Bieżące informacje - Così fan tutte - OPERA NOVA w Bydgoszczy

Bieżące informacje

Così fan tutte

27 października 2020
Nie igra się z wiernością !
"Così fan tutte" to farsa o korzeniach tkwiących w commedia dell'arte, jedno z ostatnich operowych dzieł Mozarta, zarazem jedno z najlepszych dzieł z gatunku opery buffa. Nie do wiary, że dopiero w czasie tegorocznej pandemii ta opera Mozarta znajdzie się na afiszu bydgoskiej opery. Tytuł ten, w przeciwieństwie do Uprowadzenia z seraju, Dyrektora teatru, Wesela Figara, Don Giovanniego, Czarodziejskiego fletu nigdy dotąd nie był tu realizowany!

Na spektakle premierowe Opera Nova zaprasza 28 i 29 listopada.

Pracuje ekipa znakomitych twórców: Paweł Szkotak, bydgoszczanin z pochodzenia i sentymentu, po raz pierwszy reżyseruje w Operze Nova. Jest aktorem, reżyserem, psychologiem, a także założycielem i dyrektorem słynnego poznańskiego Teatru Biuro Podróży- jednym z najbardziej uznanych polskich teatrów alternatywnych. Przez 13 lat był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu. Jego przedstawienia trafiały na festiwale teatralne w Bogocie, Chicago, Delhi, Filadelfii, Meksyku, Nowym Jorku, St. Petersburgu czy Seulu oraz prawie wszystkich krajach europejskich. Od jakiegoś czasu reżyseruje także w operze. Realizował swoje spektakle m.in w Teatrze Wielkim w Łodzi, Gliwickim Teatrze Muzycznym w Gliwicach oraz w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Kierownictwo muzyczne sprawuje Dawid Runtz, młody, a już bardzo utytułowany polski dyrygent. W 2016 roku zadebiutował na estradzie, prowadząc Orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2017r. w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pełnił funkcję asystenta maestro Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W lipcu 2017 roku, na zaproszenie Valery’ego Gergieva, zadebiutował w Japonii w ramach Pacific Music Festival w Sapporo. Współpracuje z polskimi orkiestrami takimi jak: Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i inne. Od grudnia 2017 piastuje stanowisko pierwszego dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej. Agata Uchman -autorka kostiumów i scenografii do wielu przedstawień operowych,musicali i filmów w Polsce i zagranicą .Publiczność Opery Nova zachwyciła kostiumami do baletów „Dziadek do orzechów” oraz „Romeo i Julia”. Mariusz Napierała -scenograf, inscenizator i grafik Spośród jego kilkudziesięciu realizacji scenograficznych znakomita część to przedstawienia muzyczne: opery, balety oraz musicale. Te ostatnie z biegiem lat stały się specjalnością artysty. Z Operą Nova współpracuje od premiery baletu “Pan Twardowski”,inne realizacje na tej scenie to : Kopciuszek, Dziadek do orzechów,opera Rusałka,Koncerty Sylwestrowe. Maciej Igielski- znakomity reżyser świateł. Projektuje oświetlenie do spektakli operowych reżyserowanych przez K.Zaleskiego,M.Znanieckiego, M.Trelińskiego,w choreografiach E.Wesołowskiego, J.Tyskiego. Pracował gościnnie dla Opery Nova w Bydgoszczy, reżyserując światła do przedstawień baletowych: Zniewolony umysł w choreografii R. Bondary i Sen nocy letniej (chor. K. Urbański), Romeo i Julia w (chor. P.Chalmer) i operowych: Rusałka Dvořáka (reż. K.Wuss), Halka i Straszny dwór Moniuszki ,Rigoletto Verdiego- wszystkie w reżyserii N. Babińskiej, Don Carlos Verdiego(reż.W. Nurkowski).


Do góryStopka

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flagi unijne
Zamknij