Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf news

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

Sezon artystyczny 2013/2014

Sezon 2013/2014

 • Zniewolony umysł

  Pomysł utworu młody choreograf a zarazem autor scenopisu i   inscenizacji, Robert Bondara, nosił w sobie od kilku lat. Balet w dwu odsłonach nie jest do końca wierny słynnej książce polskiego noblisty ; powstał  na jej motywach a premiera odbyła się w Roku Czesława Miłosza  
 • *CYRULIK SEWILSKI

  XXI Bydgoski Festiwal Operowy. Natalia Babińska i jej współpracowniczki , które zrealizowały w Operze Nova  „Halkę” (2013 r.), notują kolejny sukces w artystycznym dorobku : "Cyrulik sewilski" uznawany za jedno z największych arcydzieł opery komicznej , podbił publiczność i recenzentów obecnych na przedstawieniach Teatru Wielkiego w Łodzi. Okazja do obejrzenia tego świetnego spektaklu podczas XXI Bydgoskiego Festiwalu Operowego!     Natalia Babińska będzie gościem Festiwalu .
 • PORTRET

  XXI Bydgoski Festiwal Operowy. „PORTRET”  Mieczysław Wajnberg był jednym z nielicznych polskich kompozytorów, który żyjąc na obczyźnie zdołał zainteresować swoją muzyką najwybitniejszych wykonawców. Skomponował siedem oper, do tekstów napisanych na podstawie Bernarda Shawa, Fiodora Dostojewskiego czy Nikołaja Gogola. Opera "Portret" opowiada o biednym malarzu Czartkowie, który wszedł w posiadanie dziwnego portretu. Dzięki temu stał się nagle bogaty oraz sławny i zaczął otrzymywać zamówienia na obrazy od generałów, mężów stanu i arystokracji. Realizując je, pomnażał fortunę, nie zauważając, że stracił przy tym coś cenniejszego ... Trzyaktowy "Portret" (1980) na podstawie opowiadania Nikołaja Gogola to druga  ( po "Pasażerce") opera Wajnberga na polskich  scenach,  pod kierunkiem Pountneya. Premiera jego inscenizacji odbyła się w Opera North w Leeds, następnie w Opera National de Lorraine w Nancy, po czym została sprowadzona do Teatru Wielkiego w Poznania.     Teatr Wielki w Poznaniu został uhonorowany tegoroczną Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury. Nagrodę dla najlepszego dyrygenta zdobył Tadeusz Kozłowski – kierownik muzyczny premiery Portret ,  a także dyrygent wielu spektakli w poznańskim Teatrze Wielkim. Dyrygent Tadeusz Kozłowski został doceniony przez publiczność za pełne energii zaangażowanie w odczytanie stosunkowo nowoczesnej partytury oraz harmonię dźwięku, którą orkiestra Teatru Wielkiego doskonale realizuje. Karin Coper, „Das Opernnet”           Portret Mieczysława Wajnberga w reżyserii Davida Pountney’a zdobył nagrodę w kategorii najlepszy spektakl . Poznański Portret to odkrycie: drapieżny, współczesny spektakl z niezwykłą muzyką. (…) Spektakl nie ma zresztą słabych punktów, o czym powinni się przekonać nie tylko poznaniacy. Jacek Marczyński, „Rzeczpospolita”              
 • ALEKO. CHOPINIANA.

  XXI Bydgoski Festiwal Operowy. Pierwsza, reprezentacyjna scena Ukrainy: Opera Narodowa im. Tarasa Szewczenki w Kijowie  pokaże w ciągu jednego wieczoru jednoaktową operę Sergieja Rachmaninowa "Aleko" i balet romantyczny "Chopiniana" do utworów Fryderyka Chopina.
 • CHŁOPI

  XXI Bydgoski Festiwal Operowy. Rok po znakomitej "Lalce" okazja do zobaczenia  na XXI Bydgoskim Festiwalu Operowym kolejnego musicalu w reżyserii Wojciecha Kościelniaka , "CHŁOPI" okrzyknięci rewelacją artystyczną mają już miejsce w historii polskiego musicalu. "Spektakl zarówno artystycznie, jak i technicznie perfekcyjnie wprowadza wielką epopeję Reymonta na deski teatru musicalowego. Przedstawienie jest mistrzowsko przeprowadzonym mariażem wielkiej prozy i artystycznego - swobodnego ducha teatru muzycznego" - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody honorowej  Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru’2014 za Przedstawienie Roku 2013 .
 • Cud mniemany, czyli KRAKOWIACY i GÓRALE

