Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf aktualności

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

> Sezon 2016/2017.

W sprzedaży bilety na spektakle w  grudniu br.,styczniu i lutym 2017 (patrz Repertuar bieżący).

Bilety na spektakle Opery Nova w MARCU 2017 sprzedawać będziemy od 19 grudnia br. od godz.8.30. w Dziale Obsługi Widzów oraz online.

Uwaga: na prośbę Widzów spoza Bydgoszczy spektakle niedzielne rozpoczynać się będą o godz.18.

Repertuar na grudzień 2016

Grudzień w Operze Nova

Żyrandol z „Barona cygańskiego”,spakowany do minimalnych (!) rozmiarów, opuścił Operę Nova, aby  „przezimować” w magazynach i zrobić miejsce w kieszeni scenicznej na dekoracje grudniowych spektakli i koncertów sylwestrowych.

Skoro zima , to z pewnością pojawi się balet  „Dziadek do orzechów”. Ten tytuł, ukochany przez publiczność w każdym wieku,  grać będziemy w grudniu, styczniu i lutym. Kolejnym , adresowanym już do 4-letnich dzieci jest kameralny spektakl baletowy „Magiczne zabawki”. 6 przedstawień zaprezentowanych zostanie w grudniu br.,a edycja kolejnych ośmiu w marcu.

Ostatnim tytułem operowym, który pojawi się w 2016 roku będzie „Don Carlos”, którego premiera otwierała tegoroczny Bydgoski Festiwal Operowy. W partii tytułowej usłyszymy kolejno Tadeusza Szlenkiera i Łukasza Załęskiego ,a jako Filipa II Wojciecha Śmiłka i Jacka Gresztę .Orkiestra wystąpi pod batutą Piotra Wajraka. Na trzy spektakle tego dzieła Verdiego zapraszamy 9,10 i 11 grudnia.

Po tych terminach scena Opery Nova pozostanie do dyspozycji realizatorów Koncertów Sylwestrowych ( choreograf Iwona Runowska  już 6 grudnia rozpocznie próby z baletem, Sebastian Gonciarz pomysły reżyserskie zacznie wdrażać kilka dni później).Darina Gapicz, Małgorzata Grela, Jacek Greszta, Sławomir Kowalewski, Katarzyna Nowak – Stańczyk, Krystyna Nowak, Małgorzata Ratajczak, Janusz Ratajczak, Szymon Rona, Dorota Sobczak, Ryszard Smęda, Tadeusz Szlenkier, Pavlo Tolstoy, Victoria Vatutina, Marta Ustyniak, Jolanta Wagner,  Janusz Żak i – gościnnie- Łukasz Załęski, Anna Hnatowicz i Przemysław Zubowicz, Chór, Balet i Orkiestra Opery Nova w Bydgoszczy pod batutą Macieja Figasa – oto wykonawcy najbliższej sylwestrowej edycji koncertów, a prowadzić je będzie Maciej Stuhr.

 

 

Poza propozycjami repertuarowymi Opera Nova zaprasza 19 grudnia o godz.12. do sali kameralnej na otwartą dla mediów i publiczności konferencję poświęconą tematom:

·         Projekt „Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy”. Zadanie jest realizowane w ramach VIII osi Priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 -2020.

·         DVD z operą A.Dvoraka „Rusałka” w nagraniu Opery Nova.

Bezpłatne bilety wstępu odbierać można od 5 grudnia br. w Dziale Obsługi Widzów. Na ich podstawie wśród Publiczności losowane będą albumy książkowe i in.

Spakowany żyrandol z "Barona cygańskiego" opuszvcza na zimę Operę Nova."Dziadek do orzechów" fot.Andrzej MakowskiDON CARLOS. Tegoroczna premiera operowaMAGICZNE ZABAWKI ciesza najmłodszych widzow

> Bilet za 60 groszy dla rówieśnika Opery.

  Bilet za 60 groszy dla 60.latka. Akcja będzie trwała przez cały sezon 2016/2017 dla upamiętnienia 60.lat działalności bydgoskiej sceny operowej. Każdy jubilat - równieśnik Opery może w miesiącu swego urodzenia nabyć 1 bilet za 60 groszy na dowolny spektakl z repertuaru Opery Nova, grany w tym samym miesiącu, z wyłączeniem premier, Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych, Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

***

> "Rysowane operą" wystawa prac Krzysztofa Jana Candera

W bieżącym roku minęła 80 rocznica urodzin i 10 rocznica śmierci Artysty: Opera Nova będzie gościć wystawę prac Krzysztofa Candera.

