Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf aktualności

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

Szymanowski po raz pierwszy

 baner wg plakatów autorstwa Diany Marszałek

Po pięciu latach od realizacji „Zniewolonego umysłu” Robert Bondara ponownie pracuje z Baletem Opery Nova w Bydgoszczy przekazując choreografie do utworów Szymanowskiego „Stabat Mater” i „”Harnasie”. Uroczysta premiera uświetniająca obchody 60.rocznicy  bydgoskiej sceny operowej odbędzie się 22 października br.

Artysta zaprosił do tworzenia  spektaklu scenografkę Julię Skrzynecką, z którą współpracował przy powstawaniu baletów  „ Persona” i „Nevermore…?” ( Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie), „Čiurlionis” (Litewski Narodowy Teatr  Opery i Baletu  w Wilnie), „Ognisty ptak. Cudowny mandaryn” ( Opera Wrocławska).

Robert Bondara mówi o swojej choreografii do „Stabat Mater”: (…) Mam nadzieję, że nadanie bardziej ludzkiego wymiaru tej historii poprzez jej uniwersalizm sprawi, że stanie się ona jeszcze bliższa widzom. Spektakl w swojej konstrukcji przyjmuje nieco atmosferę swoistego obrzędu, którego celem jest przywołanie i przeżycie dobrze znanych wydarzeń na nowo.

oraz o „Harnasiach”: (…) Na dalszy plan został więc odsunięty ludowy koloryt ustępując miejsca na głębsze wniknięcie w osobowości postaci, ich rozterki, motywy, ale również relacje międzyludzkie i zależności społeczne, które niejednokrotnie wpływają na podejmowane decyzje.

Spektakl oczekiwany jest z wielkim zainteresowaniem i zapowiadany przez media jako jedna z najciekawszych premier października. Bydgoscy tancerze są w znakomitej kondycji , a praca z Bondarą, mimo wielkiego wysiłku na sali prób , daje ogromną satysfakcję artystyczną. Kierownik Baletu Opery Nova, Ilona Jaświn-Madejska nie kryje zadowolenia  z pozyskania do współpracy cenionego choreografa i liczy na kolejne znakomite przedstawienie( przypomnijmy, że w ostatnich latach pracowali z bydgoskim baletem tak znani twórcy jak Jorma Elo czy Paul Chalmer).

Równolegle próby odbywają soliści, chór i orkiestra Opery Nova pod batutą sprawującego kierownictwo muzyczne premiery Macieja Figasa. Utwory Szymanowskiego, jednego z największych kompozytorów XX wieku , wejdą do repertuaru bydgoskiej sceny po raz pierwszy w jej 60.letniej historii. W przyszłym tygodniu zespoły artystyczne rozpoczynają wspólne próby na scenie.

 Premiera objęta została honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sobota, 22.10. 206 r. godz.19.

Niedziela,23 .10.2016 godz.18.

Realizatorzy:

inscenizacja i choreografia - Robert Bondara

kierownictwo muzyczne - Maciej Figas

scenografia i kostiumy - Julia Skrzynecka

przygotowanie chóru - Henryk Wierzchoń

reżyseria świateł - Maciej Igielski

***

Ze skarbca kultury polskiej

fot.Marek Chełminiak

Premierze baletowej do utworów Karola Szymanowskiego towarzyszyć będzie we foyer wystawa zdjęć  najstarszych zabytków piśmiennictwa ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego przy Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie.

Zdjęcia niezwykle rzadko udostępnianych zbiorów wykonał Marek Chełminiak. W Operze Nova prezentowane są ,wydrukowane na płótnie, fotograficzne powiększenia najcenniejszych kart, w tym najstarszych zapisów nutowych.

Wystawa ( 13 plansz) prezentowana będzie do 7 listopada br.

 

***

> Sezon 2016/2017.

Uwaga: na prośbę Widzów spoza Bydgoszczy spektakle niedzielne rozpoczynać się będą o godz.18.

W sprzedaży bilety na spektakle w październiku ,listopadzie, grudniu br. i styczniu' 2017 (patrz Repertuar bieżący) .Uwaga: do godz.12. w dniu 3 X br. wyprzedane zostały bilety na tytuły "Dziadek do orzechów" i "Magiczne zabawki".

Od 24 X br., od godz.8.30. będziemy prowadzić sprzedaż na na Koncerty Sylwestrowe i Noworoczny - w kasie biletowej oraz online.

