Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf aktualności

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

> Naturalnie, naturalistycznie...

Sylwester Kostecki i Anna Wierzbicka w "Pajacach". fot.Andrzej Makowski

Weryzm, czyli naturalizm : opery tego kierunku charakteryzuje brutalna prawda życiowa, wiarygodność sytuacji, przedstawianie życia takim, jakim ono jest .

Premiera „Rycerskości wieśniaczej” i „Pajaców” w 2013 r. była drugą w historii bydgoskiej sceny operowej realizacją tych oper werystycznych, które  zgodnie z tradycją wykonawczą przedstawia się wspólnie , podczas jednego wieczoru.

Radosna pieśń „Viva il vino spumeggiante” , słynny chór „Gli aranci  olezzano” z „Rycerskości wieśniaczej” , czy też aria tenorowa Pajaca-CaniaVesti  la giubba” z „Pajaców” należą do najbardziej znanych  fragmentów muzycznych w historii opery. Do ich sukcesów na wszystkich wielkich scenach europejskich przyczyniły się przejmujące i naturalistyczne libretta, uproszczenie środków teatralnych, ogromne bogactwo melodii oddających charakter i atmosferę południa Włoch. Wielkie afekty, które prowadzą do nieodwracalnych w skutkach działań, miłość i nienawiść, szczęście i tragedia, śmiech i żałoba splatają się w dynamicznej akcji.

Maestro Wojciech Rajski prowadzi  aktualnie próby. Obok ekipy artystów Opery Nova (Darina Gapicz, Jolanta Wagner, Małgorzata Ratajczak, Dorota Sobczak,Tadeusz Szlenkier, Łukasz Goliński, Maciej Musiał) wystąpi plejada gościnnych solistów : Anna Wierzbicka, Agnieszka Piass,Tomasz Kuk, Sylwester Kostecki, Leszek Skrla, Stanisław Kufluk, Bartłomiej Misiuda.

„Dwupak operowy”do zobaczenia w Operze Nova w tym sezonie artystycznym tylko 12, 13 i 14 lutego o godz.19.

> REPERTUAR

Repertuar Opery Nova do końca kwietnia 2016 r. roku dostępny w "Kalendarium" oraz "Repertuarze bieżącym".

 

 

 

Luty 2016.Marzec 2016.Repertuar w kwietniu 2016 r.

***

> Na premierę...

Sprzedaż biletów na premierę opery Verdiego "Don Carlos" oraz pozostałe spektakle 23.Bydgoskiego Festiwalu Operowego rozpoczniemy 21 marca br. w Dziale Obsługi Widzów oraz online.

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013