Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf aktualności

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

> RUSAŁKA na scenie i na DVD

Tę piękną operę Dvořaka obejrzeć można w Polsce jedynie w bydgoskiej Operze. Ciekawą realizacją „Rusałki” Opera Nova składa hołd swemu miastu : w wyjątkowej scenerii i z gigantyczną repliką dawnego Mostu Gdańskiego i charakterystycznych dla miasta motywów architektonicznych, w sąsiedztwie rzeki i na moście w sercu miasta rozgrywa się romantyczna historia miłości mieszkańców dwóch światów – wodnych istot i ludzi."Rusałkę", operowe dzieło późnego romantyzmu z pewnością warto zobaczyć: dla pięknej , lirycznej muzyki Antonina Dvořaka, brawurowo wykonanej przez Orkiestrę Opery Nova ,dla świetnych kreacji wokalnych,  dla wspaniałej scenografii. „Rusałka”, należy obecnie do najmocniejszych punktów repertuarowych bydgoskiej Opery . Zapraszamy na 3 spektakle tego tytułu w marcu: w sobotę,25  o g.19. , w niedzielę ,26 o g.18 (+przypominamy o zmianie czasu na letni) i  we wtorek, 28  o g.19.

Za pulpitem dyrygenckim stanie Maciej Figas. Rolę tytułową wykonywać będzie Anna Wierzbicka. Jako Wodnik wystąpi Jacek Greszta. Partie Księcia śpiewać będą Tadeusz Szlenkier i Łukasz Załęski. W roli Jeżibaby: Darina Gapicz i Małgorzata Ratajczak.

 W 2017 r.Opera Nova wprowadziła do sprzedaży nagranie DVD opery „Rusałka” Antonina Dvořáka, które zostało wydane z okazji 60. sezonu artystycznego bydgoskiej sceny operowej. Rejestracja spektaklu obyła się latem 2015 roku. Za nagranie odpowiada firma DUX, która wydała wcześniej nagrodzoną „Złotym Orfeuszem” DVD z innym spektaklem Opery Nova – operą Paderewskiego „Manru”.

Uprzejmie informujemy, iż DVD z operą Antonina Dvoraka "RUSAŁKA" , nagraną przez Operę Nova w Bydgoszczy, nabywać można w Biurze Obsługi Widzów, w kasie biletowej oraz podczas spektakli na stoisku z wydawnictwami we foyer Opery. Cena płyty nabywanej w Operze: 50 zł/szt.

 

***

> Sezon 2016/2017.

Bilety na spektakle Opery Nova w maju ( po Bydgoskim Festiwalu Operowym) sprzedawane będą od 13 marca od godz.8.30- w Dziale Obsługi Widzów oraz online.

Uwaga: na prośbę Publiczności niedzielne spektakle rozpoczynają się o godz.18.

 

 

Repertuar w maju, po BFO

> Bilet za 60 groszy dla rówieśnika Opery.

  Bilet za 60 groszy dla 60.latka. Akcja będzie trwała przez cały sezon 2016/2017 dla upamiętnienia 60.lat działalności bydgoskiej sceny operowej. Każdy jubilat - równieśnik Opery może w miesiącu swego urodzenia nabyć 1 bilet za 60 groszy na dowolny spektakl z repertuaru Opery Nova, grany w tym samym miesiącu, z wyłączeniem premier, Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych, Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

***

> XXIV Bydgoski Festiwal Operowy

Tegoroczny Festiwal odbywać się będzie od 29 kwietnia do 14 maja. Sprzedaż biletów rozpocznie się 27 marca  br. o godz.8.30 - w Biurze Obsługi Widzów oraz online.

Informacje w zakładkach: Bydgoski Festiwal Operowy oraz Repertuar bieżący.

***

"Jedwab czyni wiosnę"

Szal malowany na jedwabiu.Autorka Hanna Cander.

Na dolnym foyer oglądać można prace HANNY CANDER *.           

Artystka prezentuje obrazy olejne ( m.in.inspirowane życiem muzycznym Bydgoszczy), miniatury w medialonach, biżuterię, suknie i szale – ręcznie malowane na jedwabiu, satynie i tafcie.

*Absolwentka Historii Sztuki na UMK w Toruniu. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Sztuki za realizacje gobelinów dla Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Jej gobelin wg projektu prof. Krzysztofa Candera pt: „Hommage a Chopin” znajduje się w w/w kolekcji.      

            Artystka należy do Stowarzyszenia Działań Artystycznych „Nowy Nurt” oraz Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego. Brała udział w ważnych wystawach środowiska artystycznego regionu. Autoportret H. Cander zaprezentowany na wystawie „Hallo” - znajduje się w zbiorach BWA w Bydgoszczy.

