Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf aktualności

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

Komicznie o miłosci

Pavlo Tolstoy, Łukasz Goliński, Victoria Vatutina. fot.Marek Chełminiak

Historia miłości opowiedziana językiem bel canta w jednej z najdoskonalszych oper komicznych?  To oczywiście „Napój miłosny” Donizettiego , filar „żelaznego repertuaru” operowego, najlepszy przykład opery buffa.

Perypetie uczuciowe bogatej Adiny  i nieśmiałego Nemorina , szczęśliwie zakończone dzięki mocy cudownego napoju , będzie można śledzić w Operze Nova w najbliższy  piątek, sobotę i niedzielę: 9,10 i 11 października o godz.19.

W partii pewnej swych wdzięków Adiny usłyszymy kolejno: Victorię Vatutinę i Martę Ustyniak. Jako nieporadny Nemorino , którego „napój” przekształca w wybrańca losu wystąpią : Pavlo Tolstoy i Łukasz Załęski . Obcesowego i brutalnego sierżanta Belcore kreować będą  Adam Zaremba i Łukasz Goliński. W postać obrotnego „doktora” Dulcamary  wcielą się  kolejno: Patrycjusz Sokołowski i Damian Konieczek.

Wartką i dowcipną historię ilustruje cudowna muzyka Donizettiego - Orkiestra Opery Nova wystąpi pod batutą Piotra Wajraka.

W Operze Nova przed premierą

Plakat Adama Pękalskiego do premiery "Dziadka do orzechów".

Trwają  próby i przygotowania do pierwszej premiery sezonu 2015/2016 : „Dziadka do orzechów”.

Warto przypomnieć, iż  pierwsze powojenne wystawienie polskie "Dziadka do orzechów" w choreografii Rajmunda Sobiesiaka odbyło się w  Bydgoszczy, 10 kwietnia 1958 r, wystawiona przez Studio Operowe . Było to ważne, wręcz historyczne wydarzenie w historii bydgoskiego teatru muzycznego : pierwsze samodzielne,pełnospektaklowe przedstawienie  baletowe Studia Operowego.

Obecnie przygotowywana wersja jest trzecią realizacją tego baletu Piora Czajkowskiego na scenie bydgoskiej Opery.

 Zaproszenie dyrekcji Opery Nova do stworzenia choreografii przyjął jeden z najwybitniejszych twórców:  tancerz, baletmistrz i choreograf, z pochodzenia Kanadyjczyk, Europejczyk z wyboru – PAUL CHALMER. Jego kontakt z „Dziadkiem do orzechów” datuje się od… dzieciństwa, kiedy po raz pierwszy wystąpił z Narodowym Baletem Kanady. Ilość przedstawień, w których tańczył Księcia lub Kawalera Cukrowej Wróżki , które oglądał bądź przygotował jako choreograf przekracza tysiąc. Muzyka Czajkowskiego pozostaje dla niego nieustającą inspiracją . Tancerze baletu Opery Nova podkreślają, iż tworzona przez Chalmera choreografia jest niezwykle interesująca ,ale i bardzo wymagająca technicznie. Znając jego wcześniejsze osiągnięcia, m.in. znakomitą realizację „Dziadka…” dla Baletu w Lipsku (Niemcy), mamy nadzieję na równie zachwycający efekt. Jak sam choreograf mówi , niezwykle pomocną w osiągnięciu tego celu jest wizja sceniczna zaproponowana przez scenografa. W przypadku  najbliższej bydgoskiej premiery to zadanie spoczywające na Mariuszu Napierale, który wymogi widowiska baletowego rozumie bardzo dobrze. Dla Opery Nova przygotowywał scenografie do „Pana Twardowskiego”, „Kopciuszka”, współpracował przy „Fascynacjach” i „Magicznych zabawkach”, koncertach sylwestrowych. Jego „wizytówką” pozostają monumentalne dekoracje do opery „Rusałka”. Zdradza, że „Dziadek do orzechów” będzie jedną z największych produkcji na scenie bydgoskiej opery, z dużą ilością rekwizytów i zmian dekoracji. Poczujemy wyjątkowy  klimat Świąt Bożego Narodzenia ( wszak libretto sytuuje akcję w wigilijny wieczór).

