Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf aktualności

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

Nasza narodowa.

HALKA. fot.Andrzej Makowski

Od najbliższej soboty do wtorku ( 20-23 września godz.19. ) zapraszamy czterokrotnie na "Halkę", najpopularniejsze dzieło Stanisława Moniuszki. Polskie realia opery zjednały  jej po prapremierze  (1858)  sympatię odbiorców i przyczyniły się do tego, że każde kolejne przedstawienie stawało się manifestacją narodową.

Z wielkim aplauzem przyjęta została także realizacja tej polskiej opery romantycznej w Operze Nova w ubiegłym roku. "Halka"wykreowana przez ekipę młodych utalentowanych artystek , pokazana w sposób zgodny z wymogami polskiej opery narodowej  i nowoczesny zarazem, emocjonalny i wrażliwy , podbiła publiczność.

Podczas najbliższych przedstawień rolę tytułową wykonywać będą : Jolanta Wagner oraz Halina Fulara-Duda.  W niedzielę gościnnie wystąpi sopran z Warszawskiej Opery Kameralnej, Gabriela Kamińska.

Partię Zofii zaśpiewają w kolejnych dniach: Darina Gapicz, Dorota Sobczak, Ewelina Rakoca. W roli Jontka : Tadeusz Szlenkier i Janusz Ratajczak a jako Janusz : Łukasz Goliński i Bartłomiej Misiuda.

Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Piotr Wajrak.

 

Za miesiąc RIGOLETTO

Tę operę Verdiego do libretta opartego na sztuce Wiktora Hugo „Król się bawi” realizowano w bydgoskiej Operze dwukrotnie: w 1967 roku ( reżyserował Sławomir Żerdzicki, kierownictwo muzyczne sprawował Zdzisław Wendyński) i w 1986 r.– na 30.lecie bydgoskiej sceny operowej - w reżyserii  Bolesława Jankowskiego i przygotowaną muzycznie przez Kazimierza Wiencka. Po 28 latach Opera Nova ponownie sięga to dzieło. Realizuje je , znana juz z dokonań na bydgoskiej scenie operowej, ekipa twórców.

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013