Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf aktualności

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

Nowego sezon artystyczny

Repertuar Opery Nova do końca 2015 roku dostępny w "Kalendarium" oraz "Repertuarze bieżącym".

Repertuar we wrześniu :

13/14/19/20. 09 - "Księżniczka czardasza" operetka I.Kálmána

15.09 -"Obsesje"  gościnny spektakl Polskiego Baletu Narodowego

25-29.09. - "Nabucco" opera G.Verdiego - pożegnanie z tytułem

Repertuar w październiku :

2/3/4.10. - "La Traviata" opera G.Verdiego

9/10/11.10. - "Napój miłosny" opera komiczna G.Donizettiego

24.10. - "Dziadek do orzechów" - balet P.Czajkowskiego. Premiera.

25/27/28.10. - "Dziadek do orzechów" - balet P.Czajkowskiego.

 

Sprzedajemy premierę

fot.Andrzej Makowski

Od dziś w kasach Opery Nova oraz online nabywać można bilety na premierę baletu Piotra Czajkowskiego "Dziadek do orzechów".

Premiera: sobota, 24 października 2015 godz.19.

II premiera: 25 października 2015 godz.19.

Realizatorzy:

choreografia - Paul Chalmer

kierownictwo muzyczne - Maciej Figas

scenorafia - Mariusz Napierała

kostiumy - Agata Uchman

światła - Jordan Tuinman

asystent choreografa - Małgorzata Chojnacka

W Operze Nova przed baletami

Obsesje. Adagio&Scherzo.fot.Ewa Krasucka
  • W Operze Nova trwają  próby i przygotowania do pierwszej premiery sezonu 2015/2016 : „Dziadka do orzechów”.

Tancerze baletu pracują z wybitnym choreografem Paulem Chalmerem *. Pracowanie krawieckie, szewskie i modystyczne –wykonanują kilkuset wspaniałych kostiumów  wg projektów Agaty Uchman. Orkiestra  próbuje  pod kierownictwem Macieja Figasa.  Zapowiadającą się imponująco ,pełną  niespodzianek scenografię projektuje Mariusz Napierała. Warto przypomnieć, iż premiera polska (!)  "Dziadka do orzechów" w choreografii Rajmunda Sobiesiaka odbyła się w  Bydgoszczy, 10 kwietnia 1958 r, wystawiona przez Studio Operowe .

Bilety na premierę (24 X)  sprzedawane od 1 września br.

* PAUL CHALMER – tancerz, choreograf. Urodził się w Ottawie w Kanadzie. Naukę tańca pobierał w National Ballet School of Canada. Jego zachwyt baletami choreografa Johna Cranko był motywacją do opuszczenia Kanady i związania się w 1980 roku z zespołem Stuttgarter Ballett, gdzie trzy lata później został solistą, tańcząc wiele głównych ról z jego repertuaru. Występował także jako gościnny solista w The English National Ballet, The Birmingham Royal Ballet, The Scottish Ballet, The London City Ballet, Teatro Colon w Buenos Aires, Teatro dell’ Opera di Roma i w mediolańskim Teatro alla Scala. Tańczył  m.in. w choreografiach Georgesa Balanchine’a, Jiříego Kyliána, Kennetha MacMillana, Johna Neumeiera, Williama Forsythe’a i Uwe Scholza.W 1999 roku Paul Chalmer został baletmistrzem zespołu baletowego Semperoper w Dreźnie, a w 2000 na zaproszenie Uwa Scholza został baletmistrzem zespołu Leipziger Ballett. Zadebiutował także jako choreograf. W latach 2005-2010 Paul Chalmer był dyrektorem zespołu baletowego opery w Lipsku. Dla Leipziger Ballett stworzył takie produkcje jak Jezioro łabędzie (2005), Dziadek do orzechów (2007), Ognisty ptak (2008), Giselle (2009) i Pietruszka (2009). W 2010 roku Chalmer stworzył nową, pełnospektaklową choreografię dla Opery Rzymskiej z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. W 2011 roku był jurorem podczas Międzynarodowego Konkursu Baletowego Prix de Lausanne. W tym samym roku stworzył choreografię do Jeziora łabędziego dla zespołu MaggioDanza, z premierą podczas festiwalu Maggio Musicale Fiorentino. W listopadzie 2013 roku zespół baletowy przy Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu wystawił jego Romeo i Julię. W 2014 r. Balet Teatru Wielkiego w Poznaniu przygotował premierę „Kopciuszka” Prokofiewa w choreografii Paula Chalmera. W maju/czerwcu 2014 roku balet Opery Rzymskiej zrealizował Śpiącą królewnę w jego choreografii.

  • Przed  październikową premierą baletu Piotra Czajkowskiego bydgoszczan czeka jeszcze jedno spotkanie z tańcem - tym razem współczesnym : 15 września wystąpi Polski Balet Narodowy.

Będzie to występ gościnny w ramach tournée Polskiego Baletu Narodowego z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znakomity Zespół (przypomnijmy, że występował na scenie Opery Nova kilkakrotnie, ostatnio w maju br. przedstawiał „Don Kichota” Minkusa)  zaprezentuje choreografie dwóch czołowych polskich choreografów: Krzysztofa Pastora i Emila Wesołowskiego  składające się na spektakl pt. „Obsesje”.

Warto wspomnieć, że balety Krzysztofa Pastora „Adagio & Scherzo” i „Moving Rooms” znalazły się w czerwcu 2015 roku w programie prestiżowych występów gościnnych Polskiego Baletu Narodowego w Nowym Jorku i Waszyngtonie. W programie wieczoru baletowego „Obsesje” przedziela je wyrazisty balet „Powracające fale” Emila Wesołowskiego na dwoje tancerzy, gdzie najprostsze relacje pomiędzy kobietą i mężczyzną stale zmieniają swoje barwy i uderzają w widza jak fale poematu symfonicznego Mieczysława Karłowicza. W spektaklu biorą udział czołowi soliści Polskiego Baletu Narodowego, a wśród nich: Yuka Ebihara, Maria Żuk, Marta Fiedler, Maksim Woitiul, Vladimir Yaroshenko i Paweł Koncewoj.

 

 

 

 

Pożegnaliśmy wakacje koncertowo

„Koncert na pożegnanie wakacji” organizowany był w plenerze po raz drugi; podobnie jak ubiegłoroczny cieszył się rekordowym zainteresowaniem publiczności.

Wykonawcy koncertu:

Halina Fulara-Duda, Małgorzata Grela, Katarzyna Nowak-Stańczyk, Krystyna Nowak, Magdalena Polkowska, Marta Ustyniak, Victoria Vatutina, Jolanta Wagner, Darina Gapicz, Małgorzata Ratajczak, Dorota Sobczak , Szymon Rona, Tadeusz Szlenkier, Pavlo Tolstoy, Łukasz Goliński, Jacek Greszta, Ryszard Smęda,Przemysław Zubowicz. Chór i Orkiestra Opery Nova pod batutą Macieja Figasa.

 Organizacja Koncertu możliwa była dzięki funduszom z projektu „Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne” współfinansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2015 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego”.

Juz na próbie bawiono się znakomicie (załączone zdjęcia)

 

 

 

 

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013