  XXI Bydgoski Festiwal Operowy. Innowacyjne połączenie muzyki klasycyzmu z polską muzyką ludową umiejscawiają tę operę wśród prekursorów stylu muzycznego charakterystycznego później dla Chopina i Moniuszki. Umuzyczniony dramat mówiony, śpiewogra , komedioopera czy opera wodewilowa wszystkie te nazwy zapowiadają , że „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” jest utworem bogatym interpretacyjnie, jednocześnie lekkim i przyjemnym w odbiorze. „Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Prapremiera "Krakowiaków i górali "odbyła się 1 marca 1794 r. w warszawskim Teatrze Narodowym. Dzieło zaginęło i zostało odnalezione dopiero w 1929 r. przez Leona Schillera, który okrzyknął je "polską operą narodową".    
 • Księżniczka czardasza

   XXI Bydgoski Festiwal Operowy otworzy 26 kwietnia 2014 r.operetka Emmericha K á lm á na. Mówi Wojciech Adamczyk, reżyser       przedstawienia : "Księżniczka czardasza" - wzruszający melodramat o problemach młodych ludzi, którzy nie mogą znaleźć dla siebie miejsca w świecie urządzonym przez poprzednie pokolenia. Książęta i hrabiowie mają tutaj bardzo ludzkie, uniwersalne oblicze, nie są postaciami z bajki, tylko z naszej niedalekiej przeszłości. Przeniesienie akcji w realia Polski przedwojennej ma unaocznić widzom, że "operetka" to jedna z konwencji opowiadania życiowych historii, forma szlachetnej, choć błahej rozrywki, a nie gatunek teatralny z definicji idiotyczny, pełen niekonsekwencji, w którym wszystko jest możliwe.   Inwencja melodyczna Kálmána niezmiennie robi wrażenie i w połączeniu z fachowo skonstruowanym librettem daje szansę na niezwykle atrakcyjne, roztańczone, kolorowe przedstawienie, której to szansy nasza realizacja, mam nadzieję, nie zmarnuje”.
 • LA TRAVIATA

  Marie Duplessis, do której wzdychał cały "Jockey-Club" utrzymywany przez najbogatszych mężczyzn z paryskiego towarzystwa, kochanka najbardziej wpływowych i znanych osobistości, także artystów – Franciszka Liszta i Aleksandra Dumas-syna, kochająca luksus i …kamelie, dała "życie" literackiej postaci Małgorzacie Gauthier, tytułowej " Damie kameliowej " z XIX-wiecznego bestselleru powieściowego Na jego kanwie powstało libretto do "największego melodramatu wśród operowych historii" " La Traviaty " Giuseppe Verdiego. Marie /Małgorzata nazywa się tu Violetta Valery.
 • LAKME

  Uczynił ze swej córki boginię. Lepiej jeszcze: czarodziejkę, która skrywa się, gadają, niczym bogini, w tym słodkim raju niedostępnym dla niewiernych a zwana jest Lakmé.   ( fragment z libretta opery „Lakmé”)
 • Kot w butach

  "Jezioro łabędzie", "Ognisty ptak", suita "Karnawał zwierząt" - oto tytuły niektórych utworów, które oddają piękno, dynamikę i grację ruchów zwierząt. Balety pisane dla dziecięcej widowni inspirują się często tematyką "zwierzęcą" i baśniową. Oba wątki splatają się w balecie "Kot w butach" Bogdana Pawłowskiego, (tanecznej wersji znanej bajki Charlesa Perraulta), którego światowa prapremiera odbyła się w Operze Nova w 1997 r. Przygody Kota Obieżyświata są zaproszeniem kierowanym do dzieci do spotkania ze sztuką baletu już w młodym wieku.
 • CYGANERIA

  Ta opera cieszy się wierną miłością publiczności i wykonawców. "Cyganeria" przyniosła  Pucciniemu  prawdziwą sławę i otworzyła korowód jego kompozytorskich arcydzieł.    
 • My Fair Lady

  Musical Alana Jay Lernera &Frederica Loewego. Oparty na dramacie Shawa musical „My Fair Lady” jest jednym z największych światowych sukcesów tego gatunku.  Święcąc triumfy i rekordy popularności od swego powstania w 1956 r. , dotarł na sceny teatrów całego świata.  
Dostępne podstrony:
Kalendarium - archiwum Kalendarium

Dodatkowe menu strony

Miesięczny kalendarz

Audio Promo

[obiekt flash]

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013