Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf aktualności

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

6 maja: na BFO gościmy Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu .

OTELLO. Opera Verdiego w wykonaniu Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Basletu.

Znakomici artyści z Wilna przedstawią w środę, 6 maja o godz.19. Verdiovskiego "OTELLA" w reżyserii Eimuntasa Nekrošiusa,najsłynniejszego dziś i najbardziej innowacyjnego litewskiego twórcy teatralnego.

„Jeżeli chcesz zrozumieć nową produkcję Otello Eimuntasa Nekrošiusa, będzie lepiej jak polubisz łamanie kodów. Oklepane truizmy i realistyczne normy są odsunięte na bok i zamienione na symboliczne gesty. Język Nekrošiusa osiągnął kultowy status w Europie. We Włoszech stał się idolem, a w jego ojczystej Litwie jest bohaterem narodowym jako dyrektor teatru. To jest jego druga realizacja dla Litewskiej Narodowej Opery, która doskonale ujawnia zalety i wady jego indywidualnego stylu. (...) Jest to nieodparta świeżość, oryginalność, która sprawia, że się zastanawiasz nad każdym nowym pomysłem”.

(Otello w Wilnie, autor Igor Toronyi-Lalic, czasopismo Opera Now, październik 2011).

 

            Sztuki reżyserowane przez E. Nekrošiusa nadały nowy kierunek teatrowi litewskiemu, który stał się teatrem poetycko – metaforycznym, gdzie zwraca się szczególną uwagę na grę wyłącznie emocjonalną, fizyczną i psychologicznie dokładną oraz niezwykłe wykorzystanie rekwizytów znajdujących się na scenie. Te same zasady Nekrosius stosuje reżyserując opery.        

 W repertuarze Teatru licznie reprezentowana jest twórczość  klasycznych kompozytorów (Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Christoph Willibald von Gluck, Domenico Cimarosa). Większą część repertuaru operowego wypełnia kanon światowej literatury „Don Giovanni” Mozarta, „Rigoletto”, „Bal maskowy”, „Aida”, „Moc przeznaczenia” Verdiego, „Dama pikowa” Czajkowskiego, „Latający Holender” Wagnera. Każdego roku LNOBT prezentuje dzieła XX-wiecznych kompozytorów jak Prokofiew (Miłośc do trzech pomarańczy), Rodion Szczedrin (Nie tylko miłość), Carl Orff (Die Kluge,)Żydówka” Halévy’ego, „Miłość i inne demony” Petera. Eötvös'a . Aby podkreślić narodowy charakter, teatr w swym repertuarze posiada dzieła rodzimych twórców, opery: Pilenai Vytautasa Klova,Niedźwiedź Broniusa Kutaviciusa, Dalia Balysa Dvarionasa i balet Acid City Mindaugasa Urbaitisa.

Zespoły artystyczne Teatru zapraszane są na występy gościnne i najsłynniejsze festiwale. W ciągu ostatniej dekady litewski balet   występował m.in.w Evian, w Waszyngtonie, Osace, Kairze, Londynie, Moskwie, Bolonii, Warszawie. Zespół operowy prezentował się na festiwalach w Roncole i Rawennie (Włochy), w Savonlinne (Finlandia), w Anglii, Polsce (Bydgoszcz) , Słowenii , na Węgrzech i na Tajwanie.

  

fot.Martynas Askus

***

3 rewelacje na XXII Bydgoskim Festiwalu Operowym

Przed publicznością XXII Bydgoskiego Festiwalu Operowego ostatnie trzy spektakle tegorocznej edycji imprezy: wszystkie w wykonaniu zagranicznych zespołów, które odwiedzają jedynie Bydgoszcz na zaproszenie organizatora festiwalu, Opery Nova.

  • Dziś ( środa, 6 maja) wyczekiwana prezentacja Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu z Wilna. Zespół tego teatru występował w Bydgoszczy 5 lat temu, wykonując „Żydówkę” Halevy’ego , która pozostaje jednym z niezapomnianych spektakli w historii Bydgoskich Festiwali Operowych. Zespoły artystyczne Teatru zapraszane są na występy gościnne i najsłynniejsze festiwale. W ciągu ostatniej dekady litewski balet występował m.in.w Evian, w Waszyngtonie, Osace, Kairze, Londynie, Moskwie, Bolonii, Warszawie. Zespół operowy prezentował się na festiwalach w Roncole i Rawennie (Włochy), w Savonlinne (Finlandia), w Anglii, Polsce (Bydgoszcz) , Słowenii , na Węgrzech i na Tajwanie. Dumą Opery Nova jest, iż ponownie wybrali jej scenę na miejsce swego jedynego występu w Polsce.

