Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf news

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

60.sezon artystyczny

Sezon 2016/2017

 • Zemsta nietoperza

  Zemsta nietoperza

  Operetka Joanna Straussa nie schodzi z afisza Opery Nova od daty swej premiery w 1995 r. i nadal plasuje się w gronie frekwencyjnych faworytów.

  najbliższy termin: sobota 2017-02-25 godz. 19:00
 • RIGOLETTO

  Plakat Karoliny Michałowskiej

  Verdi interesował się sztuką Hugo, lecz cenzura obyczajowa przez kilka lat czyniła niemożliwym uzyskanie imprimatur dla libretta opery, zarzucając mu niemoralność tematu. Ostatecznie Verdi i Piave dokonali zmian: dwór francuski stał się księstwem Mantui, zmienione zostały imiona bohaterów.Tytułem opery  jest imię noszone przez pokracznego książęcego błazna : włoskie słowo "rigolo" znaczy  zabawny, dziwny, ciekawy.Od chwili akceptacji libretta Verdiemu wystarczył tydzień czasu, by ukończyć partyturę. "Rigoletto" należy do najbardziej znanych utworów kompozytora, prapremierę w weneckiej "La Fenice"zakończyło 12 bisów.

   

  najbliższy termin: sobota 2017-03-04 godz. 19:00
 • Sen nocy letniej

  SEN NOCY LETNIEJ

  Książę Tezeusz ma poślubić królową Amazonek, Hipolitę. Dla uczczenia ich związku 6 rzemieślników przygotowuje okolicznościowy spektakl.

  W gaju pod miastem żyją elfy, swawolne leśne duchy. Ich król, Oberon, chce ukarać żonę, królową Tytanię, która go lekceważy. W sukurs przychodzi mu chochlik-psotnik, Puk. Podając uśpionym kochankom magiczny eliksir kwiatowy , Puk steruje uczuciami Tytanii ,Hermii, Lizandra, Heleny i Demetriusza. Bawi się kosztem wszystkich na pograniczu jawy i snu...   

   

   

   

   

  najbliższy termin: sobota 2017-03-11 godz. 19:00
 • CZARODZIEJSKI FLET

  plakat Wiesława Rosochy

  „Nie można znaleźć dość słów na jego pochwałę” – tak pisał o „Czarodziejskim flecie” Ryszard Wagner.

  Jeśli można podać przykład dzieła genialnego to jest nim z pewnością ta opera Mozarta.

   

  najbliższy termin: piątek 2017-03-17 godz. 19:00
 • Magiczne zabawki

  autor plakatu Mariusz Napierała

  Propozycja repertuarowa dla dzieci ( w wieku 4+) : balet kameralny do muzyki Aleksandra Głazunowa, Camilla Saint-Saënsa, Claude'a Debussy'ego. Akcja przedstawienia rozgrywa się w niezwykłym sklepie, w którym sprzedawane są osobliwe zabawki. Gdy zapada zmrok, sklepowy magazyn zamienia się w baśniowe krainy, zabawki budzą się do życia i wraz z głównymi bohaterami spektaklu przeżywają zabawne przygody.

  najbliższy termin: wtorek 2017-03-21 godz. 13:00
 • RUSAŁKA

  plakat opery "Rusałka"

  Rusałka” to dzieło wybitne w historii opery minionego stulecia . W genialnej muzyce Dworzak uwiecznił malownicze leśne jezioro, w pobliżu którego spędzał wakacje. Tam, wg libretta opery ,miała żyć leśna rusałka , nieszczęśliwie zakochana w człowieku. Subtelna, pięknie zinstrumentalizowana muzyka Dvořáka czyni z "Rusałki" jedną z najpopularniejszych czeskich oper.

  najbliższy termin: sobota 2017-03-25 godz. 19:00
 • NAPÓJ MIŁOSNY

  NAPÓJ MIŁOSNY

  Arcydzieło belcanta i opery komicznej. Entuzjastyczny werdykt mediolańskiej publiczności  po prapremierze w 1832 r. zyskał potwierdzenie na innych scenach: w ciągu kilkunastu lat opera ta podbiła świat. Dziś „Napój miłosny” to jeden z filarów „żelaznego repertuaru”  teatru operowego.

   

  najbliższy termin: sobota 2017-04-01 godz. 19:00
 • STABAT MATER . HARNASIE.

  Data rozpoczęcia sprzedaży biletów: poniedziałek 2016-09-12
  Plakat autorstwa Diany Marszałek

  PREMIERA ! Utwory Szymanowskiego, jednego z największych kompozytorów XX wieku ,wybrane zostały na uroczystą premierę, która 22 października br. uświetni obchody 60.rocznicy działalności polskiej sceny operowej w Bydgoszczy i objęta została honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  najbliższy termin: sobota 2017-04-08 godz. 19:00
 • WESELE FIGARA

  Data rozpoczęcia sprzedaży biletów: poniedziałek 2017-03-27
  brak zdjęcia reprezentującego wydarzenie

  "Operowy ideał" -  najlepsze możliwe libretto,mistrzowski scenariusz, wartka akcja, subletność ludzkich portretów oddanych muzycznymi tematami.  Mozart przekształcił  schemat opery buffa w niedościgły wzór spektaklu  operowego.

  najbliższy termin: sobota 2017-04-29 godz. 19:00
 • LA TRAVIATA

  LA TRAVIATA

  Marie Duplessis, do której wzdychał cały "Jockey-Club" utrzymywany przez najbogatszych mężczyzn z paryskiego towarzystwa, kochanka najbardziej wpływowych i znanych osobistości, także artystów – Franciszka Liszta i Aleksandra Dumas-syna, kochająca luksus i …kamelie, dała "życie" literackiej postaci Małgorzacie Gauthier, tytułowej "Damie kameliowej" z XIX-wiecznego bestselleru powieściowego

  Na jego kanwie powstało libretto do "największego melodramatu wśród operowych historii" "La Traviaty" Giuseppe Verdiego. Małgorzata nazywa się tu Violetta Valery.

  "La Traviata" jest jednym z najstarszych spektakli , utrzymującym się od 18. lat w bieżącym repertuarze Opery Nova. W tym tygodniu odbędzie się 70.przedstawienie tego tytułu.

   

  najbliższy termin: piątek 2017-05-19 godz. 19:00
 • Księżniczka czardasza

  Plakat Michała Batorego.

  "Księżniczka czardasza" - wzruszający melodramat o problemach młodych ludzi, którzy nie mogą znaleźć dla siebie miejsca w świecie urządzonym przez poprzednie pokolenia. Książęta i hrabiowie mają tutaj bardzo ludzkie, uniwersalne oblicze, nie są postaciami z bajki, tylko z naszej niedalekiej przeszłości. Przeniesienie akcji w realia Polski przedwojennej ma unaocznić widzom, że "operetka" to jedna z konwencji opowiadania życiowych historii, forma szlachetnej, choć błahej rozrywki, a nie gatunek teatralny z definicji idiotyczny, pełen niekonsekwencji, w którym wszystko jest możliwe ” - Wojciech Adamczyk, reżyser przedstawienia.

  najbliższy termin: piątek 2017-05-26 godz. 19:00
Dostępne podstrony:
Kalendarium - archiwum Kalendarium

Dodatkowe menu strony

Miesięczny kalendarz

Audio Promo

[obiekt flash]

Banery

DVD RUSAŁKA w sprzedaży od 14 lutego

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013