Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf aktualności

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

W operowym lesie

W rolach tytułowych Dorota Sobczak i Magdalena Polkowska .fot.A.Makowski

 

 

Baśń braci Grimmów zamieniona na operę ? Ależ tak ! „Jaś i Małgosia” to świetnie zorkiestrowana i wymagająca dobrych głosów baśniowa opera, atrakcyjna zarówno dla młodej , jak i dojrzałej publiczności. Zapraszamy do Opery Nova od 21-24 września 2017 r . „Na żywo” widzimy obrazy, których nie zarejestruje kamera filmowa, słyszymy muzykę, której nie odda najlepsze nagranie. To niepowtarzalne przeżycie, bo nigdy nie ma takiego samego spektaklu, każdy ma swoją wewnętrzną energię  i rytm.

W rolach tytułowych wystąpią kolejno :jako Małgosia -  Krystyna Nowak ( po raz pierwszy w tej roli) i Magdalena Polkowska, jako Jaś  Darina Gapicz i Dorota Sobczak. W roli Baby Jagi : Jolanta Wagner ( również debiut w tej roli)  i Katarzyna Nowak-Stańczyk .Za pulpitem dyrygenckim stanie Andrzej Knap.

Obok dorosłych, profesjonalnych wykonawców - solistów, Baletu  i Orkiestry Opery Nova -  w przedstawieniu biorą też udział dzieci z Pracowni Wokalnej Pałacu Młodzieży oraz najmłodsi adepci Studia Baletowego przy Operze Nova.

Na dwa wrześniowe przedstawienia „Jasia i Małgosi” oraz balet „Kopciuszek” w październiku Opera Nova zaprosiła grupy dzieci z Rytla, miejscowości poszkodowanej podczas sierpniowej nawałnicy. Dla niektórych z nich będzie to pierwsza wizyta w teatrze operowym; specjalnym gościom pokazane zostaną „zakulisowe tajemnice” podczas zwiedzania Opery.

***

Polska - zobacz więcej - weekend za pół ceny

logotyp akcji "Polska za pół ceny"

Trzecia edycja akcji "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny" organizowana przez Polską Organizację Turystyczną odbędzie się w dniach 6 - 8 października 2017 r.

Akcja Polskiej Organizacji Turystycznej ma na celu prezentację ogólnopolskiej oferty turystycznej i zachęcenia rodaków do korzystania z atrakcji turystycznych i kulturalnych na terenie całego kraju, również poza głównym sezonem wakacyjnym.

Opera Nova oferuje w  pierwszy październikowy weekend bilety na spektakle opery Giuseppe Verdiego "Rigoletto":

piątek, 6 października godz.19. ( 50 biletów  w specjalnej cenie 35 zł/szt.)

niedziela, 8 października godz.18. (50 biletów w specjalnej cenie 35 zł./szt)

Sprzedaż (start Akcji) 18 września od godz.14. w Biurze Obsługi Widzów Opery Nova.

***

W nowym sezonie artystycznym

Plakat Tomasza Bogusławskiego

Dział Obslugi Widzów i kasa biletowa sprzedają bilety na spektakle Opery Nova we wrześniu , październiku  i listopadzie br. 3 października rozpoczną  sprzedaż na spektakle grudniowe i styczniowe ,od 23 października - na Koncerty Sylwestrowe i Noworoczny.

W gmachu Opery trwają obecnie próby do premiery „Falstaffa” pod batutą Piotra Wajraka. Z solistami pracuje reżyser, Maciej Prus. Będzie to trzeci tytuł przygotowywany przez tego uznanego twórcę dla bydgoskiej Opery ( po „Cyganerii” Pucciniego i „Potępieniu Fausta” Berlioza).

Premierę "Falstaffa" już zapowiada baner na kominie scenicznym

***

Modernizacja Opery Nova

W przerwie pomiędzy sezonami artystycznymi tj. w okresie 26 czerwca do 26 sierpnia 2017 r. trwały  prace remontowe w ramach Projektu "Modernizacja Opery Nova".

 W rozpoczętej przerwie pomiędzy sezonami artystycznymi ( 26 czerwca- 26 sierpnia) trwały prace  obejmujące remont  podłogi w magazynie dekoracji wysokich o pow. 284,5 m² . Na przyszły rok zaplanowano wymianę podłóg na scenie, proscenium i kieszeniach scenicznych. Wartość zadania wynosi 768 572,51 zł.

Największym przedsięwzięciem na ten rok jest modernizacja systemu oświetleniowego sceny. Na liście zakupów znalazły się m.in. 73 profesjonalne reflektory różnego typu. Zmieni się mechanizm sceny. Będą 23 podnośniki dekoracji, cztery zapadnie i trzy kurtyny. Nowy system głośników zapewni, że widz bez względu na miejsce będzie słyszał identycznie. Do opery dotarły także nowe instrumenty.»

Wszystkie działania realizowane są dzięki funduszom pozyskanym w ramach VIII osi Priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 -2020. Wartość zadania: 13.585.772,83 zł.

Finasowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 9.407.732,85 zł.

Finasowanie z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego 1.874.567,78 zł.

 Zadanie jest realizowane w ramach VIII osi Priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 -2020.

Więcej informacji w zakładce http://www.opera.bydgoszcz.pl/346,modernizacja-opery-nova-w-bydgoszczy.html

Remont podłogi w magazynie dekoracji. Opera Nova, czerwiec 2017 r.Nowy sprzęt oświetleniowyModernizacja  sterowania urządzeniami scenicznymi. Sterownia zapadni.Podłoga w magazynie po kilku tygodniach prac.Podłoga  w magazynie dekoracji gotowa do odbioru. 25.08.2017

KOPCIUSZEK balet Sergiusza Prokofiewa

piątek 2017-09-29 13:28

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013