Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf aktualności

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

Od maluszka do staruszka - wszyscy spieszą na "Kopciuszka" !

Plakat Rosława Szaybo

Sergiusz Prokofiew był jednym z  najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, reprezentantów neoklasycyzmu. Stworzył własny styl, charakteryzujący się ilustracyjnością, humorem, bogatą ekspresją .Muzyka  „Kopciuszka” (1944 r.)- motoryczna, bogata rytmicznie, dowcipna -  jest materią tyleż inspirującą dla pomysłów tanecznych , co wymagającą dla orkiestry.

Bajkowo i nowocześnie, romantycznie i z humorem : znakomita muzyka, świetna choreografia, znakomici tancerze ,wykorzystanie nowoczesnej techniki scenicznej i libretto baletu bazujące na znanej wszystkim bajce Charlesa Perraulta - taki jest "Kopciuszek" na scenie Opery Nova. Przedstawienie można polecić każdemu miłośnikowi tańca, niezależnie od wieku.

Balet  Prokofiewa łączy różne techniki tańca (klasyka, nowoczesny, break dance) i stanowi znakomite pole pokazania umiejętności  tancerzy Opery Nova .Przepiękna jest scena , w której z tanecznymi popisami występują Wróżki Pór Roku ; dla oddania baśniowej atmosfery stworzone zostały wspaniałe laserowe wizualizacje , każda z postaci ma wspaniałe entrée prowadzone światłem. Zabawne, wręcz cyrkowe są popisy „Trzech Pomarańczy” na balu. Techniczne „gadżety” (np. jeżdżące meble i okrążająca scenę kareta bez zaprzęgu ) zastosowane przez scenografa podkreślają fantastykę libretta.

Choreografią do „Kopciuszka” (premiera z 2009 r.) Iwona Runowska zadebiutowała w Operze Nova. Od tego czasu stworzyła dla tej sceny choreografie/ruch sceniczny do :opery Dworzaka „Rusałka” (2012),baletu kameralnego dla dzieci „Magiczne zabawki” (2015) do ośmiu edycji Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych oraz opery „Don Carlos” (2016).

Na balet "Kopciuszek" zapraszamy do Opery Nova od 28 do 31 maja o godz.17.

 

 

***

> Świętujemy...

W przedłużeniu akcji "Majówka z kulturą i sztuką 2016" oraz z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego zapraszamy osoby niepełnosprawne do skorzystania z puli bezpłatnych zaproszeń na spektakl  opery komicznej "Napój miłosny" w dniu 5 czerwca br.

Oferujemy 50 bezpłatnych miejsc . Wydawanie biletów ( za okazaniem stosownego dokumentu) w Dziale Obsługi Widzów od 30 maja br.

Plakat Wojciecha SiudmakaVictoria Vatutina i Łukasz Goliński. fot.Marek ChełminiakPavlo Tolstoy jako Nemorino. fot.Marek Chełminiak

> Repertuar do końca sezonu artystycznego

> ALICJĘ W KRAINIE CZARÓW gościć będziemy w czerwcu.

Alicja w krainie czarów. materiały nadesłane.

 

Powieść Lewisa Carrolla o małej dziewczynce, która podążając za białym królikiem trafia do pełnej dziwów krainy jest powszechnie znana i cieszy się niegasnącą popularnością.

 25 VI 2016 12:00 i 18:00 zapraszamy na widowisko baletowo-operowo-akrobatyczne, w którym obok zawodowych wykonawców zobaczymy także uczniów Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź, Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca, Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej oraz Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego.

***

>Tabor "Barona cygańskiego" wyruszy latem ...

8 i 9 lipca br. Opera Nova przedstawi swój spektakl , operetkę Johanna Straussa "Baron cygański", na scenie Opery Leśnej w Sopocie.

Bilety w cenie: 120, 85, 65,45 zł.  już w sprzedaży.

 

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013