            Tworzy obrazy, a w kręgu jej zainteresowań są przede wszystkim realistyczne portrety. Zajmuje się również tkaniną artystyczną oraz modą. H. Cander projektuje niepowtarzalne wzory oraz maluje wg projektów cenionych scenografów. W dorobku ma m. in. kostiumy do „Trawiaty” dla Opery Podlaskiej w Białymstoku. Ponadto, szczyci się realizacją kostiumów do „Stworzenia Swiata” J. Haydna zaprojektowanych przez światowej sławy, wybitnego włoskiego scenografa i kostiumologa Justin`a Arienti.

            Stała współpraca z Firmą „Kreacja Studio” z Bydgoszczy doprowadziła do stworzenia kolekcji ręcznie malowanych jedwabnych szali. Każdy model jest niepowtarzalny – oryginalny – stanowi autorskie dzieło malarki.

Wystawę można oglądac podczas przedstawień w Operze Nova do 11 kwietnia br.

           

 

 

Wizerunek Opery Nova w medalionie  Hanny Cander.Szal malowany przez Hannę Cander

***

> "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury"

Blisko 9,5 mln zł dofinansowania otrzymała Opera Nova w Bydgoszczy w ramach VIII osi priorytetowej "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.Umowę w tej sprawie - 1 października 2016 r. w siedzibie Opery Nova - podpisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Złożony przez bydgoską operę projekt zakłada modernizację jej siedziby. Zakupione będą nowe instrumenty muzyczne (dotychczas część z nich wynajmowano). Opera nabędzie również nagłośnienie sceny wraz z konsoletą foniczną i cyfrową siecią dźwiękową oraz nagłośnienie sali kameralnej, a także nowe, bezprzewodowe urządzenia radiowe (mikroporty, mikrofony). Środki pozwolą także na zakup nowoczesnego sprzętu oświetleniowego dla dużej sali widowiskowej i sali kameralnej Opery. Zaplanowane prace obejmują również wymianę systemu sterowania mechaniką sceny, zakup zestawu dla osób niedosłyszących oraz drobne roboty remontowe związane z poprawą infrastruktury sceny głównej, kieszeni scenicznych, zascenia i magazynu dekoracji.Realizacja projektu umożliwi m.in. nowe koncerty, spektakle, projekty edukacyjne, wystawy i imprezy kulturalne. Tym samym - łatwiejszy będzie dostęp lokalnej społeczności, w tym osób niepełnosprawnych, do kultury.

Prace modernizacyjne mają się zakończyć pod koniec 2018 roku.

Projekt „Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy”

Zadanie jest realizowane w ramach VIII osi Priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 -2020.

Wartość zadania: 13.536.572,83 zł

Finasowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 9.407.732,85 zł

Finasowanie z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego 1.833.923,78 zł.

Zakres zadania obejmuje:

modernizację sterowania oświetleniem roboczym i obwodami nieregulowanymi oraz wymiana aparatów oświetleniowych technologicznie przestarzałych.

nagłośnienie sceny głównej i sceny kameralnej oraz zakup bezprzewodowych urządzeń radiowych.

zakup instrumentów muzycznych.

przebudowę systemu sterowania urządzeniami mechanicznymi sceny głównej.

remont podłogi sceny, kieszeni scenicznych, zascenia i magazynu dekoracji wysokich.

zakup sceny obrotowej.

zakup słuchawek dla osób niedosłyszących.

 

Mechanizm umożliwiający sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach

lub nadużyciach finansowych

W związku z realizacją projektu pn. „Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy”, przekazujemy informację dotyczącą funkcjonowania mechanizmu zgłaszania nieprawidłowości lub nadużyć finansowych w związku z realizacją projektu. 

Instytucja Zarządzająca Programem Infrastruktura i Środowisko stworzyła narzędzie do zgłaszania nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych z POIiŚ. W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy:

lub

Za pośrednictwem tych mechanizmów należy zgłaszać podejrzenia nieprawidłowości, które dotyczą przedstawicieli instytucji wdrażających Program lub podmiotów realizujących projekty. Celem stworzenia takiego mechanizmu jest wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz zapewnienie najwyższych standardów realizacji projektów.

Jednocześnie informujemy, że nie będą podejmowane działania odwetowe wobec pracowników Opery, wykonawców jak również innych osób powiązanych z realizowanym Projektem, które skorzystały z wyżej wskazanego mechanizmu i w dobrej wierze przekazały informację o możliwości wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego.

 

 

 

***

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013