
DZIADEK DO ORZECHÓW
Galeria:
Video:


Do góry


Stopka

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij