Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf aktualności

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

Prawda w operach Pucciniego.

Najbliższe spektakle operowe w bydgoskiej Operze  Nova w Bydgoszczy  to dwa werystyczne dzieła Pucciniego.

W najbliższy weekend ( 28 lutego,1 marca) wystawiana będzie „Madama Butterfly”. Libretto zachowuje ścisłość, zgodność natury historycznej i topografii. Kompozytor podczas pracy studiował  typ melodyki, instrumentację i obyczajowość Japonii. Tytułowa bohaterka, gejsza o przydomku Motyl, jest wspaniale scharakteryzowana muzyką pod względem psychologicznym : jako radosna ,pełna nadziei narzeczona, ufająca  żona , zrozpaczona ,porzucona kobieta , spokojna i pewna swej decyzji przed śmiercią. W  tej roli wystąpią kolejno: Katarzyna Nowak-Stańczyk i Agnieszka Piass. Jako Suzuki, wierna służąca: Małgorzata Ratajczak i Dorota Sobczak. W partii porucznika Pinkertona w kolejnych dniach: Pavlo Tolstoy i Tadeusz Szlenkier ( po raz pierwszy w tej roli na scenie Opery Nova). Przedstawienie wyreżyserowała w 2008 r. Marianne BerglӦff. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas.

 13,14 i 15 marca zapraszamy na  „Cyganerię” . Liryzm i dramat historii, rozgrywającej się pod dachem paryskiej mansardy oraz codzienne obrazy życia grupy przyjaciół, szukających swego miejsca w świecie sztuki ,unieśmiertelnione w muzyce tej opery ,mają zagorzałych wielbicieli-melomanów. Bydgoską „Cyganerię” wyreżyserował w 2011 r. wybitny twórca teatru, Maciej Prus. Od śpiewaków oczekiwał nie tylko śpiewania, lecz także wiarygodnej gry aktorskiej, wykorzystując naturalny potencjał emocjonalny  tkwiący w młodych artystach. W roli  Mimi wystąpią w kolejnych dniach : Magdalena Polkowska i Victoria Vatutina , jako Musetta :Victoria Vatutina, Krystyna Nowak, Marta Ustyniak. Jako Rudolf: Tadeusz Szlenkier i Pavlo Tolstoy, jako Marcello: Łukasz Goliński i Adam Zaremba.

***

Balet na wiosenny weekend

FASCYNACJE. fot.Marek Chełminiak

 

 

Prawdziwe wydarzenie, wieczór niezwykłych fascynacji tańcem współczesnym! Choreografie dwóch europejskich twórców, którzy po raz pierwszy pracując w Polsce ,wybrali Balet Opery Nova,co dla naszego zespołu było znaczącym wyróżnieniem .

Prace młodego Włocha, Mauro de Candii, cechuje wolność dramaturgiczna od stosowanej zwykle struktury narracyjnej a także talent do tworzenia abstrakcyjnej komedii tanecznej przez łączenie baletu klasycznego i nowoczesnego. Przy czym nie jest to li tylko parodia, lecz wirtuozerski ,perfekcyjny taniec.

Jorma Elo jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych choreografów; jego nazwisko na afiszu nobilituje przedstawienie i otwiera drzwi najlepszych teatrów. Zrealizował balety m.in. dla New York City Ballet, American Ballet Theatre, Duńskiego Baletu Królewskiego, Hubbard Street Dance Chicago, Nederlands Dans Theater. Choreografia tego twórcy – prawdziwej osobowości w świecie tańca współczesnego – połączona ze świetną reżyserią świateł powoduje, że nie można oderwać wzroku od sceny.

Na "FASCYNACJE" zapraszamy w sobotę i niedzielę ( 7 i 8 marca) o godz.19.

 

***

Spektakle w ramach projektu "Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego"

W ramach projektu pn.„Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego" Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Opera Nova zapraszają podopiecznych Ośrodków Opieki Społecznej, pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej,dzieci i młodzieży z Domów Dziecka, organizacji i  instytucji zajmujących się pomocą społeczną  do obejrzenia następujących spektakli:

* baletu dla dzieci "Magiczne zabawki " - 10 spektakli w marcu br.

* musicalu "My Fair Lady" w czwartek, 9 kwietnia o godz.19.00

   Zamówienia grupowych bezpłatnych zaproszeń  ( 50 na grupę) prosimy kierować na adres e-mail: Robert.Chojnacki@operanova.bydgoszcz.pl 

Decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji pod nr. telefonów :52 3251524 oraz 52 3251655.   

Zabawki kochają taniec

Koncert sylwestrowy 2012 w Operze Nova. Reżyseria S.Gonciarz, choreografia I.Runowska. fot.Marek Chełminiak

W sali kameralnej Opery Nova rozpoczynają się przygotowania do najbliższej premiery: 20 marca br. zaprezentowane zostanie przedstawienie baletowe dla dzieci pt. „Magiczne zabawki”. Pomysłodawcami i autorami libretta są Iwona Runowska ( choreograf) i Sebastian Gonciarz,(reżyser teatru"Roma"). Jak mówią, idea powstała z potrzeby powrotu pamięcią do fascynującej krainy dziecięcej wyobraźni , nieograniczonej fantazji i ukochanych zabawek.

Te właśnie zabawki: Szmacianka, Legoludek, Wróżka, Ptak i inne, zamieszkujące w przedstawieniu  tajemniczy sklep, rozpoczynają za sprawą Maga-Sprzedawcy niezwykłe przygody z udziałem Chłopca i Dziewczynki.

Balet ,wykonywany przez zespół tancerzy Opery Nova oraz gościnnie zaproszonych, adresowany jest do widzów w wieku 4+ .Wykorzystana zostanie ( odtwarzana mechanicznie)  muzyka Aleksandra Głazunowa, Camilla Saint-Saënsa, Claude'a Debussy'ego. Przedstawieniu będą dodawać urody i tajemniczości projekcje multimedialne , wyświetlane na dekoracjach i efekty iluzjonistyczne. W sali kameralnej zamontowana zostanie podłoga baletowa,  kurtyna odsłaniania na boki i horyzont świetlny. Spektakl tworzony jest częściowo przez realizatorów dobrze znanych dorosłej części bydgoskiej publiczności: Runowska, Gonciarz i scenograf Mariusz Napierała od kilku lat realizują słynne koncerty sylwestrowo-noworoczne Opery Nova.

Przedstawienie, które obecnie proponują ,miało swą wersję pokazywaną kilka lat temu w warszawskim „Palladium”, gdzie cieszyło się dużym powodzeniem. Realizacja w Operze Nova jest możliwa dzięki środkom pozyskanym z projektu pn.„Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego".

10 spektakli w marcu br. przeznaczonych jest dla podopiecznych Ośrodków Opieki Społecznej, pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, dzieci i młodzieży z Domów Dziecka, organizacji i  instytucji zajmujących się pomocą społeczną.  Kolejne terminy, dla widzów indywidualnych, podane będą później.

***

Spotkanie z Maciejem Prusem

Maciej Prus. fot.Andrzej Makowski

26 marca br. , w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, serdecznie zapraszamy na spotkanie z  wybitnym reżyserem, p. Maciejem Prusem , poświęcone realizacji "Potępienia Fausta".

Spotkanie rozpocznie się o godz.17. w sali kameralnej Opery Nova.

Bezpłatne wejściówki  wydawane będą w Dziale Obsługi Widzów od 2 marca br.

Sprzedaż biletów na XXII Bydgoski Festiwal Operowy rozpoczniemy 23 marca br.

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013