Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf aktualności

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

> RUSAŁKA na DVD

Opera Nova wprowadza do sprzedaży nagranie DVD opery „Rusałka” Antonina Dvořáka, które zostało wydane z okazji 60. sezonu artystycznego bydgoskiej sceny operowej. Rejestracja spektaklu obyła się latem 2015 roku. Za nagranie odpowiada firma DUX, która wydała wcześniej nagrodzoną „Złotym Orfeuszem” DVD z innym spektaklem Opery Nova – operą Paderewskiego „Manru”.

W partiach solowych wystąpili: Magdalena Polkowska (Rusałka), Tadeusz Szlenkier (Książę),Jacek Greszta (Wodnik), Darina Gapicz (Jeżibaba), Katarzyna Nowak-Stańczyk (Obca Księżniczka), Pavlo Tolstoy (Leśniczy), Victoria Vatutina (Kuchcik). Orkiestrą Opery Nova dyryguje Maciej Figas.

Uprzejmie informujemy, iż DVD z operą Antonina Dvoraka "RUSAŁKA" , nagraną przez Operę Nova w Bydgoszczy, nabywać można od 14 lutego br. Biurze Obsługi Widzów, w kasie biletowej oraz podczas spektakli na stoisku z wydawnictwami we foyer Opery. Cena płyty nabywanej w Operze: 50 zł/szt.

 

***

Tanecznie

plakat Michała Batorego

Miłośnikom sztuki baletowej proponujemy w marcu balet klasyczny do muzyki Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego "Sen nocy letniej" w choreografii Karola Urbańskiego (11,12,14.03.), dzieci zapraszamy na balet kameralny "Magiczne zabawki" (21,22,23.03.).

W kwietniu odbędą się popremierowe spektakle najnowszej propozycji repertuarowej bydgoskiej sceny : baletów Roberta Bondary do utworów Karola Szymanowskiego "Stabat Mater" i "Harnasie".

 

Sen nocy letniej. Chor.Karol Urbański. Fot.Andrzej MakowskiMagiczne zabawki. Chor.Iwona Runowska.Fot.Andrzej MakowskiHarnasie. Chor.Robert Bondara. Fot.Andrzej MakowskiStabat Mater. Chor.Robert Bondara. fot.Andrzej Makowski

***

O XXIV Bydgoskim Festiwalu Operowym

Na otwartą konferencję poświęconą XXIV Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu zapraszamy Media i Melomanów w poniedziałek, 13 marca br. o godz.12.do sali kameralnej im.Felicji Krysiewiczowej

Prosimy o wcześniejszy odbiór wejściówek w Biurze Obsługi Widzów Opery Nova.

***

> Sezon 2016/2017.

W sprzedaży bilety na spektakle w lutym i marcu 2017 (patrz Repertuar bieżący). Bilety na kwiecień br. sprzedawane będą od 17 lutego. Bilety na spektakle w maju - od 13 marca.

Uwaga: na prośbę Publiczności niedzielne spektakle rozpoczynają się o godz.18.

 

 

> Bilet za 60 groszy dla rówieśnika Opery.

  Bilet za 60 groszy dla 60.latka. Akcja będzie trwała przez cały sezon 2016/2017 dla upamiętnienia 60.lat działalności bydgoskiej sceny operowej. Każdy jubilat - równieśnik Opery może w miesiącu swego urodzenia nabyć 1 bilet za 60 groszy na dowolny spektakl z repertuaru Opery Nova, grany w tym samym miesiącu, z wyłączeniem premier, Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych, Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

***

> "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury"

Blisko 9,5 mln zł dofinansowania otrzymała Opera Nova w Bydgoszczy w ramach VIII osi priorytetowej "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.Umowę w tej sprawie - 1 października 2016 r. w siedzibie Opery Nova - podpisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Złożony przez bydgoską operę projekt zakłada modernizację jej siedziby. Zakupione będą nowe instrumenty muzyczne (dotychczas część z nich wynajmowano). Opera nabędzie również nagłośnienie sceny wraz z konsoletą foniczną i cyfrową siecią dźwiękową oraz nagłośnienie sali kameralnej, a także nowe, bezprzewodowe urządzenia radiowe (mikroporty, mikrofony). Środki pozwolą także na zakup nowoczesnego sprzętu oświetleniowego dla dużej sali widowiskowej i sali kameralnej Opery. Zaplanowane prace obejmują również wymianę systemu sterowania mechaniką sceny, zakup zestawu dla osób niedosłyszących oraz drobne roboty remontowe związane z poprawą infrastruktury sceny głównej, kieszeni scenicznych, zascenia i magazynu dekoracji.Realizacja projektu umożliwi m.in. nowe koncerty, spektakle, projekty edukacyjne, wystawy i imprezy kulturalne. Tym samym - łatwiejszy będzie dostęp lokalnej społeczności, w tym osób niepełnosprawnych, do kultury.

Prace modernizacyjne mają się zakończyć pod koniec 2018 roku.

Projekt „Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy”

Zadanie jest realizowane w ramach VIII osi Priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 -2020.

Wartość zadania: 13.536.572,83 zł

Finasowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 9.407.732,85 zł

Finasowanie z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego 1.833.923,78 zł.

Zakres zadania obejmuje:

modernizację sterowania oświetleniem roboczym i obwodami nieregulowanymi oraz wymiana aparatów oświetleniowych technologicznie przestarzałych.

nagłośnienie sceny głównej i sceny kameralnej oraz zakup bezprzewodowych urządzeń radiowych.

zakup instrumentów muzycznych.

przebudowę systemu sterowania urządzeniami mechanicznymi sceny głównej.

remont podłogi sceny, kieszeni scenicznych, zascenia i magazynu dekoracji wysokich.

zakup sceny obrotowej.

zakup słuchawek dla osób niedosłyszących.

 

Mechanizm umożliwiający sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach

lub nadużyciach finansowych

W związku z realizacją projektu pn. „Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy”, przekazujemy informację dotyczącą funkcjonowania mechanizmu zgłaszania nieprawidłowości lub nadużyć finansowych w związku z realizacją projektu. 

Instytucja Zarządzająca Programem Infrastruktura i Środowisko stworzyła narzędzie do zgłaszania nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych z POIiŚ. W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy:

lub

Za pośrednictwem tych mechanizmów należy zgłaszać podejrzenia nieprawidłowości, które dotyczą przedstawicieli instytucji wdrażających Program lub podmiotów realizujących projekty. Celem stworzenia takiego mechanizmu jest wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz zapewnienie najwyższych standardów realizacji projektów.

Jednocześnie informujemy, że nie będą podejmowane działania odwetowe wobec pracowników Opery, wykonawców jak również innych osób powiązanych z realizowanym Projektem, które skorzystały z wyżej wskazanego mechanizmu i w dobrej wierze przekazały informację o możliwości wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego.

 

 

 

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013