 Krzysztof Jan Cander urodził się 5 lutego 1936 w Ostrowie Wielkopolskim, a zmarł 11 sierpnia 2006 w Bydgoszczy. Był artystą malarzem i pedagogiem. W 1981 r. rozpoczął pracę w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach dziewięćdziesiątych uzyskał tytuł profesora i pracował do 2006r. Ponadto, prof. K. Cander był rzeczoznawcą mianowanym przez Ministra Kultury i Sztuki, członkiem ZPAP odznaczonym Złotym Krzyżem Zasługi.

 Absolwent PWSSP w Gdańsku, studiował malarstwo u prof. Stanisława Borysowskiego, a dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1963 r. Zajmował się malarstwem, rysunkiem oraz grafiką wydawniczą. Projektował wnętrza i ekspozycje muzealne oraz zrealizował trzydzieści witraży sakralnych.  Twórca malował obrazy z podtekstem symbolicznym w technice tempery klasycznej, charakteryzujące się precyzyjnym rysunkiem i kompozycją, czystym kolorem, zawierające duży ładunek emocjonalny.

            Dzieła znajdują się w zbiorach Muzeów w Krakowie, Toruniu, Chorzowie, Bydgoszczy, Grudziądzu, Włocławku, Ostrowie Wielkopolskim, w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz w Budapeszcie i Salgotarian. Ponadto, są one w większych kolekcjach prywatnych w Warszawie, Toruniu, Grudziądzu, Gdańsku, Paryżu, Wiedniu, Sztokholmie, Oldenburgu, Cincinnati, San Diego i Tunisie.Dla bydgoskiego teatru operowego Krzysztof Cander wykonywał m.in.plakaty do przedstawień oraz ilustracje do programów.

 Informacje na temat prof. Krzysztofa Candera i jego twórczości można znaleźć w prestiżowych wydawnictwach takich jak: „Słownik Malarzy Polskich (od dwudziestolecia międzywojennego do końca XX w). Tom 2, Arkady, Warszawa 2001 oraz „Wielka Encyklopedia Malarstwa Polskiego” Wyd. Kluszczyński, Kraków 2011., także na stronie:http://www.autorska.pl/content/view/85/9/

W Operze Nova prezentujmy szkice Artysty, inspirowane sztuką operową.

***

> "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury"

Blisko 9,5 mln zł dofinansowania otrzymała Opera Nova w Bydgoszczy w ramach VIII osi priorytetowej "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.Umowę w tej sprawie - 1 października 2016 r. w siedzibie Opery Nova - podpisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Złożony przez bydgoską operę projekt zakłada modernizację jej siedziby. Zakupione będą nowe instrumenty muzyczne (dotychczas część z nich wynajmowano). Opera nabędzie również nagłośnienie sceny wraz z konsoletą foniczną i cyfrową siecią dźwiękową oraz nagłośnienie sali kameralnej, a także nowe, bezprzewodowe urządzenia radiowe (mikroporty, mikrofony). Środki pozwolą także na zakup nowoczesnego sprzętu oświetleniowego dla dużej sali widowiskowej i sali kameralnej Opery. Zaplanowane prace obejmują również wymianę systemu sterowania mechaniką sceny, zakup zestawu dla osób niedosłyszących oraz drobne roboty remontowe związane z poprawą infrastruktury sceny głównej, kieszeni scenicznych, zascenia i magazynu dekoracji.Realizacja projektu umożliwi m.in. nowe koncerty, spektakle, projekty edukacyjne, wystawy i imprezy kulturalne. Tym samym - łatwiejszy będzie dostęp lokalnej społeczności, w tym osób niepełnosprawnych, do kultury.

Całkowity koszt projektu to 13,5 mln zł, dofinansowanie unijne sięgnie blisko 9,5 mln zł. Prace modernizacyjne mają się zakończyć pod koniec 2018 roku.

 

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013