Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf aktualności

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

Wkrótce"'MANRU".

Adam Woźniak jako Urok i Małgorzata Grela jako Ulana. fot.Andrzej Makowski

Ten pierwszy polski dramat muzyczny,  w porównaniu np. z „Halką” stanowi rzadkość w polskich teatrach operowych. Opera Nova wystawia „Manru” od  2006 r.  i dba , aby dziełu Paderewskiego zapewnić miejsce należne w polskim repertuarze . Muzyka zawiera szczególnie imponujące partie symfoniczne orkiestry, piękne partie wokalne. Paderewski włączył do partytury także elementy folklorystyczne : tańce góralskie  i  motywy cygańskie . „Manru” na scenie Opery Nova jest spektaklem o nietolerancji i ludzkich uprzedzeniach , jakie  ścierają się na styku różnych kręgów kulturowych. Znakomicie zakomponowany ruch sceniczny, malarsko oświetlone sekwencje zbiorowe, świetne partie chóru ,intensywna, pełna melodyjności i barwności muzyka orkiestrowa, to atuty bydgoskiego przedstawienia „Manru” , na które Opera Nova zaprasza w środę, 5 listopada i czwartek, 6 listopada o godz.19.

W głównych partiach solowych w kolejnych dniach wystąpią:

Janusz Ratajczak i Sylwester Kostecki (Manru),

jako Ulana: Małgorzata Grela i - po raz pierwszy w tej roli- Jolanta Wagner ,

Małgorzata Ratajczak (Jadwiga), Monika Ledzion jako Aza.

W roli  Uroka: Leszek Skrla i Adam Woźniak.

Partię solową na cymbałach wykona znakomity ukraiński instrumentalista Ihor LLomaha a solową partię skrzypiec -koncertmistrz, Andrzej Stańczyk.

Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas.

 

Koncerty Sylwestrowe'2014 i Noworoczne'2015

Sprzedaż biletów na Koncerty Sylwestrowe i Noworoczne w Operze Nova rozpoczęliśmy w poniedziałek, 27 października  br. o godz.8.30. –  jednocześnie w kasie biletowej  oraz online.

Najbliższa edycja  świątecznych  występów  to  siedem uroczystych  Koncertów, z których  pierwszy odbędzie się  w niedzielę,28 grudnia 2014 r. a ostatni w piątek, 2 stycznia 2015 r.

Jak co roku wystąpią soliści Opery Nova, Chór, Balet i Orkiestra pod batutą Macieja Figasa. Do roli konferansjera zaproszony został Andrzej Poniedzielski, poeta ( autor ponad 250 wierszy), bard, związany również ze środowiskiem kabaretowym, autor felietonów i wielu tekstów  piosenek dla najlepszych polskich wykonawców.Reżyseruje Sebastian Gonciarz , „spec” od musicalu ,związany z warszawskim Teatrem Roma. Jak mówił w wywiadzie dla portalu teatr dla was: „Zawsze staram się zabrać widza w podróż po różnych estetykach muzycznych. (…) Chciałbym, żeby każdy „wagonik” zawierał coś innego, żeby każdy z widzów znalazł coś dla siebie”.

Czym chce  zachwycić Publiczność Koncertów 2014/2015 ? Zamierza wskrzesić… stary  Teatr Miejski , który istniał w przedwojennej Bydgoszczy ,na placu noszącym do dziś jego imię. Wskrzeszenie będzie iluzoryczne, wykorzystujące projekcje i inne techniczne „sztuczki” teatralne. Widzowie „wejdą” do teatru i będą podglądać jego - przywrócone na ten czas - życie. Skoro reżyser ma za sprzymierzeńca Mariusza Napierałę, autora scenografii dawnej Bydgoszczy w operze „Rusałka”, możemy spodziewać się spektakularnych efektów.Poza tym z ust Sebastiana Gonciarza pada  obietnica wyjścia  widzów na przerwę koncertu już w rytmie disco szalonych lat 80tych ubiegłego stulecia.

Ceny biletów na Koncerty Sylwestrowe'2014 i Noworoczne'2015.

I strefa :  sektory F,B  (całe), sektor D rząd 1

II strefa : sektor D - rzędy 2-4, sektory A i C- rzędy 1-9

III strefa: sektory E i G (całe), sektory A i C – rzędy 10-13, sektor D - rzędy od 5-7.

  • Niedziela,28 grudnia 2014 r.godz.19.00. - brak biletów

I strefa:180,-

II strefa:150,-

III strefa:130,-

  •  Poniedziałek,29 grudnia 2014 r.godz.19.00.

I strefa:180,-

II strefa:150,-

III strefa:130,-

  •  Wtorek,30 grudnia 2014 r. godz.19.00.

I strefa:180,-

II strefa:150,-

III strefa:130,-

  •  Środa, 31 grudnia 2014 r. godz.16.30.

I strefa:210,-

II strefa:180,-

III strefa:160,-

  •  Środa,31  grudnia 2014 r. godz.20.00. - brak biletów

I strefa:230,-

II strefa:200,-

III strefa:180,-

  •  Czwartek, 1 stycznia 2015 r. godz.17.00.

I strefa:180,-

II strefa:150,-

III strefa:130,-

  • Piątek, 2 stycznia 2015 r. godz.19.00.

I strefa:180,-

II strefa:150,-

III strefa:130,-

Do sprzedaży online przeznaczono na każdy z 7. koncertów następujące miejsca:

strefa I miejsc:

sektor F, rząd II

sektor B, rzędy IV i V

Sektor D, rząd I, miejsca 11-20

strefa II miejsc:

sektor C, rząd I , rząd VI

sektor A, rząd I, rząd VIII ,rząd IX

sektor D, rząd IV, miejsca 11-20

strefa III miejsc :

sektor G, rząd I, rząd II

sektor E, rząd III

sektor D, rząd VI, miejsca 11-23

 

 

 

 

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013