Repertuar październikaRepertuar listopadaRepertuar na grudzień 2016

Komicznie i jubileuszowo

29 i 30 października zapraszamy na operę komiczną Rossiniego „Cyrulik sewilski” .Przedstawienie przygotowane w 1987 r. przez Sławomira Żerdzickiego (reżyseria) i Zygmunta Rycherta (kierownictwo muzyczne) miało swe wznowienie w 2002 r. pod batutą Włodzimierza Szymańskiego. To jedyny spektakl Opery Nova, którego dekoracje pamiętają jeszcze przedstawienia na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy. „Cyrulik sewilski” to bogactwo muzyczne, niewyczerpane zasoby komizmu (wobec siły miłości i kobiecej przebiegłości  zazdrość i „ zbyteczna ostrożność” mężczyzn  są bezsilne), i akcja w szalonym tempie . Przyjemność dla widzów tym większa, że w głównych partiach solowych występują soliści znakomicie śpiewający „morderczą” partyturę Gioacchina Rossiniego i równie udanie oddający komizm libretta. Podczas sobotniego przedstawienia jubileusz 40-lecia pracy artystycznej obchodzić będzie RYSZARD SMĘDA ( w roli Don Bartola występuje już 29 lat !).

W swym repertuarze ma ponad  60 partii operowych ,operetkowych i musicalowych.
Oprócz wspomnianych już ról  bydgoska Publiczność oklaskiwała  go jako niezapomnianego Tewjego Mleczarza w musicalu Skrzypek na dachu, Leporella w Don Giovannim , jako Barona Zetę w Wesołej wdówce , Skołubę w Strasznym dworze, arcykapłana Baala w Nabucco.

Obecnie Artystę usłyszeć można w Operze Nova jako Don Bartola w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego , Frosza w „Zemście nietoperza” i Żupana w "Baronie cygańskim" (2010 r.) Straussa, Orosa w operze "Manru" Paderewskiego, Zunigę w "Carmen" Bizeta , Alfreda Doolittle w musicalu "My Fair Lady" Loewego-Lernera ( premiery 1993 r. i 2008 r.), Czekka w “Hrabinie Maricy” Kálmána,  Dziembę w "Halce" Moniuszki  ( 2013 r.) , księcia Dowgiałłę-Różyckiego w "Księżniczce czardasza"(2014 r.).

 

***

> Bilet za 60 groszy dla rówieśnika Opery.

  Bilet za 60 groszy dla 60.latka. Akcja będzie trwała przez cały sezon 2016/2017 dla upamiętnienia 60.lat działalności bydgoskiej sceny operowej. Każdy jubilat - równieśnik Opery może w miesiącu swego urodzenia nabyć 1 bilet za 60 groszy na dowolny spektakl z repertuaru Opery Nova, grany w tym samym miesiącu, z wyłączeniem premier, Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych, Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

"Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury"

Blisko 9,5 mln zł dofinansowania otrzymała Opera Nova w Bydgoszczy w ramach VIII osi priorytetowej "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.Umowę w tej sprawie - 1 października 2016 r. w siedzibie Opery Nova - podpisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Złożony przez bydgoską operę projekt zakłada modernizację jej siedziby. Zakupione będą nowe instrumenty muzyczne (dotychczas część z nich wynajmowano). Opera nabędzie również nagłośnienie sceny wraz z konsoletą foniczną i cyfrową siecią dźwiękową oraz nagłośnienie sali kameralnej, a także nowe, bezprzewodowe urządzenia radiowe (mikroporty, mikrofony). Środki pozwolą także na zakup nowoczesnego sprzętu oświetleniowego dla dużej sali widowiskowej i sali kameralnej Opery. Zaplanowane prace obejmują również wymianę systemu sterowania mechaniką sceny, zakup zestawu dla osób niedosłyszących oraz drobne roboty remontowe związane z poprawą infrastruktury sceny głównej, kieszeni scenicznych, zascenia i magazynu dekoracji.Realizacja projektu umożliwi m.in. nowe koncerty, spektakle, projekty edukacyjne, wystawy i imprezy kulturalne. Tym samym - łatwiejszy będzie dostęp lokalnej społeczności, w tym osób niepełnosprawnych, do kultury.

Całkowity koszt projektu to 13,5 mln zł, dofinansowanie unijne sięgnie blisko 9,5 mln zł. Prace modernizacyjne mają się zakończyć pod koniec 2018 roku.

 

> Zapowiadamy...

Partnerem kampanii reklamowej DVD "Rusałka" jest Miasto Bydgoszcz.

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013