OPERA NOVA w Bydgoszczy

Balet bydgoskiej Opery. Zarys historii

Pierwszym, zaprezentowanym w 1956 r. w Studio Operowym, przedstawieniem było „Wesele krakowskie w Ojcowie” do muzyki Karola Kurpińskiego. Choreografię do niego stworzył Rajmund Sobiesiak a kierownictwo muzyczne sprawował Zdzisław Wendyński. W zespole pracowało wielu wybitnych polskich tancerzy i tancerek jak: Roma Juszkat, Wiesław Kościelak, Krystyna Gruszkówna, Ludmiła Rackiewicz. W pamięci widzów pozostały kreacje Niny Modzelewskiej, Zuzanny Kalczyńskiej, Anny Rutkowskiej, Aleksandry Mioduskiej, Kazimierza Przybylskiego, Jana Kalczyńskiego i in.

Z bydgoskimi tancerzami współpracowali tak znani choreografowie jak: Conrad Drzewiecki ,Witold Gruca, Krystyna Gruszkówna, Kazimierz Wrzosek, Przemysław Śliwa, Janina Niesobska, Teresa Kujawa, Zofia Rudnicka, Henryk Konwiński, Vladimir Hlinskikh (Rosja). Od grudnia 2005 r. kierownikiem bydgoskiego zespołu baletowego był Marek Zajączkowski. Od 1 września 2010 r. do września 2020 r. funkcję tę sprawowała Ilona Jaświn-Madejska, która zaprosiła do pracy z bydgoskimi tancerzami wybitnych pedagogów jak Anna Grabka, Ewa Głowacka, Małgorzata Chojnacka, Anna Nowak , Andrzej Ziemski oraz młodych polskich choreografów: Iwonę Runowską, Roberat Bondarę, Karola Urbańskiego ; ich praca zaowocowała stworzeniem dla Opery Nova znakomitych przedstawień baletowych. "Zniewolony umysł", pokazywany także na warszawskich Dniach Sztuki Tańca w 2012 r. oraz Poznańskiej Wiośnie Baletowej wzbudzał niezwykłe zainteresowanie i uznanie widzów. W 2013 r. spektakl pt."Fascynacje" stworzyli dwaj zagraniczni choreografowie, którzy po raz pierwszy pracowali z polskim zespołem baletowym. Mauro de Candia przygotował z tancerzami Opery Nova dwa duety: "Auf Suche" i "Lacrimae" oraz dla większego zespołu "Something I had in mind", a uznany fiński twórca ,Jorma Elo, przekazał swoje dwie słynne choreografie "Brake the Eyes" i "1st Flash". "Fascynacje" wkrótce po premierze zostały zaproszone na ważne przeglądy dokonań zespołów baletowych w Poznaniu i Warszawie. W 2015 r.repertuar wzbogacił "Dziadek do orzechów" w choreografii wybitnego tancerza, baletmistrza i choreografa Paula Chalmera. Premierą, którą w 2016 r. Opera Nova uczciła 60.lat bydgoskiej sceny operowej ,był spektakl w choreografii Roberta Bondary do utworów Karola Szymanowskiego "Stabat Mater" i "Harnasie". W 2018 r. do repertuaru Zespołu dołączył balet Prokofiewa "Romeo i Julia",do którego choreografię stworzył ponownie Paul Chalmer. Baletową premierą roku 2019 była Coppelia Delibes'a w choreografii Jacka Tyskiego,po raz pierwszy wystawiona w historii bydgoskiego zespołu tanecznego.Od sezonu 2020/2021 kierownikiem Baletu jest Małgorzata Chojnacka.

Repertuar Zespołu obejmuje tytuły:

• „Kopciuszek” Sergiusza Prokofiewa w choreografii Iwony Runowskiej ,pod muzycznym kierownictwem Tadeusza Wojciechowskiego, w scenografii i kostiumach Mariusza Napierały (premiera 2009 r.) • „Zniewolony umysł” pierwszy w repertuarze zespołu balet współczesny w inscenizacji i choreografii Roberta Bondary , do muzyki Philipa Glassa i Wojciecha Kilara (premiera 2011 r.). • "Sen nocy letniej" zrealizowany w technice klasycznej balet w choreografii i inscenizacji Karola Urbańskiego do muzyki scenicznej i fragmentów symfonii F.Mendelssohna (premiera 2011 r.) • "Fascynacje" spektakl baletowy w pięciu odsłonach,na który złożyły się choreografie twórców współczesnego baletu: Mauro de Candii: (Auf Suche/Lacrimae/Something I had in Mind) oraz Jorma Elo (Brake the Eyes/1st Flash).Premiera 2013 r. • "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego w choreografii Paula Chalmera (premiera 24.10.2015 r.)- z udziałem dzieci ze Studia Baletowego przy Operze Nova. • "Stabat Mater.Harnasie" Karola Szymanowskiego w choreorafii Roberta Bondary (premiera 23.10.2016 r.) * "Romeo i Julia" Sergiusza Prokofiewa w choreografii Paula Chalmera (premiera 21.04.2018 r.,inauguracja XXV Bydgoskiego Festiwalu Operowego)
 • "Coppelia" Leo Delibes'a w choreografii Jacka Tyskiego,której premiera odbyła się 9.11.2029 r.

