Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf aktualności

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

Dwie twarze Carmen

 

 

Najbliższe cztery przedstawienia w Operze Nova ( 28 marca - 1 kwietnia)  to „Carmen” ,której liczba wystawień na tej scenie przekroczy właśnie „sześćdziesiątkę”. Mimo, iż od jej premiery w Operze Nova minie wkrótce 16 lat, nadal gromadzi komplety widzów. Nic dziwnego, gdy w roli tytułowej występują utalentowane i piękne śpiewaczki.

Monika Ledzion , solistka Warszawskiej Opery Kameralnej i Opery Narodowej ,gościnnie śpiewa partię Carmen na scenie Opery Nova od 2011 roku. Artystka mówiła w wywiadzie dla portalu „teatr dla was”: Tutaj w Bydgoszczy wchodzę jakby tylko w nową topografię spektaklu i dodaję kreowanej postaci swoje własne emocje, które są już sprawdzone w przedstawieniach, które miałam okazję zagrać wcześniej. Z tych względów jest mi łatwiej odnaleźć się w bydgoskiej inscenizacji i zaistnieć jako postać na scenie. Poza tym tutaj w Operze Nova mam znakomitych partnerów, którzy pomagają mi jak mogą, czasami nawet szepną w ucho, w którą stronę mam przejść, czy jak dojść do kolejnej scenicznej sytuacji, by znaleźć się w świetle. Ale nie ukrywam, że takie zadania nie są proste.

Drugą wykonawczynią tytułowej roli w operze Bizeta będzie – debiutująca w tej partiiDorota Sobczak, solistka Chóru Opery Nova, znana m.in. z ostatnich premier jako Sylvia Varesco, czyli tytułowa „Księżniczka czardasza” w operetce Kálmána i Maddalena w operze Verdiego „Rigoletto” ( 2014 r.)

Monice Ledzion towarzyszyć będzie jako Don José  Paweł Skałuba ( 28 i 31 marca). Dorocie Sobczak partnerować będzie w tej roli Sylwester Kostecki (29 marca, 1 kwietnia).

Jako Escamillo wystapią kolejno: Rafał Songan i Leszek Skrla. Partię Micaeli wykonywać będą w kojelnych dniach: Victoria Vatutina,  Katarzyna Nowak-Stańczyk.

Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas.

***

Spektakle w ramach projektu "Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego"

W ramach projektu pn.„Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego" Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Opera Nova zapraszają podopiecznych Ośrodków Opieki Społecznej, pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej,dzieci i młodzieży z Domów Dziecka, organizacji i  instytucji zajmujących się pomocą społeczną  do obejrzenia następujących spektakli:

* musicalu "My Fair Lady" w czwartek, 9 kwietnia o godz.19.00

* opery "Halka" w czwartek, 21 maja godz.19.00

* baletu dla dzieci "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" - 1 i 3 czerwca o godz.11.00.

   Zamówienia grupowych bezpłatnych zaproszeń  ( 50 na grupę) prosimy kierować na adres e-mail: Robert.Chojnacki@operanova.bydgoszcz.pl 

Decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji pod nr. telefonów :52 3251524 oraz 52 3251655.   

***

"W pracowni i w plenerze"...

Budynek Liceum Plastycznego w Bydgoszczy

- to tyłuł  wystawy prac uczniów Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, które od 13 marca oglądać będzie można we foyer Opery Nova.

 

 

 Państwowy  Zespół Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy  to jedna z najstarszych szkół artystycznych w Polsce (istnieje od 1945 roku. W 2015 r. obchodzi jubileusz siedemdziesięciolecia). Współtworzyli ją artyści malarze, rzeźbiarze i graficy wywodzący się z uniwersytetów z Wilna, Lwowa i Krakowa. Szkoła kształci uczniów utalentowanych plastycznie w trzech specjalnościach: [projektowanie graficzne, aranżacja przestrzeni i publikacje multimedialne poza działalnością dydaktyczną w zakresie edukacji artystycznej, artystyczno -zawodowej, ogólnokształcącej i wychowawczej prowadzi działalność kulturalną o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim, regionalnym. Szkoła promuje sztukę wysoką poprzez organizowanie przedsięwzięć artystycznych m. in. wystaw prac malarskich, graficznych w różnych placówkach regionu, m. in. w Domach Kultury, Regionalnym Centrum Onkologii, Szpitalu Miejskim i Szpitalu Chorób Płucnych a także w Warszawie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko -Pomorskiego w Toruniu. Uczniowie wykonali ilustracje ścienne w salach Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno -Zakaźnego w Bydgoszczy, Szpitala Dziecięcego w Toruniu. Od 2001 roku rzeźbią figury do Żłóbków Bożonarodzeniowych  prezentowanych w Bydgoszczy na Starym Rynku, w Toruniu przed Urzędem Marszałkowskim, a także w największych miastach Europy, m. in. w Panteonie w Rzymie, Mannheim, Stuttgarcie, Pradze, Strasburgu.  Liceum bydgoskie może poszczycić się  wysokim poziomem kształcenia artystycznego. Uczniowie biorą udział w konkursach, przeglądach artystycznych w kraju i za granicą, zdobywając nagrody i wyróżnienia, tytuły finalistów i laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Artystycznej, są wśród nich stypendyści Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Kujawsko -Pomorskiego. Prace malarskie, graficzne,  rzeźbiarskie prezentowane były na wystawach za granicą dzięki współpracy ze szkołami w Niemczech, Czechach, Anglii i Turcji. Bożonarodzeniowe Szopki eksponowano m.in. w rzymskim Panteonie, Pradze, Stuttgarcie, Mannheim. Szkoła jest organizatorem Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźbiarskiego, Biennale Prac Dyplomowych Uczniów liceów plastycznych Polski Północnej i Zachodniej, Międzynarodowego Konkursu Plastycznego pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Międzynarodowego Konkursu na pracę malarską, graficzną i rysunek inspirowanych twórczością Leona Wyczółkowskiego. Za całokształt osiągnięć w dziedzinie edukacji szkoła w czerwcu 2013 roku otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko -Pomorskiego.

 

 

***

Sprzedaż biletów na XXII Bydgoski Festiwal Operowy od 23 marca br.

Program w zakładce Bydgoski Festiwal Operowy/ XXII Bydgoski Festiwal Operowy:

http://www.opera.bydgoszcz.pl/301,bydgoski-festiwal-operowy.html

Ceny biletów: 60,- 90,- 140 zł

 

***

  • *

    środa 2015-03-25 (akt. czwartek 2015-03-26 08:53)
    Najbliższe spektakle w ramach Projektu: *musical "My Fair Lady" 9 kwietnia, * opera "Halka" 21 maja, *balet dla dzieci "Królewna Śnieżka i 7.krasnoludków" 1 i 3 czerwca  

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013