 Do  grona realizatorów udało się ponownie pozyskać Holendra, Jordana Tuinmana, który wspaniale wyreżyserował światła do „Fascynacji”- baletów znakomitego Jormy Elo ,pozostających w repertuarze bydgoskich tancerzy. Spodziewamy się bajecznych obrazów!

 Agata Uchman, współpracująca po raz kolejny z Napierałą, zaprojektowała przepiękne kostiumy (nasze pracownie krawieckie uszyją ich blisko 250,największy zachwyt budzą te wykonane z ulotnej organzy mist) oraz niezwykle sugestywne maski myszy i szczurów, wykonane w bydgoskiej pracowni rekwizytorskiej.

 Orkiestra, obok prób do bieżącego repertuaru operowego, przygotowuje „Dziadka do orzechów” pod muzycznym kierownictwem Macieja Figasa.


* PAUL CHALMER – tancerz, choreograf. Urodził się w Ottawie w Kanadzie. Naukę tańca pobierał w National Ballet School of Canada. Jego zachwyt baletami choreografa Johna Cranko był motywacją do opuszczenia Kanady i związania się w 1980 roku z zespołem Stuttgarter Ballett, gdzie trzy lata później został solistą, tańcząc wiele głównych ról z jego repertuaru. Występował także jako gościnny solista w The English National Ballet, The Birmingham Royal Ballet, The Scottish Ballet, The London City Ballet, Teatro Colon w Buenos Aires, Teatro dell’ Opera di Roma i w mediolańskim Teatro alla Scala. Tańczył  m.in. w choreografiach Georgesa Balanchine’a, Jiříego Kyliána, Kennetha MacMillana, Johna Neumeiera, Williama Forsythe’a i Uwe Scholza.W 1999 roku Paul Chalmer został baletmistrzem zespołu baletowego Semperoper w Dreźnie, a w 2000 na zaproszenie Uwa Scholza został baletmistrzem zespołu Leipziger Ballett. Zadebiutował także jako choreograf. W latach 2005-2010 Paul Chalmer był dyrektorem zespołu baletowego opery w Lipsku. Dla Leipziger Ballett stworzył takie produkcje jak Jezioro łabędzie (2005), Dziadek do orzechów (2007), Ognisty ptak (2008), Giselle (2009) i Pietruszka (2009). W 2010 roku Chalmer stworzył nową, pełnospektaklową choreografię dla Opery Rzymskiej z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. W 2011 roku był jurorem podczas Międzynarodowego Konkursu Baletowego Prix de Lausanne. W tym samym roku stworzył choreografię do Jeziora łabędziego dla zespołu MaggioDanza, z premierą podczas festiwalu Maggio Musicale Fiorentino. W listopadzie 2013 roku zespół baletowy przy Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu wystawił jego Romeo i Julię. W 2014 r. Balet Teatru Wielkiego w Poznaniu przygotował premierę „Kopciuszka” Prokofiewa w choreografii Paula Chalmera. W maju/czerwcu 2014 roku balet Opery Rzymskiej zrealizował Śpiącą królewnę w jego choreografii.

Więcej:http://www.opera.bydgoszcz.pl/6,repertuar-biezacy.html?wydarzenieID=142

Premiera: sobota, 24 października 2015 godz.19.

II premiera: 25 października 2015 godz.19.

Realizatorzy:

choreografia - Paul Chalmer

kierownictwo muzyczne - Maciej Figas

scenorafia - Mariusz Napierała

kostiumy - Agata Uchman

reżyseria świateł - Jordan Tuinman

efekty multimedialne   - Krystian Drywa

przygotowanie chóru żeńskiego   - Henryk Wierzchoń

przygotowanie chóru dziecięcego   - Izabela Cywińska- Łomżyńska

asystent choreografa - Małgorzata Chojnacka

asystent dyrygenta   - Maciej Wierzchoń

 

 

 

 

Najbliższy repertuar

Repertuar Opery Nova do końca 2015 roku dostępny w "Kalendarium" oraz "Repertuarze bieżącym".

 

Repertuar w listopadzie 2015r.Repertuar w grudniu 2015 r.

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013