Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf aktualności

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

Szekspir,Verdi, Prus.

Maciej Prus na próbie z solistkami Opery Nova,M.Polkowską i M.Grelą.fot.M.Chełminiak

Falstaff, ostatnia opera Giuseppe Verdiego to dzieło genialne w kształcie muzycznym oraz literackim. Radość, komizm, romantyzm i fantastyka, zawrotne tempo akcji, barwny język muzyczny każdej postaci, ,humor i sarkazm ,świeżość pomysłów muzycznych – wszystko to złożyło się na wielki  sukces premiery 9 lutego 1893 r. W osobie Arriga Boita , poety i kompozytora, Verdi miał idealnego librecistę, z którym pracował już przy Otellu i był także  admiratorem Szekspira. Ponownie zainspirował Verdiego dziełem wielkiego Stratfordczyka . Sięgnął do Wesołych kumoszek z Windsoru i Henryka IV  , na nich oparł szkic Falstaffa i przekonał Verdiego, że po tragedii czas na komedię ! Osiemdziesięcioletni wówczas Verdi  od lat poszukiwał tekstu do opery buffa : propozycja Boita zachwyciła go i dodała sił twórczych.

Na polskich scenach operowych gości rzadko; bydgoska Opera wystawia „Falstaffa” po raz pierwszy w swej 61-letniej historii. Premierowe spektakle w Operze Nova w sobotę, 21października o godz.19.  i niedzielę,22 października o godz.18.

Reżyser naszego przedstawienia ,wybitna postać polskiego teatru ,Maciej Prus sięga po „dzieło życia” osiemdziesięcioletniego Verdiego będąc w tym samym wieku . Podobnie jak włoskiego kompozytora fascynuje go Szekspir, powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.

Relacje prasowe:

 http://www.expressbydgoski.pl/kultura/a/maciej-prus-wraz-z-zespolem-opery-nova-odczaruje-falstaffa-giuseppe-verdiego,12591080/

http://www.bydgoszczinaczej.pl/artykul/falstaff-bez-chwili-wytchnienia/

http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/5,48722,22538600.html

 

 

***

Szekspir w bydgoskiej Operze

W gablotach na dolnym foyer pokazujemy afisze, zdjęcia, plakaty, rekwizyty, artykuły prasowe  dotyczące przedstawień:

  • „Romeo i Julia” – balet Sergiusza Prokofiewa (1962 r., choreografia Rajmund Sobiesiak, kierownictwo muzyczne Zdzisław Bytnar)
  • „Wesołe kumoszki z Windsoru” opera komiczna Otto Nicolaia (1985 r., reżyseria Ryszard Pietruski,     kierownictwo muzyczne Zbigniew Staniszewski)
  • „Romeo i Julia” – balet Sergiusza Prokofiewa ( 1987 r., choreografia Przemysław Śliwa)
  • „Otello” opera Giuseppe Verdiego wystawiona w 1989 r.(reżyseria Sławomir Żerdzicki,  kierownictwo muzyczne Zygmunt Rychert)
  • „Sen nocy letniej” balet do muzyki Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego ( 2011 r., choreografia Karol Urbański, kierownictwo  muzyczne Jerzy Wołosiuk)
  • „Falstaff” opera Giuseppe Verdiego, premiera 21 .10.2017 r.Reżyseria Maciej Prus, kierownictwo muzyczne Piotr Wajrak

Uprzejmie dziękujemy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy za wypożyczenie na wystawę interesujących wydań dzieł Szekspira.

 

W bieżącym sezonie artystycznym zapowiadamy  kolejną premierę „ szekspirowską ”: balet „Romeo i Julia” zainauguruje XXV Bydgoski festiwal Operowy 21 kwietnia 2018 r.

***

Bilety październik-styczeń

Plakat Tomasza Bogusławskiego

Można nabywać "wejściówki" na premierowe spektakle opery Verdiego "Falstaff"  (21 i 22 X) i trzecie przedstawienie (24 X).

Od 16 października sprzedajemy bilety na gościnne spektakle dla dzieci "Alicja w krainie czarów", które 8 stycznia pokaże Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź z Poznania.

23 października o godz.8.30 rozpoczniemy sprzedaż  na Koncerty Sylwestrowe i Noworoczny - w kasie biletowej (wejście główne) oraz online.

W grudniu zaprosimy na pierwszy z cyklu kameralnych koncertów, którego pomysłodawcami i wykonawcami będą muzycy  operowej Orkiestry. W sobotę i niedzielę, 16 i 17 grudnia w sali im. prof. Krysiewiczowej wystąpią zespoły  SpecBrass (grupa instrumentów dętych) i Raffa Quartet (smyczki). Z towarzyszeniem wokalistów zaprezentują program pt. Wypatrując  gwiazdy…”, który wypełnią najsłynniejsze  świąteczne tematy muzyczne. O nastrojową atmosferę koncertów zadba także prowadząca je Urszula Guźlecka.

Bilety w cenach 40 zł i ulgowe po 25 zł do nabycia w Operze od wtorku, 24 października.

 

***

31 października br.dniem wolnym w Operze Nova

Informujemy,iż wtorek, 31.10.br. będzie dniem wolnym dla pracowników Opery Nova. Biuro Obsługi Widzów i kasa biletowa będą nieczynne.

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013