Litwini przedstawią w Bydgoszczy  swą znakomitą realizację Verdiovskiego „Otella” w reżyserii Eimuntasa  Nekrošiusa. Sztuki reżyserowane przez E. Nekrošiusa nadały nowy kierunek teatrowi litewskiemu, który stał się teatrem poetycko – metaforycznym, gdzie zwraca się szczególną uwagę na grę wyłącznie emocjonalną, fizyczną i psychologicznie dokładną oraz niezwykłe wykorzystanie rekwizytów znajdujących się na scenie.

  • W piątek, 8 maja niezwykła  okazja do poznania dzieła nieobecnego w Polsce od 55 z górą lat. Słowacka Państwowa Opera w Bańskiej Bystrzycy przyjeżdża jedynie do Opery Nova, aby wykonać swą narodowa operę , „Krutniawę”, skomponowaną przez  Eugena Suchoňa  w 1940 r. do  libretta bazującego na noweli Milo Urbana, prozaika i tłumacza,  "Za vyšným mlynom" (za wysokim młynem) . Ta historia miłości i nienawiści rozgrywająca się na słowackiej wsi, po zakończeniu I Wojny Światowej, jest najczęściej wykonywaną słowacką operą. W Polsce pozostaje praktycznie nieznana (dzieło wykonywane było na polskich scenach 55 lat temu). Utwór Suchoňa czerpie z zasobów słowackiej muzyki ludowej, należy do tradycji „opery wiejskiej”, wywodzącej się z terenu Czech, Słowacji i Moraw.

Dla wszystkich interesujących się operą współczesną, muzykologów, teoretyków muzyki, krytyków, wizyta na „Krutniawie” w Operze Nova winna być nie lada gratką.

  • Festiwal w ciągu 21 lat jego trwania odwiedzały światowej sławy ansamble taneczne, aby wspomnieć zaledwie niektóre:Królewski Balet Flandryjski, Béjart Ballet Lausanne , Cullbergballet , Complexions Contemporary Ballet , Korea National Ballet Company. Balet współczesny nie był jeszcze nigdy w Polsce reprezentowany przez zespół z  Chin. Po raz pierwszy tancerze z tego kraju zaprezentują swój kunszt kończąc Bydgoski Festiwal Operowy.

Teatr Baletowy Suzhou został założony przez Centrum Kultury i Sztuki Suzhou w czerwcu 2007 roku. Jest to jeden z sześciu profesjonalnych zespołów baletowych w Chinach. Członkowie zespołu pochodzą z czołowych teatrów baletowych w Chinach, wliczając prestiżową Akademię Tańca w Pekinie. Ta grupa to najmłodszy, najdynamiczniejszy i tryskający energią zespół baletowy w nowoczesnym państwie chińskim. Zespół  ma w repertuarze klasyczne balety : Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechów, Sylfidy, Śpiąca królewna , Coppelia. Chińczycy zatańczą  w Bydgoszczy „CARMEN” w reżyserii Jabin Pana i choreografii Ying Li-dyrektorów artystycznych . Skomponowana  przez  Rodiona Szczedrina w 1960 r. ”Carmen”, adaptacja opery Bizeta dla baletu, dedykowana jego żonie, zmarłej przed kilkoma dniami primabalerinie Mai Plisieckiej, wykonana będzie dwukrotnie: 9 i 10 maja.

"Potępienie Fausta" : kulisy realizacji

Przedstawiamy zdjęcia p. Arkadiusza Chrustowskiego, autora scenografii do "Potępienia Fausta".

Spektakle w ramach projektu "Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego"

W ramach projektu pn.„Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego" Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Opera Nova zapraszają podopiecznych Ośrodków Opieki Społecznej, pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej,dzieci i młodzieży z Domów Dziecka, organizacji i  instytucji zajmujących się pomocą społeczną  do obejrzenia następujących spektakli:

* opery "Halka" w czwartek, 21 maja godz.19.00

* baletu dla dzieci "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" - 1 i 3 czerwca o godz.11.00.

   Zamówienia grupowych bezpłatnych zaproszeń  ( 50 na grupę) prosimy kierować na adres e-mail: Robert.Chojnacki@operanova.bydgoszcz.pl 

Decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji pod nr. telefonów :52 3251524 oraz 52 3251655.   

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013