  oraz adresowana do najmłodszych widzów (także udziałem dzieci ze Studia Baletowego przy Operze Nova): • „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” Bogdana Pawłowskiego . Autorami już trzeciej wersji, realizowanej z myślą o nowej, dużej scenie Opery Nova są : Henryk Konwiński - inscenizacja i choreografii, Henryk Wierzchoń - kierownictwo muzyczne ,Anna Sekuła – scenografia i kostiumy. Funkcję asystenta choreografa pełnił Uladimir Hlinskikh.Premiera tej najnowszej realizacji odbyła się 2 XII 2000 i - już dla wieku 4+:

  Balet uświetnia także przedstawienia operowe, operetkowych i musicalowe. W aktualnym repertuarze są to:„Traviata” Verdiego (chor. Vladimir Hlinskikh), "Manru" Paderewskiego i „Lakmé” Delibes’a (chor. Janina Niesobska), "Rycerskość wieśniacza/Pajace" ( chor. Jarosław Staniek ), "Halka" ( chor. Iwona Pasińska), "Straszny dwór" ( chor.Anna Hop) , „Zemsta nietoperza” Straussa (chor. Marian Stańczak) „Hrabina Marica” i "Księżniczka czardasza" Kálmána ( chor.Zofia Rudnicka) i „Baron cygański” Straussa ( w choreografii Janiny Niesobskiej), „My Fair Lady” F. Loewego - A. Lernera (chor. Joanna Semeńczuk). Do szczególnie efektownych należą także układy taneczne z corocznych koncertów sylwestrowych. W ostatnich latach Balet Opery Nova zdobył liczącą się pozycję wśród polskich zespołów tanecznych i przyciąga ambitnych i utalentowanych młodych artystów.

  Z recenzji:

  „(…) Fundamentem, na którym opiera się spektakl jest fenomenalna choreografia i perfekcja tańczących. Robert Bondara każdemu gestowi i ruchowi ciał przypisuje wartość fabularną. Sylwetki tańczących są narracją, opowiadającą o wydarzeniach, o osobach biorących w nich udział. Spektakl oparty jest na technikach współczesnej choreografii, które dosłownie się czyta. Jasne, zrozumiałe są wielkim osiągnięciem wyobraźni choreograficznej Roberta Bondary oraz umiejętności bydgoskich tancerek i tancerzy. Każdy ich gest, układ określa postać, nadaje jej cechy charakterologiczne, opowiada o ich konkretnych emocjach, uczuciach, myślach i zamierzeniach. Ten spektakl baletowy opowiada nie tyle o zdarzeniach będących konsekwencjami systemu totalitarnego, ile o wartościach, pojęciach, zjawiskach, postawach życiowych, o walce, konfrontacji, poniżeniu, o pragnieniu bycia wolnym. Niełatwo wyrazić to wszystko ciałem”. Ilona Słojewska, Teatr dla Was.

  *** „(…) Gęstość tańca, zaskakujące łączenie różnych technik, przetwarzanie i odkształcania sprawdzonych póz i figur nie pozwala ani na moment oderwać oczu od sceny. Wielki teatr tańca w wykonaniu sześciorga tancerzy. Po raz pierwszy widziałem spektakl baletowy przygotowany przez Operę Nova w Bydgoscy. Jestem pod wielkim wrażeniem poziomu technicznego tancerzy. Oprócz techniki zwraca uwagę przygotowanie aktorskie i wielkie zaangażowanie w to, co robią na scenie”. Głos Wielkopolski, Stefan Drajewski, 5 czerwca 2013 r.

  *** „(…) Niewiarygodne, jak wielkie postępy w ciągu trzech lat poczynili artyści bydgoskiego baletu pod kierunkiem Ilony Jaświn-Madejskiej, jak udoskonalili technikę i wspaniale odnaleźli się w oryginalnych i trudnych układach choreograficznych”. Anita Nowak. KOPCIUSZEK. Recenzja ze spektaklu 31 maja 2013 r. http://teatrdlawas.pl

  "...To w Operze Nova w Bydgoszczy odbyła się jedna z najciekawszych baletowych premier ostatnich sezonów: „Zniewolony umysł" według Czesława Miłosza, zrealizowany przez debiutanta Roberta Bondarę. W tym roku bydgoski zespół przywiózł do Warszawy „1st Flash" – choreografię Jormy Elo, fińskiego artysty związanego ze słynnym Nederlands Dans Theatre. Ten piękny balet nawiązujący stylistycznie do najlepszych dokonań Jiřiego Kyliana zyskał dodatkową wartość dzięki szóstce bardzo dobrych bydgoskich tancerzy.”

  Jacek Marczyński, "Balet budzi się ze snu",Rzeczpospolita 15.11.2013

  oprac.2010/2021 r. E.Chałat
   
  Balet Opery Nova w sezonie artystycznym 2018/2019. fot.Andrzej Makowski - powiększ
  Balet Opery Nova z adeptami Studia Operowego. 2019 r.fot.Andrzej Makowski - powiększ

 • Do góry  Stopka

  Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
  Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
  Zamknij